Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.5.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 31.5.2024 daň z nemovitých věcí - splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 K...
  • 30.6.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Vláda prý hodlá podle České advokátní komory legalizovat protiprávní poskytovatele právních služeb.

Milí čtenáři, Česká advokátní komora (dále jenČAK“) se ostře ohradila proti novému nařízení vlády, které vnímá jako hrubé a zásadní porušení zákona o advokacii.

Podle ní totiž vytváří vedle advokátů kategorii občanů, kteří budou moci poskytovat právní služby bez vzdělání, bez pojištění odpovědnosti za škodu či bez povinnosti mlčenlivosti. V prohlášení zaslaném ČTK označila komora postup vlády za bezprecedentní a hodlá se bránit „ráznou odezvou“. Vyjádření představitelů vlády ČTK zjišťuje.

Vládní nařízení, které kabinet Andreje Babiše (ANO) schválil 10. května, se týká obsahových náplní jednotlivých živností. Účinné bude od letošního 1. července. Zavádí novou živnost nazvanou „poskytování služeb pro právnické osoby a svěřenské fondy“.

Obsahem živnosti má být mj. „jednání za klienta při řízení nebo provozování obchodní korporace, podnikatelského seskupení nebo jiného jim obdobného útvaru“ nebo „při zakládání nebo správě svěřenského fondu“.

Představenstvo ČAK uvedlo, že vláda dané nařízení schválila „v tichosti“ a bez jakékoliv konzultace s advokátní komorou. Krok vnímá jako útok na nezávislé postavení advokacie v celém justičním systému. Kabinet se podle ČAK snaží legalizovat protiprávní poskytovatele právních služeb.

Komora poukázala na to, že k poskytování zmíněných právních služeb bude stačit jen bezúhonnost a svéprávnost – vládní nařízení u těchto lidí nevyžaduje ani základní vzdělání. Podle ČAK také bude tyto lidi možné snadno ovládat prostřednictvím živnostenského úřadu i ostatních státních institucí.

Advokacie se bude pokusu legalizovat porušení zákona o advokacii ostře a všemi legálními prostředky bránit,“ uvedlo představenstvo. Zákon o advokacii totiž podle něj vylučuje to, aby byly právní služby poskytovány podle živnostenského zákona.

Nelze vyloučit, že jde o reakci na kritiku právní úrovně vládních opatření přijímaných v souvislosti s pandemií onemocnění covid-19, kdy advokáti i jejich komora tvrdě hájili principy právního státu a nutnou ústavnost postupu moci výkonné,“ dodala k aktuálnímu vládnímu nařízení komora. Doufáme, že v naší snaze o zjednání nápravy nás všemi silami podpoří nejen advokáti, kteří si jako členové našeho stavu nepochybně uvědomují nebezpečnost tohoto přístupu státní moci, ale i zástupci dalších právnických profesí,“ uzavřela ČAK.

 

Prameny:

https://advokatnidenik.cz/2021/06/07/vlada-se-pokousi-legalizovat-protipravni-poskytovatele-pravnich-sluzeb/,

https://www.ceska-justice.cz/2021/06/advokati-vlada-chce-v-tichosti-legalizovat-protipravni-poskytovatele-pravnich-sluzeb/,

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/advokati-vlada-chce-legalizovat-protipravni-poskytovatele-pravnich-sluzeb/2047978,

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ceska-advokatni-komora-pravni-sluzby-babis_2106071609_pj.

 

V Praze dne 9. června 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím výše uvedených pramenů)

 

Informační panel

27
Květen
2024
Nedoplatky na daních v České republice vzrostly na 110 miliard.

Vážení čtenáři, objem daňových nedoplatků se loni v meziroční komparaci zvýšil o 3,7 miliardy na 110,4 miliardy korun. Je to zhruba stejná částka jako za rok 2018 a asi o dvě miliardy víc než v covidovém roce 2020.

20
Květen
2024
Pro zavedení spotřební daně na tichá vína je podle výzkumu 40 pct občanů České republiky.

Vážení čtenáři, necelých 40 procent Čechů, Moravanů a Slezanů je pro zavedení spotřební daně na tichá vína, podporovat lokální vinaře by chtěli dotacemi.

13
Květen
2024
Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ.

Vážení čtenáři, milí klienti, ošetřovné by od příštího roku mohli mít i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním.

Zobrazit další články