Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.5.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 31.5.2024 daň z nemovitých věcí - splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 K...
  • 30.6.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

ČMZRB schválila podporu 1 500 podnikatelům za 10 mld. Kč.

Vážení čtenáři, Českomoravská záruční a rozvojová banka (dále jen „ČMZRB“) schválila v programech COVID ke 14. 5. podporu pro zhruba 1 500 podnikatelů za více než deset miliard korun.

Nejčastěji pomoc míří do sektoru maloobchodu a velkoobchodu, zpracovatelského průmyslu a provozovatelům ubytovacích a stravovacích služeb. Více než dvě třetiny pomoci čerpají živnostníci a firmy s méně než 50 zaměstnanci. Vyhodnocování žádostí v programu COVID II a COVID Praha pokračuje. Živnostníci a malí podnikatelé nejčastěji žádali o půjčky 4,5 milionu korun, středně velké podniky čerpají úvěry většinou 8,5 milionu korun. Největší objem podpory se dostává podnikatelům v Jihomoravském, Moravskoslezském a Středočeském kraji.

„Často diskutovaná oblast cestovního ruchu spolu s doplňujícími službami je třetím nejvíce podporovaným odvětvím. Deset procent z celkového počtu podpořených podnikatelů působí v oblasti ubytovacích a stravovacích služeb nebo provozuje cestovní kanceláře či agentury,“ doplnil předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek. ČMZRB podnikatelům poskytuje podporu rovněž v rámci svých standardních služeb. Malí a střední podnikatelé od ní mimo programy COVID získali sedm miliard korun. Spolu s programy COVID to představuje tři čtvrtiny objemu poskytnuté bankou za celý loňský rok, který byl pro ČMZRB rekordní.

V první vlně programu COVID pro firmy zasažené v souvislosti s koronavirem bylo přijato přes 3 200 žádostí, uspělo zhruba 200 firem. COVID II je pro žadatele úspěšnější. Řádně podaných žádostí v objemu kolem 15 miliard korun ČMZRB přijala 4 900. Podporu k 14. květnu schválila pro skoro 1 200 podnikatelů za 8,5 miliardy korun. Finálně ovšem vyřídila 1 700 žádostí.

Od žádosti odstoupilo 200 podnikatelů zpravidla z důvodu neposkytnutí úvěru obchodní bankou, přes 300 žádostí bylo zamítnuto z důvodu nesplnění programových podmínek, jako je např. nesplnění definice malého a středního podniku, vyčerpaný limit ve veřejné podpoře nebo se jednalo o podnik v obtížích. V případě programu COVID Praha bylo řádně podáno 408 žádostí, schválena podpora byla pro více než 90 podnikatelů v objemu 712 milionů korun. Finálně banka podle Lafantové vyřídila téměř 110 žádostí, kdy jich 15 bylo zamítnuto.

Připravuje se COVID III, jehož schválení by měla v pondělí projednat vláda. Vyčleněno do něj je 150 miliard korun. ČMZRB bude moci ručit za úvěry v objemu až 500 miliard korun. Podporu by mohlo získat až 150.000 podnikatelů. Živnostníci a podniky do 250 zaměstnanců budou mít nárok na záruku až 90 procent, firmy s více pracovníky, maximálně ale 500, získají záruku do 80 procent. Maximální výše úvěru bude 50 milionů korun.

Stěžejní program na podporu podnikání COVID III bude pravděpodobně spuštěn v příštím týdnu. V pondělí 18. května je na programu jednání vlády mj. schválení finální podoby této formy podpory. Následně bude moci Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásit termín jeho spuštění.

V rámci programu COVID III bude ČMZRB ručit za provozní úvěry komerčních bank. Systém bude jiný než v případě záručního programu COVID II a COVID Praha. ČMZRB bude ručit za portfolio vystavených úvěrů komerčních bank, které se do programu zapojí. Přičemž podnik do 250 zaměstnanců získá záruku až do výše 90 % a podnik s 250 – 500 zaměstnanci až do výše 80 %.

Maximální výše zaručovaného úvěru bude 50 mil. Kč. Díky nové legislativě EU se nebude muset detailně posuzovat velikost podniku a ani limit ve veřejné podpoře, a proto bude proces vyřízení jednodušší a rychlejší. Podnikatel bude jednat pouze se svojí obchodní bankou. Alokace programu je 150 mld. Kč, to znamená, že ČMZRB bude moci zaručit úvěry až v objemu 500 mld. Kč a podpořit kolem 150 tisíc OSVČ a podniků zaměstnávajících až 500 zaměstnanců.

 

V Praze dne 16. května 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů ČTK a ČMZRB)

Informační panel

27
Květen
2024
Nedoplatky na daních v České republice vzrostly na 110 miliard.

Vážení čtenáři, objem daňových nedoplatků se loni v meziroční komparaci zvýšil o 3,7 miliardy na 110,4 miliardy korun. Je to zhruba stejná částka jako za rok 2018 a asi o dvě miliardy víc než v covidovém roce 2020.

20
Květen
2024
Pro zavedení spotřební daně na tichá vína je podle výzkumu 40 pct občanů České republiky.

Vážení čtenáři, necelých 40 procent Čechů, Moravanů a Slezanů je pro zavedení spotřební daně na tichá vína, podporovat lokální vinaře by chtěli dotacemi.

13
Květen
2024
Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ.

Vážení čtenáři, milí klienti, ošetřovné by od příštího roku mohli mít i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním.

Zobrazit další články