Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.5.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 31.5.2024 daň z nemovitých věcí - splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 K...
  • 30.6.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Hledání v evidenci majitelů nefunguje.

Vážení čtenáři, vyhledávání v Evidenci skutečných majitelů firem přestalo hned po startu 1. června fungovat.

Resort spravedlnosti v tiskovém prohlášení informoval, že samotný systém je dál funkční, ale bylo vypnuto vyhledávání v evidenci pro veřejnost. „Dne 1. 6. 2021 nabyl účinnosti zákon č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů, který pro evidenci skutečných majitelů stanovuje nové funkční požadavky. Informační systém, který běží od 1. 1. 2018 je funkční, vypnuto je pouze vyhledávání v evidenci pro veřejnost,“ konstatoval mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Důvodem jsou technické úpravy systému kvůli včerejšímu začátku platnosti nové legislativy. „Jelikož systém umožňuje nahlížet do živých dat, bylo nutné omezit možnost vyhledávání, respektive poskytovat výpisy z evidence skutečných majitelů, jako prevenci publikace legislativně nesprávných dat,“ doplnil.

Jedná se tak podle úřadu o řízenou provozní odstávku, kterou bylo možno provést právě až s včerejším počátkem platnosti nové legislativy. „Systém musí respektovat platnou legislativní úpravu, a tedy stav, který platil 31. 5. 2021 23:59 hod., je jiný než stav platný od 1. 6. 2021 00:01 hod. a vedl k nutnosti spuštění skriptu nad produkční databází. V dávkách prochází veškeré záznamy a provádí úpravy v oblasti skutečných majitelů vzniklých na základě automatického průpisu a transformace dříve zapsaných dat o skutečných majitelích do podoby nově účinné legislativy,“ oznámila ČTK Markéta Poslušná z tiskového oddělení ministerstva.

Funkce vyhledávání v evidenci bude podle mluvčího ministerstva znovu zapnuta pravděpodobně ve středečních ranních hodinách. „Vyhledávání skutečných majitelů a získávání výpisů je v současnosti dostupné prostřednictvím notáře, soudu, po přihlášení se příslušného subjektu prostřednictvím datové schránky nebo pro oprávněné osoby prostřednictvím dálkového přístupu,“ doplnil Řepka.

Firma Smart Companies, která se mj. zabývá zakládáním firem, ČTK sdělila, že firmy kvůli odstávce nemohou konat valné hromady a mohou mít problém se schválením hospodářského výsledku za rok 2020. Vyhledávání a získávání výpisů je však podle ministerstva pro příslušné subjekty a oprávněné osoby dále možné.

 

V Praze dne 2. června 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů Ministerstva spravedlnosti a ČTK)

Informační panel

27
Květen
2024
Nedoplatky na daních v České republice vzrostly na 110 miliard.

Vážení čtenáři, objem daňových nedoplatků se loni v meziroční komparaci zvýšil o 3,7 miliardy na 110,4 miliardy korun. Je to zhruba stejná částka jako za rok 2018 a asi o dvě miliardy víc než v covidovém roce 2020.

20
Květen
2024
Pro zavedení spotřební daně na tichá vína je podle výzkumu 40 pct občanů České republiky.

Vážení čtenáři, necelých 40 procent Čechů, Moravanů a Slezanů je pro zavedení spotřební daně na tichá vína, podporovat lokální vinaře by chtěli dotacemi.

13
Květen
2024
Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ.

Vážení čtenáři, milí klienti, ošetřovné by od příštího roku mohli mít i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním.

Zobrazit další články