Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 11.12.2023 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2023 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
  • 20.12.2023 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
Více informací najdete v našem kalendáři

Stát loni vybral na daních o šest pct méně.

Vážení čtenáři, celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení loni poklesly meziročně o 5,7 procenta, tedy o 61 miliard, na 1,015 bilionu korun.

Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát získal 426,5 mld. korun, což je v meziroční komparaci o pět miliard korun méně. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral o 22,4 miliardy méně, celkem 160,6 miliardy korun.

Toto zjištění vyplývá z dat zveřejněných ministerstvem financí (dále jen „MF“) v rámci údajů o státním rozpočtu ke konci roku a ze statistik finanční správy. Na výběr daní mělo dopad šíření koronaviru a s tím spojená omezení a útlum ekonomické aktivity. Ještě ke konci března daňové příjmy státu meziročně rostly. Kvůli dopadům pandemie Poslanecká sněmovna pak v červenci schválila zvýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun z původně plánovaných 40 miliard korun.

Za propadem příjmů z daní právnických osob stojí podle MF mj. prominutí červnové zálohy na daň z příjmů právnických osob a dále možnost individuálního stanovení odlišných záloh daně. Obdobné to bylo podle MF i u příjmů z daní fyzických osob. Na dani z příjmu fyzických osob získal stát loni 231,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 14,9 miliardy méně.

Z dostupných údajů vyplývá, že zhruba tříprocentní růst stát loni zaznamenal pouze u daně z příjmů fyzických osob vybíraných srážkou a zhruba šestiprocentní růst u daně z nemovitých věcí. Samotný státní rozpočet získal loni na daňových příjmech bez pojistného na sociální zabezpečení 717,5 miliardy korun, tedy o 46,5 miliardy meziročně méně. Schodek rozpočtu loni dosáhl 367,4 miliardy korun a byl nejvyšší od vzniku České republiky. Některé daně jsou tzv. sdílené daně. Patří mezi ně např. DPH, daň z příjmu právnických osob nebo daň z příjmu fyzických osob. Jejich výnosy tak putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů.

 

V Praze dne 1. února 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK a MF)

Informační panel

4
Prosinec
2023
Konsolidační balíček obsahuje i konec podpory luxusních aut.

Vážení klienti, vláda od ledna omezila daňové odpočty u drahých služebních automobilů nad 2 mil. Kč. Podnikatelé tak mají poslední 4 týdny na nákup motorového vozidla s možností odpočtu DPH za stávajících podmínek.

27
Listopad
2023
Přehled nejdůležitějších změn, které přinese od 1. 1. 2024 konsolidační balíček.

Vážení klienti, vzhledem ke skutečnosti, že prezident republiky tento týden podepsal tzv. konsolidační balíček, přineseme v dnešní aktualitě přehled nejdůležitějších změn.

20
Listopad
2023
Reálné mzdy se od vzniku České republiky zvýšily o 141 procent.

Vážení čtenáři, reálné mzdy v ČR se od rozdělení federace do roku 2021 zvýšily o 141 procent.

Zobrazit další články