Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.9.2023 spotřební daň - daňové přiznání k uplatnění nároku na vrácení spotřebn...
  • 25.9.2023 spotřební daň - splatnost daně za červenec (pouze spotřební daň z lih...
  • 25.9.2023 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Ministerstvo pro místní rozvoj v programu pro velké CK vyplatilo 37,5 milionu, v COVID cestovní ruch pak 375 mil. Kč.

Milí čtenáři, MMR v programu pro velké cestovní kanceláře podpořilo čtyři žadatele ze šesti, vyplatilo jim 37,5 milionu korun.

Na pomoc bylo připraveno 75 milionů korun. V dotačním titulu COVID podpora cestovního ruchu dosud proplatilo 1 500 žádostí za 375,4 milionu korun, další žádosti úředníci zpracovávají. Na dotaz České tiskové kanceláře (ČTK) to sdělil Jiří Landa z odboru komunikace MMR. Podnikatelé v programu COVID cestovní ruch podali 1 867 žádostí v objemu 456 mil. korun. Příjem žádostí do programu pro velké cestovní kanceláře (dále jen „CK“) se uskutečnil od 8. dubna do 7. května. Úředníci podle MMR dvě žádosti zamítly z důvodu nesplnění podmínek výzvy.

Dotace byly určeny pro největší CK, které je mohly použít na pokrytí provozních nákladů vzniklých od loňského 11. října do letošního do 4. ledna a uspokojení nároků zákazníků ze smluv o zájezdu s termínem od 20. února do 31. prosince loňského roku, které se nemohly konat z důvodu pandemie koronaviru.

O pomoc mohly žádat pouze CK, které nebyly v konkurzu, úpadku ani v likvidaci a nebylo vůči nim zahájeno insolvenční řízení. Další podmínkou bylo zajištění ke dni podání žádosti proti úpadku.

Představitelé jedné z největších tuzemských CK Alexandria program označili za „čirý alibismus“ a pouhé předstírání pomoci místo reálné podpory. Pomoc, kterou dostávají cestovky“ v cizině, je několika řádově vyšší, uvedli dříve.

Dotační titul pro velké CK navazoval na COVID podpora cestovního ruchu, kde byl příjem žádostí otevřen od 11. listopadu do 29. ledna. Žádat v něm mohli o podporu CK, agentury a průvodci.

Pro CK bylo připraveno asi 345 milionů korun. Mohly získat 2,5 procenta z plánovaných tržeb z prodeje zájezdů a z prodeje spojených cestovních služeb na loňský rok. MMR jim na účty zatím poslalo zhruba 294,7 milionu korun.

Cestovním agenturám mělo původně připadnout asi 55 mil. korun, dosud už jim ale resort vyplatil zhruba 62 milionů korun. Mohly získat 500 korun na pokrytí ztrát za každý zrušený zájezd či lázeňský pobyt kvůli koronaviru od 20. února do 10. října loňského roku.

Pro agentury, jejichž hlavní činností je příjezdový cestovní ruch, byl připraven druhý typ dotace, a to paušál podle příjmů, které agentura měla v roce 2019. Podmínkou byl propad o více než 50 procent. Agentury nemohly žádat o oba druhy podpory.

Na pomoc průvodcům resort vyčlenil zhruba 25 milionů korun, zatím proplatil žádosti v objemu 18,7 milionu korun. Průvodce mohl získat dotaci 50.000 korun, pokud poskytne školskému zařízení minimálně deset vyučovacích hodin výchovně vzdělávacích služeb.

Druhou možností je absolvování dalšího vzdělávání či rekvalifikačního kurzu akreditovaným ministerstvem školství do konce příštího roku. Pokud ani jednu podmínku průvodce nesplní, měl nárok na příspěvek 40.000 korun.

V Praze dne 11. července 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ministerstva pro místní rozvoj a České tiskové kanceláře)
 

Informační panel

18
Září
2023
Co řeší novela zákoníku práce s předpokládaným datem nabytí účinnosti od 1. října 2023?

Vážení klienti, poslanci definitivně schválili novelu zákoníku práce. Odmítli pozměňovací návrhy senátorů, novelu tak schválili v původní podobě.

11
Září
2023
Délka pracovní neschopnosti se loni zkrátila o víc než osm dní.

Vážení čtenáři, milí klienti, průměrná délka pracovní neschopnosti loni v České republice klesla na 26,3 dne z předloňských 34,5 dne, informoval Český statistický úřad (dále i jako „ČSÚ“).

4
Září
2023
Rodiny v nouzi mohou na školní vybavení dětí získat mimořádnou dávku.

Vážení čtenáři, milí klienti, za výbavu do první třídy letos Češi, pokud ji budou nakupovat ve slevách, zaplatí přibližně 2 434 korun, což je o 50 korun více než loni.

Zobrazit další články