Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2023 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2023 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2023 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Česká republika má nejvyšší korporátní daň ze zemí V4.

Vážení klienti, ČR má nejvyšší sazbu daně z příjmu právnických osob ze zemí visegradské skupiny.

Nižší sazby korporátní daně však na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku nejsou dostupné pro všechny firmy, zdanění se tam liší podle velikosti a sektorového působení společností. Konstatuje to studie poradenské společnosti Mazars, kterou má ČTK k dispozici. V České republice se uplatňuje daň z příjmu právnických osob ve výši 19 procent, vláda v rámci konsolidace veřejných financí navrhuje její zvýšení na 21 pct.

Např. v Maďarsku, které má obecnou sazbu pro zdanění příjmů právnických osob devět procent, může dosahovat celkové zdanění společností v některých sektorech až 50 procent. Řada zemí, jako jsou např. Polsko a Slovensko, ponechává výhodné daňové sazby pro firmy s menším ziskem. Na Slovensku je obecná sazba korporátní daně 15 procent, ale vztahuje se pouze na korporace, jejichž zisk za zdaňovací období nepřesáhne 49.790 eur (1,2 milionu korun). Při překročení hranice se na společnosti uplatňuje daň 21 procent. V Polsku se pro firmy s obratem do dvou milionů eur (47,5 milionu korun) uplatňuje devítiprocentní daň, při vyšším obratu činí sazba 19 procent.

Studie Mazars rovněž informuje, že sazba daně z příjmu právnických osob v zemích V4 neklesá. V regionu střední a východní Evropy od pandemie covidu-19 snížilo korporátní daň pouze Rakousko, a to z 25 na 24 procent, uvádí Mazars. Upozorňuje taktéž na skutečnost, že Evropská unie vědomě usiluje o omezení daňových závodů mezi členskými státy.

V Praze dne 2. října 2023

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Mazars a ČTK)

Informační panel

4
Prosinec
2023
Konsolidační balíček obsahuje i konec podpory luxusních aut.

Vážení klienti, vláda od ledna omezila daňové odpočty u drahých služebních automobilů nad 2 mil. Kč. Podnikatelé tak mají poslední 4 týdny na nákup motorového vozidla s možností odpočtu DPH za stávajících podmínek.

27
Listopad
2023
Přehled nejdůležitějších změn, které přinese od 1. 1. 2024 konsolidační balíček.

Vážení klienti, vzhledem ke skutečnosti, že prezident republiky tento týden podepsal tzv. konsolidační balíček, přineseme v dnešní aktualitě přehled nejdůležitějších změn.

20
Listopad
2023
Reálné mzdy se od vzniku České republiky zvýšily o 141 procent.

Vážení čtenáři, reálné mzdy v ČR se od rozdělení federace do roku 2021 zvýšily o 141 procent.

Zobrazit další články