Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 11.12.2023 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2023 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
  • 20.12.2023 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
Více informací najdete v našem kalendáři

ČMZRB schválila podporu 1 500 podnikatelům za 10 mld. Kč.

Vážení čtenáři, Českomoravská záruční a rozvojová banka (dále jen „ČMZRB“) schválila v programech COVID ke 14. 5. podporu pro zhruba 1 500 podnikatelů za více než deset miliard korun.

Nejčastěji pomoc míří do sektoru maloobchodu a velkoobchodu, zpracovatelského průmyslu a provozovatelům ubytovacích a stravovacích služeb. Více než dvě třetiny pomoci čerpají živnostníci a firmy s méně než 50 zaměstnanci. Vyhodnocování žádostí v programu COVID II a COVID Praha pokračuje. Živnostníci a malí podnikatelé nejčastěji žádali o půjčky 4,5 milionu korun, středně velké podniky čerpají úvěry většinou 8,5 milionu korun. Největší objem podpory se dostává podnikatelům v Jihomoravském, Moravskoslezském a Středočeském kraji.

„Často diskutovaná oblast cestovního ruchu spolu s doplňujícími službami je třetím nejvíce podporovaným odvětvím. Deset procent z celkového počtu podpořených podnikatelů působí v oblasti ubytovacích a stravovacích služeb nebo provozuje cestovní kanceláře či agentury,“ doplnil předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek. ČMZRB podnikatelům poskytuje podporu rovněž v rámci svých standardních služeb. Malí a střední podnikatelé od ní mimo programy COVID získali sedm miliard korun. Spolu s programy COVID to představuje tři čtvrtiny objemu poskytnuté bankou za celý loňský rok, který byl pro ČMZRB rekordní.

V první vlně programu COVID pro firmy zasažené v souvislosti s koronavirem bylo přijato přes 3 200 žádostí, uspělo zhruba 200 firem. COVID II je pro žadatele úspěšnější. Řádně podaných žádostí v objemu kolem 15 miliard korun ČMZRB přijala 4 900. Podporu k 14. květnu schválila pro skoro 1 200 podnikatelů za 8,5 miliardy korun. Finálně ovšem vyřídila 1 700 žádostí.

Od žádosti odstoupilo 200 podnikatelů zpravidla z důvodu neposkytnutí úvěru obchodní bankou, přes 300 žádostí bylo zamítnuto z důvodu nesplnění programových podmínek, jako je např. nesplnění definice malého a středního podniku, vyčerpaný limit ve veřejné podpoře nebo se jednalo o podnik v obtížích. V případě programu COVID Praha bylo řádně podáno 408 žádostí, schválena podpora byla pro více než 90 podnikatelů v objemu 712 milionů korun. Finálně banka podle Lafantové vyřídila téměř 110 žádostí, kdy jich 15 bylo zamítnuto.

Připravuje se COVID III, jehož schválení by měla v pondělí projednat vláda. Vyčleněno do něj je 150 miliard korun. ČMZRB bude moci ručit za úvěry v objemu až 500 miliard korun. Podporu by mohlo získat až 150.000 podnikatelů. Živnostníci a podniky do 250 zaměstnanců budou mít nárok na záruku až 90 procent, firmy s více pracovníky, maximálně ale 500, získají záruku do 80 procent. Maximální výše úvěru bude 50 milionů korun.

Stěžejní program na podporu podnikání COVID III bude pravděpodobně spuštěn v příštím týdnu. V pondělí 18. května je na programu jednání vlády mj. schválení finální podoby této formy podpory. Následně bude moci Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásit termín jeho spuštění.

V rámci programu COVID III bude ČMZRB ručit za provozní úvěry komerčních bank. Systém bude jiný než v případě záručního programu COVID II a COVID Praha. ČMZRB bude ručit za portfolio vystavených úvěrů komerčních bank, které se do programu zapojí. Přičemž podnik do 250 zaměstnanců získá záruku až do výše 90 % a podnik s 250 – 500 zaměstnanci až do výše 80 %.

Maximální výše zaručovaného úvěru bude 50 mil. Kč. Díky nové legislativě EU se nebude muset detailně posuzovat velikost podniku a ani limit ve veřejné podpoře, a proto bude proces vyřízení jednodušší a rychlejší. Podnikatel bude jednat pouze se svojí obchodní bankou. Alokace programu je 150 mld. Kč, to znamená, že ČMZRB bude moci zaručit úvěry až v objemu 500 mld. Kč a podpořit kolem 150 tisíc OSVČ a podniků zaměstnávajících až 500 zaměstnanců.

 

V Praze dne 16. května 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů ČTK a ČMZRB)

Informační panel

4
Prosinec
2023
Konsolidační balíček obsahuje i konec podpory luxusních aut.

Vážení klienti, vláda od ledna omezila daňové odpočty u drahých služebních automobilů nad 2 mil. Kč. Podnikatelé tak mají poslední 4 týdny na nákup motorového vozidla s možností odpočtu DPH za stávajících podmínek.

27
Listopad
2023
Přehled nejdůležitějších změn, které přinese od 1. 1. 2024 konsolidační balíček.

Vážení klienti, vzhledem ke skutečnosti, že prezident republiky tento týden podepsal tzv. konsolidační balíček, přineseme v dnešní aktualitě přehled nejdůležitějších změn.

20
Listopad
2023
Reálné mzdy se od vzniku České republiky zvýšily o 141 procent.

Vážení čtenáři, reálné mzdy v ČR se od rozdělení federace do roku 2021 zvýšily o 141 procent.

Zobrazit další články