Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 20.7.2024 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.7.2024 důchodové pojištění - splatná záloha za červen
  • 25.7.2024 spotřební daň - daňové přiznání za červen, daňové přiznání k uplatnění...
Více informací najdete v našem kalendáři

Konsolidační balíček obsahuje i konec podpory luxusních aut.

Vážení klienti, vláda od ledna omezila daňové odpočty u drahých služebních automobilů nad 2 mil. Kč. Podnikatelé tak mají poslední 4 týdny na nákup motorového vozidla s možností odpočtu DPH za stávajících podmínek.

Od 1. ledna 2024 bude totiž maximální limit pro odpočet DPH stanoven na 420 tis. korun, což bezesporu ovlivní nákupy automobilů v cenové kategorii nad dva miliony korun. A platí to i pro ojetá vozidla.

Daň z přidané hodnoty činí u osobních aut 21 pct. Pokud tedy podnikatel šikovně nakoupí tzv. "na firmu", až pětinu z jeho ceny mu stát vrátí. Může se jednat o poměrně významnou úsporu – např. u auta za milion vychází max. odpočet na 210 tisíc korun. Většina podnikatelů je o této možnosti dobře informována a při pořízení nového vozu ji často využívá. Pro využití možnosti odpočtu jsou stanoveny dvě základní podmínky:

1.) Automobil musí pořídit podnikatelský subjekt, který je plátcem DPH, a

2.) vůz musí být alespoň částečně používán pro podnikatelské účely.

Platí přitom povinnost uplatnit odpočet pouze v poměrné výši. Podnikatel musí pět let vést evidenci jízd a prokázat finančnímu úřadu, jak vůz využívá. Jestliže bude automobil používat na podnikání například z devadesáti procent a z deseti jej bude mít pro privátní použití, pak by měl odpočet činit pouze 90 procent z částky DPH. Jenomže tohle se podle ministerstva financí dá snadno obejít a evidence jízd mnohdy neodpovídá skutečnosti.

Podnikatelé si pořizují luxusní vozy k soukromému užívání, čímž se vytrácí původní záměr daňového zvýhodnění nákupu automobilů tzv. 'na firmu'," sdělil resort financí. Plnou výši odpočtu tedy půjde od 1.1.2024 uplatnit pouze u aut s cenou do dvou milionů.
 

V Praze dne 4. prosince 2023

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím tz.cz a garáž.cz)

Informační panel

15
Červenec
2024
Malé společnosti z EU získají možnost nebýt v České republice plátci DPH.

Milí čtenáři, malé firmy se sídlem v jiném členském státu Evropské unie, které za kalendářní rok nepřekročí obrat dvou milionů korun, nově nebudou spadat do režimu plátců DPH.

8
Červenec
2024
České podnikatelské subjekty by většinou uvítaly zavedení eura.

Vážení klienti, prezident České republiky není jediný, kdo opětovně otevřel diskusi o zavedení eura. Hlavním argumentem pro euro je přitom podle Petra Pavla exportní charakter ekonomiky.

1
Červenec
2024
Zaměstnání Čechy baví, výplata ale nestačí.

Milí čtenáři, většinu Čechů jejich práce baví nebo naplňuje, víc než polovina také hodnotí své vztahy na pracovišti jako přátelské.

Zobrazit další články