Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 27.2.2024 spotřební daň - daňové přiznání za leden, daňové přiznání k uplatnění ...
  • 27.2.2024 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
  • 28.2.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje delší otcovskou či změny rodičovské podle pravidel Evropské unie.

Vážení čtenáři, otcovská dovolená v ČR se prodlouží. Upraví se rovněž pravidla rodičovské či práce na dálku.

Změny by měly začít platit nejpozději od srpna příštího roku. Na jednání sněmovního sociálního výboru to uvedla náměstkyně ministerstva práce a sociálních věcí pro legislativu Dana Roučková.

Právní úpravy vycházejí z evropských směrnic, které Česká republika musí promítnout do své legislativy. Návrh právní normy ministerstvo práce a sociálních věcí pošle vládě do konce června. Členové výboru postup resortu kritizovali, podle nich se úpravy nemusí stihnout včas schválit.

Pravidla mění směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem a o předvídatelných pracovních podmínkách z června 2019. Mají zajistit min. standard ve všech členských zemích. První předpis má ČR do svého národního práva přenést nejpozději do 2. srpna 2022 a druhý do 1. srpna 2002.

„Naše úprava většinu požadavků směrnice (o rovnováze práce a soukromí) splňuje. V řadě případů je dokonce výhodnější. I přesto si vyžaduje patrně hlubší úpravu rodičovské a jejího zajištění. Bude nutné prodloužit o týden otcovskou dovolenou,“ popsala náměstkyně.

Podle ní se změny dotknou i nároku na ošetřovné a rodiče či pečující by měli mít právo na práci na dálku, pokud v tom zaměstnavateli nebrání vážné důvody. „Návrh zákona bude mít významné dopady do rodinné politiky,“ konstatovala Roučková. Zmínila novou dávku a pracovní volno pro pracující rodiče.

Podle předpisu o rovnováze mezi prací a rodinou by se mj. měla placená otcovská prodloužit na deset dnů a u rodičovské by měly být dva měsíce nepřenosné, aby se matka a otec v péči vystřídali.

Směrnice o pracovních podmínkách má zajistit pracovníkům větší ochranu, jistější zaměstnání a všude v EU minimální pravidla pro práci na zavolanou či bez pracovní smlouvy a běžného rozvrhu. Občané by měli mimo jiné vědět, kdy mohou práci očekávat, kolik jí bude a kolik za ni dostanou.

Podle náměstkyně ministerstvo aktuálně pracuje na alternativách. Chce o nich jednat s odbory, zaměstnavateli i poslanci. Upravit bude nutné zákoník práce a další zákony. Resort chce vládě do konce června předložit jednu normu.

Výbor o přípravě legislativních změn jednal se zástupci ministerstva loni v únoru. Jak by se měla pravidla upravit, se však nedozvěděl.

„Mysleli jsme si, že nám ministerstvo řekne něco konkrétního. To zopakovalo pouze to, co jsme slyšeli před rokem,“ uvedla místopředsedkyně výboru Hana Aulická Jírovcová (KSČM).

Míní, že ministerstvo nic nepřipravilo a úpravu zřejmě nechává až na povolební Sněmovně.

Šéfka výboru Jana Pastuchová (ANO) poznamenala, že o prázdninách Sněmovna nezasedá a poslední měsíc před říjnovými volbami nemá již návrh zákona šanci na přijetí.

Místopředsedkyně výboru Olga Richterová (Piráti) poukázala na to, že za nepřenesení pravidel EU do domácích zákonů hrozí sankce. „Není možné, aby příští Sněmovna musela uspěchaně kvůli sankcím hlasovat, protože nebyla vůle to připravit,“ dodala Richterová. Výbor vyjádřil se stavem příprav nespokojenost. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) mu má do konce měsíce informace poskytnout a má dorazit na příští jednání.

 

V Praze dne 21. března 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

26
Únor
2024
Od 1. ledna 2024 byla redefinovaná definice nelegální práce.

Milí klienti, od 1.1.2024 je účinná novela zákona o zaměstnanosti. Mezi nejvíce debatované změny patří do právní normy opětovně zařazená nová definice nelegální práce, kterou z důvodu její kontroverze značně zkritizovala odborná právní veřejnost.

19
Únor
2024
OSVČ mohou sledovat online svůj přehled pohledávek na pojistném.

Milí klienti, ČSSZ spustila 14.1.2024 novou online službu Stav pohledávek na pojistném, penále a pokutách OSVČ.

12
Únor
2024
Od ledna se ruší vybrané registrace k dani z příjmů u finančních úřadů.

Milí čtenáři, poplatníci daně z příjmů fyzických osob už se od roku 2024 nebudou muset registrovat při začátku činnosti na finančním úřadu. Změna vyplývá z konsolidačního balíčku.

Zobrazit další články