Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 11.12.2023 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2023 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
  • 20.12.2023 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
Více informací najdete v našem kalendáři

Ochotu stěhovat se za lepší prací má zhruba pětina obyvatel České republiky.

Vážení čtenáři, milí klienti, přibližně pětina Čechů, Moravanů a Slezanů je ochotná se stěhovat za lepší prací.

Mezi tři kraje, o kterých si lidé myslí, že je v nich možné sehnat nejlepší práci, patří Praha, střední Čechy a jižní Morava. Toto zjištění vyplývá z empirického šetření personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sesbírala agentura Talk Online Panel mezi 500 respondenty. V průzkumu označilo 29 procent lidí za nejlepší pro sehnání práce „kraj, kde žiji. Jako další kraj uvedlo 57 pct dotázaných zaměstnanců hlavní město a devět procent Středočeský kraj, ostatní územně-samosprávné celky měly podíl pod jedno procento. Po započítání vlastního a druhého kraje byla na prvním místě Praha s 84 procenty, střední Čechy dostaly hlas od 49 procent respondentů a jižní Moravu označilo za nejlepší 17 procent lidí.

I když existují velké rozdíly v atraktivitě krajů na trhu práce, jen necelá pětina zaměstnanců je ochotná se za prací stěhovat,“ sdělil ředitel personální agentury Předvýběr.CZ František Boudný. Za zajímavějšími podmínkami je podle výzkumu rozhodně ochotných se přestěhovat necelých pět procent dotázaných, dalších třináct procent lidí uvádí „spíše ano“.

Finanční náklady na stěhování, bydlení a žití mimo svůj kraj považuje 29 procent občanů za tak vysoké, že se jim změna nevyplatí. Zhruba čtvrtina vnímá, že by na tom jinde byli finančně lépe i po započítání všech nákladů, přesto ale o změnu nestojí, protože je jejich práce baví. Stěhování rozhodně odmítá 28 procent lidí, a to se zdůvodněním, že se jim na současné adrese žije dobře a peníze ani lepší práce podle nich nestojí za stěhování.

Postoje se liší od generace po generaci. Mezi mladými je třetina ochotná se za prací přestěhovat, zatímco u nejstarší pracující kategorie je takových lidí 14 procent. Pro mladé lidi je ve srovnání se staršími ročníky také mnohem podstatnější prestiž firmy. Nejdůležitějším faktorem atraktivity kraje je podle dvou třetin účastníků průzkumu dostatek zaměstnavatelů na trhu práce. Pro 58 procent občanů jsou to firmy nabízející vysoké mzdy a čtyři z deseti zaměstnanců ocení i atraktivní benefity.

Preference obyvatel jednotlivých krajů se liší. Např. pro Pražany je atraktivní region s dostatkem zaměstnavatelů, kdežto pro obyvatele Zlínska a Liberecka je důležitější, že zaměstnavatelé nabízejí vyšší mzdy. Pardubičtí slyší na firemní benefity a není pro ně podstatné příjemné pracovní prostředí. To naopak za důležité považuje třetina pracujících hlavního města.

 

V Praze dne 13. listopadu 2023

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím Předvýběr.CZ a ČTK)

Informační panel

4
Prosinec
2023
Konsolidační balíček obsahuje i konec podpory luxusních aut.

Vážení klienti, vláda od ledna omezila daňové odpočty u drahých služebních automobilů nad 2 mil. Kč. Podnikatelé tak mají poslední 4 týdny na nákup motorového vozidla s možností odpočtu DPH za stávajících podmínek.

27
Listopad
2023
Přehled nejdůležitějších změn, které přinese od 1. 1. 2024 konsolidační balíček.

Vážení klienti, vzhledem ke skutečnosti, že prezident republiky tento týden podepsal tzv. konsolidační balíček, přineseme v dnešní aktualitě přehled nejdůležitějších změn.

20
Listopad
2023
Reálné mzdy se od vzniku České republiky zvýšily o 141 procent.

Vážení čtenáři, reálné mzdy v ČR se od rozdělení federace do roku 2021 zvýšily o 141 procent.

Zobrazit další články