Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.5.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 31.5.2024 daň z nemovitých věcí - splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 K...
  • 30.6.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Jurečka chce odklad povinnosti odvodů u DPP a DPČ na 1.1.2025.

Milí čtenáři, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka navrhne odložit nově zavedenou povinnost platit odvody na pojistném z dohod o provedení práce z původní poloviny letošního roku na 1. leden 2025.

Termín, odkdy budou muset zaměstnavatelé tyto dohody registrovat, chce ponechat na 1. červenci. 

Zmíněnou legislativní novinku přináší loni schválený vládní konsolidační balíček. Spolu s odkladem účinnosti odvodů hodlá ministr systém výběru pojistného i způsobu přihlášení se k odvodu zjednodušit a učinit bezpečnější pro samotné zaměstnance, kteří pracují na dohodu.

Evidenci lidí pracujících na dohodu má vést Česká správa sociálního zabezpečení. „Od 1. ledna 2025 by byla povinnost platit odvody, pokud překročí limit 25 procent průměrné měsíční mzdy na tu dohodu,“ popsal ministr.

Jeden pozměňovací návrh v tomto směru ve Sněmovně už předložil. Jurečka ale řekl, že zavedení odvodů by bylo zbytečnou komplikací pro podnikatele např. z hlediska účetnictví. Proto tento návrh stáhne a předloží návrh definitivní se zavedením odvodů 1. ledna 2025. Ministr Jurečka totiž poukazuje na skutečnost, že systém v dosavadní právní úpravě se po diskuzích s odbornou veřejností ukázal jako velmi komplikovaný a s určitými riziky pro tzv. dohodáře z hlediska případných nedoplatků. K nové úpravě zaznívaly výhrady ze strany odborníků i zaměstnavatelů. „Je to reakce na diskusi, kterou jsme vedli během podzimu, kdy jsme slyšeli od zaměstnavatelů, musím říct, že oprávněné podněty k tomu to upravit a ještě zjednodušit,“ doplnil a uzavřel ministr.

 

V Praze dne 1. března 2024

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím zpravodajských webů)

Informační panel

27
Květen
2024
Nedoplatky na daních v České republice vzrostly na 110 miliard.

Vážení čtenáři, objem daňových nedoplatků se loni v meziroční komparaci zvýšil o 3,7 miliardy na 110,4 miliardy korun. Je to zhruba stejná částka jako za rok 2018 a asi o dvě miliardy víc než v covidovém roce 2020.

20
Květen
2024
Pro zavedení spotřební daně na tichá vína je podle výzkumu 40 pct občanů České republiky.

Vážení čtenáři, necelých 40 procent Čechů, Moravanů a Slezanů je pro zavedení spotřební daně na tichá vína, podporovat lokální vinaře by chtěli dotacemi.

13
Květen
2024
Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ.

Vážení čtenáři, milí klienti, ošetřovné by od příštího roku mohli mít i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním.

Zobrazit další články