Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 20.7.2024 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.7.2024 důchodové pojištění - splatná záloha za červen
  • 25.7.2024 spotřební daň - daňové přiznání za červen, daňové přiznání k uplatnění...
Více informací najdete v našem kalendáři

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje delší otcovskou či změny rodičovské podle pravidel Evropské unie.

Vážení čtenáři, otcovská dovolená v ČR se prodlouží. Upraví se rovněž pravidla rodičovské či práce na dálku.

Změny by měly začít platit nejpozději od srpna příštího roku. Na jednání sněmovního sociálního výboru to uvedla náměstkyně ministerstva práce a sociálních věcí pro legislativu Dana Roučková.

Právní úpravy vycházejí z evropských směrnic, které Česká republika musí promítnout do své legislativy. Návrh právní normy ministerstvo práce a sociálních věcí pošle vládě do konce června. Členové výboru postup resortu kritizovali, podle nich se úpravy nemusí stihnout včas schválit.

Pravidla mění směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem a o předvídatelných pracovních podmínkách z června 2019. Mají zajistit min. standard ve všech členských zemích. První předpis má ČR do svého národního práva přenést nejpozději do 2. srpna 2022 a druhý do 1. srpna 2002.

„Naše úprava většinu požadavků směrnice (o rovnováze práce a soukromí) splňuje. V řadě případů je dokonce výhodnější. I přesto si vyžaduje patrně hlubší úpravu rodičovské a jejího zajištění. Bude nutné prodloužit o týden otcovskou dovolenou,“ popsala náměstkyně.

Podle ní se změny dotknou i nároku na ošetřovné a rodiče či pečující by měli mít právo na práci na dálku, pokud v tom zaměstnavateli nebrání vážné důvody. „Návrh zákona bude mít významné dopady do rodinné politiky,“ konstatovala Roučková. Zmínila novou dávku a pracovní volno pro pracující rodiče.

Podle předpisu o rovnováze mezi prací a rodinou by se mj. měla placená otcovská prodloužit na deset dnů a u rodičovské by měly být dva měsíce nepřenosné, aby se matka a otec v péči vystřídali.

Směrnice o pracovních podmínkách má zajistit pracovníkům větší ochranu, jistější zaměstnání a všude v EU minimální pravidla pro práci na zavolanou či bez pracovní smlouvy a běžného rozvrhu. Občané by měli mimo jiné vědět, kdy mohou práci očekávat, kolik jí bude a kolik za ni dostanou.

Podle náměstkyně ministerstvo aktuálně pracuje na alternativách. Chce o nich jednat s odbory, zaměstnavateli i poslanci. Upravit bude nutné zákoník práce a další zákony. Resort chce vládě do konce června předložit jednu normu.

Výbor o přípravě legislativních změn jednal se zástupci ministerstva loni v únoru. Jak by se měla pravidla upravit, se však nedozvěděl.

„Mysleli jsme si, že nám ministerstvo řekne něco konkrétního. To zopakovalo pouze to, co jsme slyšeli před rokem,“ uvedla místopředsedkyně výboru Hana Aulická Jírovcová (KSČM).

Míní, že ministerstvo nic nepřipravilo a úpravu zřejmě nechává až na povolební Sněmovně.

Šéfka výboru Jana Pastuchová (ANO) poznamenala, že o prázdninách Sněmovna nezasedá a poslední měsíc před říjnovými volbami nemá již návrh zákona šanci na přijetí.

Místopředsedkyně výboru Olga Richterová (Piráti) poukázala na to, že za nepřenesení pravidel EU do domácích zákonů hrozí sankce. „Není možné, aby příští Sněmovna musela uspěchaně kvůli sankcím hlasovat, protože nebyla vůle to připravit,“ dodala Richterová. Výbor vyjádřil se stavem příprav nespokojenost. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) mu má do konce měsíce informace poskytnout a má dorazit na příští jednání.

 

V Praze dne 21. března 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

15
Červenec
2024
Malé společnosti z EU získají možnost nebýt v České republice plátci DPH.

Milí čtenáři, malé firmy se sídlem v jiném členském státu Evropské unie, které za kalendářní rok nepřekročí obrat dvou milionů korun, nově nebudou spadat do režimu plátců DPH.

8
Červenec
2024
České podnikatelské subjekty by většinou uvítaly zavedení eura.

Vážení klienti, prezident České republiky není jediný, kdo opětovně otevřel diskusi o zavedení eura. Hlavním argumentem pro euro je přitom podle Petra Pavla exportní charakter ekonomiky.

1
Červenec
2024
Zaměstnání Čechy baví, výplata ale nestačí.

Milí čtenáři, většinu Čechů jejich práce baví nebo naplňuje, víc než polovina také hodnotí své vztahy na pracovišti jako přátelské.

Zobrazit další články