Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 27.2.2024 spotřební daň - daňové přiznání za leden, daňové přiznání k uplatnění ...
  • 27.2.2024 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
  • 28.2.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Nejvyšší soud judikoval, co je neoprávněné podnikání.

Vážení čtenáři, kdo bez živnostenského oprávnění usiluje o zisk, veřejně inzeruje, má náklady a přijímá platby, riskuje obvinění z trestného činu neoprávněné podnikání.

Muž, který nevedl účetnictví a bez živnosti pořádal zahraniční expedice, neuspěl se svým dovoláním u NS v Brně. Skoro tři roky do října 2019 nabízel obžalovaný muž na svém webu „několik expedicí ročně pro více osob do zahraničí“. Výpravy trvaly několik dní, byly organizovaně realizovány v daných termínech s dopravou autobusem. Poskytování takových služeb je srovnatelné s definicí zájezdu, píše se v rozhodnutí Nejvyššího soudu. Tyto expedice nabízel prostřednictvím webu široké veřejnosti, ačkoli k poskytování takovýchto služeb je přitom nezbytné nutné mít patřičné živnostenské oprávnění. S dovolacími důvody nesouhlasil státní zástupce: Nad rámec argumentace MS v Praze státní zástupce připomenul, že expedice mohly být pořádány za nižší cenu, než je běžné, i z toho důvodu, že obviněný neplatil daně, nevedl účetnictví, nebyl pojištěn a nedodržoval další požadavky kladené právními normami na provoz cestovní kanceláře. Termín „větší rozsah“ podnikání není určován podle výše zisku, ale podle rozsahu samotné provozované činnosti.

Podle NS závěr, že obžalovaný výpravy pořádal za účelem dosažení zisku, potvrzovala i skutečnost, že pravidelně požadoval dodatečné platby z důvodu „mimořádného“ navýšení nákladů na dopravu, ačkoliv samotná pravidelnost plateb jejich mimořádnost vylučuje, a taktéž podle dopravce k žádnému takovému navýšení nákladů nedošlo. Navíc obžalovaný expedice nenabízel pouze skupině přátel či členům klubu, jak tvrdil, ale inzeroval nabídku expedic široké veřejnosti na webových stránkách, na facebooku či vylepením plakátů na autobusovou zastávku, přičemž účastníci výprav se před jejich uskutečněním neznali ani s obžalovaným, ani s dalšími účastníky.

V Praze dne 15. ledna 2024

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webu Česká justice)

Informační panel

26
Únor
2024
Od 1. ledna 2024 byla redefinovaná definice nelegální práce.

Milí klienti, od 1.1.2024 je účinná novela zákona o zaměstnanosti. Mezi nejvíce debatované změny patří do právní normy opětovně zařazená nová definice nelegální práce, kterou z důvodu její kontroverze značně zkritizovala odborná právní veřejnost.

19
Únor
2024
OSVČ mohou sledovat online svůj přehled pohledávek na pojistném.

Milí klienti, ČSSZ spustila 14.1.2024 novou online službu Stav pohledávek na pojistném, penále a pokutách OSVČ.

12
Únor
2024
Od ledna se ruší vybrané registrace k dani z příjmů u finančních úřadů.

Milí čtenáři, poplatníci daně z příjmů fyzických osob už se od roku 2024 nebudou muset registrovat při začátku činnosti na finančním úřadu. Změna vyplývá z konsolidačního balíčku.

Zobrazit další články