Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 27.2.2024 spotřební daň - daňové přiznání za leden, daňové přiznání k uplatnění ...
  • 27.2.2024 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
  • 28.2.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Konsolidační balíček obsahuje i konec podpory luxusních aut.

Vážení klienti, vláda od ledna omezila daňové odpočty u drahých služebních automobilů nad 2 mil. Kč. Podnikatelé tak mají poslední 4 týdny na nákup motorového vozidla s možností odpočtu DPH za stávajících podmínek.

Od 1. ledna 2024 bude totiž maximální limit pro odpočet DPH stanoven na 420 tis. korun, což bezesporu ovlivní nákupy automobilů v cenové kategorii nad dva miliony korun. A platí to i pro ojetá vozidla.

Daň z přidané hodnoty činí u osobních aut 21 pct. Pokud tedy podnikatel šikovně nakoupí tzv. "na firmu", až pětinu z jeho ceny mu stát vrátí. Může se jednat o poměrně významnou úsporu – např. u auta za milion vychází max. odpočet na 210 tisíc korun. Většina podnikatelů je o této možnosti dobře informována a při pořízení nového vozu ji často využívá. Pro využití možnosti odpočtu jsou stanoveny dvě základní podmínky:

1.) Automobil musí pořídit podnikatelský subjekt, který je plátcem DPH, a

2.) vůz musí být alespoň částečně používán pro podnikatelské účely.

Platí přitom povinnost uplatnit odpočet pouze v poměrné výši. Podnikatel musí pět let vést evidenci jízd a prokázat finančnímu úřadu, jak vůz využívá. Jestliže bude automobil používat na podnikání například z devadesáti procent a z deseti jej bude mít pro privátní použití, pak by měl odpočet činit pouze 90 procent z částky DPH. Jenomže tohle se podle ministerstva financí dá snadno obejít a evidence jízd mnohdy neodpovídá skutečnosti.

Podnikatelé si pořizují luxusní vozy k soukromému užívání, čímž se vytrácí původní záměr daňového zvýhodnění nákupu automobilů tzv. 'na firmu'," sdělil resort financí. Plnou výši odpočtu tedy půjde od 1.1.2024 uplatnit pouze u aut s cenou do dvou milionů.
 

V Praze dne 4. prosince 2023

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím tz.cz a garáž.cz)

Informační panel

26
Únor
2024
Od 1. ledna 2024 byla redefinovaná definice nelegální práce.

Milí klienti, od 1.1.2024 je účinná novela zákona o zaměstnanosti. Mezi nejvíce debatované změny patří do právní normy opětovně zařazená nová definice nelegální práce, kterou z důvodu její kontroverze značně zkritizovala odborná právní veřejnost.

19
Únor
2024
OSVČ mohou sledovat online svůj přehled pohledávek na pojistném.

Milí klienti, ČSSZ spustila 14.1.2024 novou online službu Stav pohledávek na pojistném, penále a pokutách OSVČ.

12
Únor
2024
Od ledna se ruší vybrané registrace k dani z příjmů u finančních úřadů.

Milí čtenáři, poplatníci daně z příjmů fyzických osob už se od roku 2024 nebudou muset registrovat při začátku činnosti na finančním úřadu. Změna vyplývá z konsolidačního balíčku.

Zobrazit další články