Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.5.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 31.5.2024 daň z nemovitých věcí - splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 K...
  • 30.6.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

 Ve veřejné sektoru by platy měly vzrůst nejméně o 3, 5 pct.

Vážení čtenáři, v jednáních o platech ve veřejné sféře pro příští rok bude vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) prosazovat zvýšení nejméně o 3,5 procenta.

Reálné platy nemohou klesnout, uvedl na tiskové konferenci v Lidovém domě s odkazem na inflaci. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí ČTK řekla, že jednání povede právě Hamáček, 31. srpna se podle ní nad platy sejdou představitelé vlády s odbory.

Hamáček bude z pozice ministra vnitra prosazovat i růst platů policistů a hasičů. Odboroví předáci koncem června pohrozili případnými nátlakovými akcemi, pokud by se platy od ledna nezvedly aspoň o inflaci.

Podle informačního systému o průměrném výdělku pracovalo v prvním kvartálu pro stát a veřejný sektor 699.400 zaměstnanců.

Startovací pozice jsou nějaká 3,5 procenta. Nedovedu si představit, že jim poděkujeme a snížíme platy,“ uvedl Hamáček potom, co policistům, hasičům i úředníkům poděkoval za nasazení v době epidemie covidu-19.

Předáci odborových centrál již dřív řekli, že s přesnými požadavky na růst platů vyčkají na srpnovou predikci vývoje ekonomiky. Ministerstvo financí ji uveřejnilo dnes. Podle ní by inflace příští rok mohla činit právě 3,5 procenta. Suma na mzdy a platy by se mohla zvednout o 3,9 procenta. Minulá predikce počítala pro rok 2022 s inflací 2,3 procenta a růstem sumy na výdělky také o 2,3 procenta.

Po ročním zmrazení platů je na místě odměnit zaměstnance veřejného sektoru, díky kterým podnikatelská sféra, ale i občané ekonomicky lépe zvládli koronavirovou dobu,“ reagoval na twitteru  předák úřednických odborů Pavel Bednář.

Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek před nedávnem řekl, že pro zdravotníky bude tato druhá největší centrála požadovat přidání aspoň o deset procent.

Podle informačního systému o výdělku polovina lidí ve veřejné sféře měla v prvním čtvrtletí víc než 36.996 korun. Meziročně je to o čtyři procenta víc. V privátním sektoru byl medián o 4.245 korun nižší. Průměrný plat se od loňského jara ve veřejné sféře zvedl o 5,2 procenta, dosahoval v prvním kvartále 39.782 korun. Průměrná mzda v soukromém sektoru byla o 931 korun nižší, meziročně rostla o 4,9 procenta.

U výdajů ministerstva vnitra pro příští rok se Hamáček s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) "blíží shodě", sdělil. „Pokud vyřešíme platy, budeme víceméně spokojeni,“ uzavřel.

 

V Praze dne 25. srpna 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK) 

Informační panel

27
Květen
2024
Nedoplatky na daních v České republice vzrostly na 110 miliard.

Vážení čtenáři, objem daňových nedoplatků se loni v meziroční komparaci zvýšil o 3,7 miliardy na 110,4 miliardy korun. Je to zhruba stejná částka jako za rok 2018 a asi o dvě miliardy víc než v covidovém roce 2020.

20
Květen
2024
Pro zavedení spotřební daně na tichá vína je podle výzkumu 40 pct občanů České republiky.

Vážení čtenáři, necelých 40 procent Čechů, Moravanů a Slezanů je pro zavedení spotřební daně na tichá vína, podporovat lokální vinaře by chtěli dotacemi.

13
Květen
2024
Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ.

Vážení čtenáři, milí klienti, ošetřovné by od příštího roku mohli mít i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním.

Zobrazit další články