Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.5.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 31.5.2024 daň z nemovitých věcí - splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 K...
  • 30.6.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Plošné programy kompenzací dle ministra Havlíčka pokračovat nebudou.

 

Vážení klienti, plošné programy kompenzací COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) pokračovat nebudou.

Všechny provozovny již podle jeho mínění mohou znovu fungovat. Vláda jen upraví a prodlouží některé dříve zavedené specifické dotační tituly, vypisovat nové neplánuje. Havlíček to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Zmíněné podpůrné programy kabinet podle Havlíčka neprojednával. COVID 2021 se vztahuje k období 11. ledna až 9. května. Ukončení termínu souvisí podle Havlíčka s otevřením celého maloobchodu od 10. května. Podnikatelé v něm mohou získat 500 korun na zaměstnance a den omezení.

COVID 2021 podle restauratéra a garanta projektu Moje restaurace za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR Luboše Kastnera využívá většina podnikatelů v gastronomii. Přestože restaurace mohou hosty obsluhovat i uvnitř, podmínky jako rozestupy mezi stoly či nutnost, aby hosté měli negativní testy na koronavirus nebo byli očkovaní, znamenají podle Kastnera stále omezení. Restauratéři by tak podle něj měli mít nadále na náhrady nárok.

První výzva programu COVID Nepokryté náklady, ve které se podnikatelé mohou do 19. července hlásit o náhrady, se týká doby od 1. ledna do 31. března. MPO chystá ještě výzvu vztahující se k období 1. dubna až 31. května. Stát jeho prostřednictvím poskytuje podnikatelům dotaci 60 procent nákladů. Ani tento titul podle Havlíčka nebude vláda prodlužovat.

Pomoc z programů COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady se podle Havlíčka místo avizovaných 12 miliard korun pravděpodobně vyšplhá na 15 až 16 miliard, sdělil.

Dále naopak pokračuje COVID kultura. „Budeme ho vždy upřesňovat i v těch následujících týdnech,“ řekl Havlíček. I nadále budou podle něj podnikatelé moci čerpat podporu z programu Agricovid Potravinářství, což dnes schválila vláda, uvedl dále. Dodal, že se dodělá ještě COVID bus, který navazuje na program vytvořený v loňském roce pro zájezdové dopravce.

Na podporu české ekonomiky za první čtyři měsíce letošního roku připadlo podle Hospodářské komory ČR (HK) 17 procent ze schodku státního rozpočtu. Vláda podnikatelům za toto období poskytla 38 miliard korun, z toho 4,8 miliardy korun se týkají např. odkladu plateb daňových záloh, budou tak státu vráceny.

Kompenzace kvůli pandemii za loňský rok podle analýzy HK činily 110 miliard korun. Fakticky stát vyplatil podporu 23 miliard korun, formou daňových úlev a odkladů plateb podnikatelé ušetřili 87 miliard korun.

Jsou tu další nástroje. Máme tady pandemický zákon, máme tady odškodňovací zákon. Pokud někdo má pocit, že by se měl domáhat této náhrady, samozřejmě může. A nezapomínejme prosím, že máme disponibilních ještě kolem 400 miliard na úvěrech podpořených státní zárukou,“ uvedla dále Schillerová.

Havlíček doplnil, že mnoho evropských zemí, např. Maďarsko, po celou dobu pandemie poskytovalo podnikatelům pouze nepřímou pomoc, tedy např. záruční programy.

 

V Praze dne 5. června 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

27
Květen
2024
Nedoplatky na daních v České republice vzrostly na 110 miliard.

Vážení čtenáři, objem daňových nedoplatků se loni v meziroční komparaci zvýšil o 3,7 miliardy na 110,4 miliardy korun. Je to zhruba stejná částka jako za rok 2018 a asi o dvě miliardy víc než v covidovém roce 2020.

20
Květen
2024
Pro zavedení spotřební daně na tichá vína je podle výzkumu 40 pct občanů České republiky.

Vážení čtenáři, necelých 40 procent Čechů, Moravanů a Slezanů je pro zavedení spotřební daně na tichá vína, podporovat lokální vinaře by chtěli dotacemi.

13
Květen
2024
Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ.

Vážení čtenáři, milí klienti, ošetřovné by od příštího roku mohli mít i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním.

Zobrazit další články