Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 20.7.2024 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.7.2024 důchodové pojištění - splatná záloha za červen
  • 25.7.2024 spotřební daň - daňové přiznání za červen, daňové přiznání k uplatnění...
Více informací najdete v našem kalendáři

Nejvyšší soud judikoval, co je neoprávněné podnikání.

Vážení čtenáři, kdo bez živnostenského oprávnění usiluje o zisk, veřejně inzeruje, má náklady a přijímá platby, riskuje obvinění z trestného činu neoprávněné podnikání.

Muž, který nevedl účetnictví a bez živnosti pořádal zahraniční expedice, neuspěl se svým dovoláním u NS v Brně. Skoro tři roky do října 2019 nabízel obžalovaný muž na svém webu „několik expedicí ročně pro více osob do zahraničí“. Výpravy trvaly několik dní, byly organizovaně realizovány v daných termínech s dopravou autobusem. Poskytování takových služeb je srovnatelné s definicí zájezdu, píše se v rozhodnutí Nejvyššího soudu. Tyto expedice nabízel prostřednictvím webu široké veřejnosti, ačkoli k poskytování takovýchto služeb je přitom nezbytné nutné mít patřičné živnostenské oprávnění. S dovolacími důvody nesouhlasil státní zástupce: Nad rámec argumentace MS v Praze státní zástupce připomenul, že expedice mohly být pořádány za nižší cenu, než je běžné, i z toho důvodu, že obviněný neplatil daně, nevedl účetnictví, nebyl pojištěn a nedodržoval další požadavky kladené právními normami na provoz cestovní kanceláře. Termín „větší rozsah“ podnikání není určován podle výše zisku, ale podle rozsahu samotné provozované činnosti.

Podle NS závěr, že obžalovaný výpravy pořádal za účelem dosažení zisku, potvrzovala i skutečnost, že pravidelně požadoval dodatečné platby z důvodu „mimořádného“ navýšení nákladů na dopravu, ačkoliv samotná pravidelnost plateb jejich mimořádnost vylučuje, a taktéž podle dopravce k žádnému takovému navýšení nákladů nedošlo. Navíc obžalovaný expedice nenabízel pouze skupině přátel či členům klubu, jak tvrdil, ale inzeroval nabídku expedic široké veřejnosti na webových stránkách, na facebooku či vylepením plakátů na autobusovou zastávku, přičemž účastníci výprav se před jejich uskutečněním neznali ani s obžalovaným, ani s dalšími účastníky.

V Praze dne 15. ledna 2024

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webu Česká justice)

Informační panel

15
Červenec
2024
Malé společnosti z EU získají možnost nebýt v České republice plátci DPH.

Milí čtenáři, malé firmy se sídlem v jiném členském státu Evropské unie, které za kalendářní rok nepřekročí obrat dvou milionů korun, nově nebudou spadat do režimu plátců DPH.

8
Červenec
2024
České podnikatelské subjekty by většinou uvítaly zavedení eura.

Vážení klienti, prezident České republiky není jediný, kdo opětovně otevřel diskusi o zavedení eura. Hlavním argumentem pro euro je přitom podle Petra Pavla exportní charakter ekonomiky.

1
Červenec
2024
Zaměstnání Čechy baví, výplata ale nestačí.

Milí čtenáři, většinu Čechů jejich práce baví nebo naplňuje, víc než polovina také hodnotí své vztahy na pracovišti jako přátelské.

Zobrazit další články