Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.5.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 31.5.2024 daň z nemovitých věcí - splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 K...
  • 30.6.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Roste počet i podíl občanů v předčasném důchodu s krácenou penzí.

Vážení čtenáři, roste počet i podíl lidí, kteří šli do starobní penze předčasně a mají kvůli tomu trvale krácený důchod.

Na konci prvního kvartálu sníženou částku pobíralo takřka 28 procent seniorek a seniorů, tj. tedy celkem 656.700. V průměru od České správy sociálního zabezpečení (dále jen ČSSZ“) měsíčně dostávali 13.738 korun. Měli tak zhruba o 1.600 korun méně než ti, kteří nastoupili do penze v řádném termínu. Toto zjištění vyplývá z údajů ČSSZ.

Česká společnost stárne a seniorů a seniorek tak přibývá. Na konci prvního čtvrtletí úřad vyplácel celkem 2,39 milionu starobních důchodů. Růst počtu penzistů brzdí postupné odsouvání věkové hranice pro nástup na odpočinek.

U mužů se každoročně posouvá o dva měsíce a u žen o čtyři. Na 65 let by se měla dostat zhruba v polovině 30. letech.

S přibývajícím počtem starobních důchodců roste i počet těch, kteří chodí do penze předčasně. Zvedá se ale i jejich podíl.

Před deseti lety v předčasném důchodu byla necelá pětina seniorů a seniorek. Celkem jich na konci prvního kvartálu 2011 bylo 437.800.

V roce 2005 mělo krácenou částku kvůli dřívější penzi 285.200 mužů a žen, tedy necelých 15 procent tehdejších starobních důchodců. V roce 2000 předčasné důchody tvořily zhruba devět procent vyplácených starobních penzí. Pobíralo je 175.700 lidí.

Do předčasného důchodu je možné jít tehdy, pokud má člověk potřebnou dobu pojištění a do řádného termínu mu zbývají nejvýš tři roky. Potřebná doba placení odvodů trvá v České republice 35 let.

Se zvyšujícím se důchodovým věkem se postupně prodlužuje i předčasný důchod, a to ze tří na pět let. Při důchodovém věku 65 let tak bude možné jít do penze v 60 letech.

Důchod se skládá ze dvou částí. Solidární pevná část je stejná pro všechny a letos činí 3.550 korun. V zásluhové výměře se pak odráží počet odpracovaných let a výše odvodů z výdělků.

Tato část se při předčasném důchodu o určité procento za každý rok snižuje. Když člověk naopak „přesluhuje“, může si důchod mírně zvednout.

Český důchodový systém posuzovala loni Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Doporučila mj. zkrátit povinnou dobu pojištění na 25 let a navázat důchodový věk na délku života. Ta se v ČR v minulých letech postupně prodlužovala.

Podle OECD by se od poloviny 30. let mohla důchodová hranice dál posouvat o necelý měsíc ročně. V 66 letech by se tak začalo chodit do penze za víc než dvě desetiletí.

Podle odborů ale není možné důchodový věk dál oddalovat. Předáci tvrdí, že řada lidí déle pracovat nezvládne. Žádají také dřívější důchod pro náročné profese. Návrh zákona s tímto opatřením představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) jako součást své reformy.

Dřívější penze by se podle plánu mohla týkat zhruba desetiny zaměstnanců, tedy více než 400.000. Podle expertů by stát měl ale naopak přispět k tomu, aby lidé nemuseli náročné práce tolik vykonávat. Podpořit by měl robotizaci i rekvalifikace a celoživotní učení.

 

V Praze dne 8. července 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČSSZ a ČTK)

Informační panel

27
Květen
2024
Nedoplatky na daních v České republice vzrostly na 110 miliard.

Vážení čtenáři, objem daňových nedoplatků se loni v meziroční komparaci zvýšil o 3,7 miliardy na 110,4 miliardy korun. Je to zhruba stejná částka jako za rok 2018 a asi o dvě miliardy víc než v covidovém roce 2020.

20
Květen
2024
Pro zavedení spotřební daně na tichá vína je podle výzkumu 40 pct občanů České republiky.

Vážení čtenáři, necelých 40 procent Čechů, Moravanů a Slezanů je pro zavedení spotřební daně na tichá vína, podporovat lokální vinaře by chtěli dotacemi.

13
Květen
2024
Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ.

Vážení čtenáři, milí klienti, ošetřovné by od příštího roku mohli mít i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním.

Zobrazit další články