Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.4.2024 spotřební daň - daňové přiznání za březen, daňové přiznání k uplatnění...
  • 25.4.2024 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
  • 25.5.2024 spotřební daň - splatnost daně za březen (pouze spotřební daň z lihu)
Více informací najdete v našem kalendáři

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo vyplácet ošetřovné za všechny dny uzavření škol.

Vážení čtenáři, ošetřovné by se mohlo vyplácet za všechny dny, po které zůstanou školy v tuzemsku kvůli nákaze novým koronavirem zavřené. Zaměstnanci s nemocenským pojištěním by ho mohli dostávat na děti do 15 let.

Živnostníkům, kteří na ošetřovné nemají právní nárok, by pak stát mohl poskytovat příspěvek 424 korun za den. Navrhlo to ministerstvo.

Podle něj by opatření letos stála 1,5 až 2,5 miliardy korun. Návrh právního předpisu uveřejnila na svém webu vláda. Projednat se ho chystá v pondělí.

Premiér Babiš po dnešním mimořádném jednání vlády řekl, že by kabinet měl návrhy probírat hned jako první bod na svém pondělním zasedání. Uvedl, že ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a financí Alena Schillerová (za ANO) mají do té doby propočítat, kolik by změny stály.

Podle toho se pak schválí jejich podoba. Systém nemocenského pojištění loni skončil v třímiliardovém deficitu, a to poprvé po deseti letech.

Ošetřovné se vyplácí z nemocenského pojištění za kalendářní den a činí 60 procent denního základu příjmu. Může ho získat většina zaměstnanců. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) na dávku nárok nemají, i když si nemocenské platí. Rodiče, kteří jsou doma s dítětem do deseti let, dostávají ošetřovné nyní po devět dnů. Samoživitelé a samoživitelky ho mají až na 16 dnů na děti do 16 let.

Doplacení ošetřovného i za další dny, kdy zůstanou školy uzavřené, a zvýšení věku dětí na 15 let by se týkalo jen nynější situace kvůli nákaze nemocí COVID-19. Opatření by bylo tedy jednorázové.

Na dávku by měli podle legislativního návrhu právní nárok nejen rodiče školáků do 15 let. Dostat by ji mohli i otcové či matky žáčků mateřských škol, jejichž provoz by kvůli hrozící infekci zastavili zřizovatelé.

Ošetřovné by se poskytovalo také rodičům postižených dětí po uzavření denních center, stacionářů a dalších zařízení sociálních služeb. Ošetřovné by se nevyplácelo za dny, za které zaměstnanec už dostal náhradu výdělku od zaměstnavatele.

Týká se to třeba lidí v dvoutýdenní karanténě, kteří si po jejím skončení vezmou ošetřovné na potomky kvůli jejich zavřené škole. Stejné pravidlo by platilo pak i v případě, že firma dostala příspěvky na mzdy z programu na ochranu zaměstnanosti, který ministerstvo práce teď připravuje.

OSVČ, které doma zůstaly s dětmi do 15 let a nemohou podnikat, by podle návrhu měly dostat zvláštní příspěvek. Za den péče by pobíraly 424 korun. O dávku by živnostníci museli písemně požádat. O žádosti by rozhodoval krajský úřad práce, který by peníze pak také vyplácel. Žadatelé by museli doložit potvrzení o svém podnikání, o době trvání péče o dítě i další náležitosti. Příspěvek by se nezapočítával do příjmu, takže by se nedanil.

Podle propočtů ministerstva práce by ošetřovné kvůli zavřeným školám dostávalo nanejvýš asi 350.000 rodičů. Dodatečných 14 dní by stálo 2,35 miliardy korun. Pokud by dávku mělo 100.000 lidí, dva týdny pobírání nad nynějších devět dnů by vyšly navíc na 670 milionů.

Zákon se změnami ošetřovného a s příspěvkem pro OSVČ by měl začít platit hned po svém vyhlášení.

Ministerstvo totiž žádá, aby se návrh právní normy ve Sněmovně i v Senátu projednal ve stavu legislativní nouze, tj. tedy ve zkráceném řízení.

 

V Praze dne 13. března 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK a advokátního deníku)

Informační panel

22
Duben
2024
Českomoravská konfederace odborových svazů podá kvůli rušení zaručené mzdy v ČR stížnost Evropské komisi.

Milí čtenáři, ČMKOS podá kvůli záměru zrušit v ČR zaručené mzdy ve firmách stížnost Evropské komisi.

15
Duben
2024
Tuzemské reálné mzdy opětovně klesly.

Milí čtenáři, průměrná mzda v ČR se v loňském 4. kvartálu zvýšila v meziroční komparaci o 6,3 procenta na 46.013 korun.

8
Duben
2024
Daňová správa nebude pokutovat OSVČ nad 70 let za papírové přiznání.

Milí klienti, FS nebude pokutovat živnostníky starší 70 let, kteří podali daňové přiznání v papírové podobě, přestože ho zákon od loňska vyžaduje elektronicky.

Zobrazit další články