Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.5.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 31.5.2024 daň z nemovitých věcí - splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 K...
  • 30.6.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Legislativní rada vlády rozporovala návrh podpory občanům z obcí zasažených tornádem.

Milí čtenáři, k návrhu nařízení o státní podpoře pro lidi zasažené koncem června bouří a tornádem vznesla Legislativní rada vlády (dále jen „LRV“) připomínky, které se týkaly dotací pro pojištěné vícegeneračních domů nebo rekreačních objektů.

Ministryně pro místní rozvoj Ing. Klára Dostálová uvedla, že se s připomínkami vypořádala. Jak však uvádí server iROZHLAS.cz podle zástupců LRV tři ze čtyř připomínek přitom nevzala v potaz. Program Živel“ na pomoc lidem, kterým silná bouře 24. června na Hodonínsku, Břeclavsku a Lounsku poničila domy, nabízí dotaci až dva miliony korun a další tři miliony ze zvýhodněného úvěru. Podmínky podpory čelily kritice veřejnosti kvůli snižování dotace o dary z veřejných sbírek a celou náhradu od pojišťoven. Vláda ve středu 7. července na mimořádném zasedání své nařízení upravila. Podpora se o příjem ze sbírek snižovat nebude, od nákladů na obnovu bydlení se bude odečítat 70 procent pojistného plnění, ne celá náhrada od pojišťovny.

Právě ale na odečet pojistného plnění vládní legislativci upozorňovali. „Návrh do budoucna může demotivovat od odpovědného přístupu k majetku. Návrh je totiž vstřícnější vůči osobám, jež pro tento případ nebyly pojištěny,“ konstatovala předsedkyně Legislativní rady vlády a ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešová.

Nedůvodně zvýhodnění podle legislativců jsou vlastníci bytových domů oproti majitelům rodinných domů s více byty. Vlastník vícegeneračního rodinného domu s více byty má totiž nárok na dva miliony korun, zatímco majitelé bytového domu mohou získat dva miliony na každý byt v budově.

Legislativci měli pochybnosti také o tom, že jeden člověk může získat podporu na více nemovitostí. „Je otázkou, zda takto velkoryse koncipované řešení je v souladu se smyslem a účelem podpory,“ poznamenala Marie Benešová. Poslední výtka upozorňovala na problematiku chat. Podle nastavených pravidel, pokud má majitel zničené chaty v nemovitosti nahlášený trvalý pobyt, na podporu dosáhne. Nezáleží tak na tom, jestli ji např. pronajímá nebo v ní skutečně bydlí. V opačném případě, když člověk v chatě bydlí, ale nemá v ní nahlášený trvalý pobyt, dva miliony od státu nezíská. Opět není vysvětleno proč,“ podotkla ministryně Benešová.

Podle Kláry Dostálové ve stanovisku legislativců nešlo o vážné výtky, chtěli jen lepší zdůvodnění. S připomínkami se vypořádala, protože nařízení dodatečně zdůvodnila, uvedla ministryně. Stanoviska už se sladila také podle Marie Benešové.

Místopředseda Legislativní rady vlády JUDr. Jan Kněžínek, Ph.D., ale konstatoval, že se vláda se spornými pasážemi nevypořádala. „Je reagováno pouze na otázky pojištění. Další tři vláda tehdy nevzala v potaz a ve středu se už neřešily,“ řekl Jan Kněžínek. Další člen Legislativní rady vlády JUDr. Petr Bezouška, Ph.D., sdělil, že změna z 7. července týkající se znevýhodnění pojištěných proti nepojištěným není dostatečná. „Je to nahodilé. Není u toho žádné zdůvodnění. Odpověď je jasná – snaží se vyplatit co nejméně,“ uzavřel Petr Bezouška.

V Praze dne 10. 7. 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím LRV a Advokátního deníku)

Informační panel

27
Květen
2024
Nedoplatky na daních v České republice vzrostly na 110 miliard.

Vážení čtenáři, objem daňových nedoplatků se loni v meziroční komparaci zvýšil o 3,7 miliardy na 110,4 miliardy korun. Je to zhruba stejná částka jako za rok 2018 a asi o dvě miliardy víc než v covidovém roce 2020.

20
Květen
2024
Pro zavedení spotřební daně na tichá vína je podle výzkumu 40 pct občanů České republiky.

Vážení čtenáři, necelých 40 procent Čechů, Moravanů a Slezanů je pro zavedení spotřební daně na tichá vína, podporovat lokální vinaře by chtěli dotacemi.

13
Květen
2024
Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ.

Vážení čtenáři, milí klienti, ošetřovné by od příštího roku mohli mít i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním.

Zobrazit další články