Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 26.6.2024 spotřební daň - daňové přiznání za květen, daňové přiznání k uplatnění...
  • 26.6.2024 spotřební daň - splatnost daně za duben (pouze spotřební daň z lihu)
  • 26.6.2024 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Česká republika má nejvyšší korporátní daň ze zemí V4.

Vážení klienti, ČR má nejvyšší sazbu daně z příjmu právnických osob ze zemí visegradské skupiny.

Nižší sazby korporátní daně však na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku nejsou dostupné pro všechny firmy, zdanění se tam liší podle velikosti a sektorového působení společností. Konstatuje to studie poradenské společnosti Mazars, kterou má ČTK k dispozici. V České republice se uplatňuje daň z příjmu právnických osob ve výši 19 procent, vláda v rámci konsolidace veřejných financí navrhuje její zvýšení na 21 pct.

Např. v Maďarsku, které má obecnou sazbu pro zdanění příjmů právnických osob devět procent, může dosahovat celkové zdanění společností v některých sektorech až 50 procent. Řada zemí, jako jsou např. Polsko a Slovensko, ponechává výhodné daňové sazby pro firmy s menším ziskem. Na Slovensku je obecná sazba korporátní daně 15 procent, ale vztahuje se pouze na korporace, jejichž zisk za zdaňovací období nepřesáhne 49.790 eur (1,2 milionu korun). Při překročení hranice se na společnosti uplatňuje daň 21 procent. V Polsku se pro firmy s obratem do dvou milionů eur (47,5 milionu korun) uplatňuje devítiprocentní daň, při vyšším obratu činí sazba 19 procent.

Studie Mazars rovněž informuje, že sazba daně z příjmu právnických osob v zemích V4 neklesá. V regionu střední a východní Evropy od pandemie covidu-19 snížilo korporátní daň pouze Rakousko, a to z 25 na 24 procent, uvádí Mazars. Upozorňuje taktéž na skutečnost, že Evropská unie vědomě usiluje o omezení daňových závodů mezi členskými státy.

V Praze dne 2. října 2023

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Mazars a ČTK)

Informační panel

24
Červen
2024
Reálné mzdy v České republice jsou podle analytiků na úrovni roku 2017.

Vážení čtenáři, milí klienti, průměrná mzda v ČR loni nominálně stoupla na 43.341 Kč, reálně opět ale bohužel klesla.

17
Červen
2024
Den daňové svobody letos připadl na 11. června.

Vážení čtenáři, milí klienti, tzv. den daňové svobody v České republice letos podle Liberálního institutu připadá na 11. června, o dva kalendářní dny dříve než loni.

10
Červen
2024
Poslanecká sněmovna podpořila kontroverzní reformu penzí.

Vážení klienti, milí čtenáři, Sněmovna podpořila vládní návrh širších změn v důchodech. Předpokládá např. zvyšování důchodového věku nad nynější hranici 65 let podle prodlužování života a snižování výpočtu nových důchodů.

Zobrazit další články