Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.5.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 31.5.2024 daň z nemovitých věcí - splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 K...
  • 30.6.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

ČR má nejvýš stanovenou sníženou sazbu DPH z okolních zemí.

Vážení čtenáři, Česká republika má nejvýše stanovenou sníženou sazbu daně z přidané hodnoty z okolních zemí.

Pakliže Sněmovna schválí beze změny vládní konsolidační balíček, nejnižší snížená sazba DPH se od ostatních středoevropských ještě vzdálí, uvádí studie poradenské společnosti Mazars. Ta současně ale upozorňuje, že při sledování zatížení spotřebitelů DPH je třeba sledovat nejen nastavení sazeb, nýbrž i rozložení jednotlivých položek mezi nimi.

Legislativa Evropské unie umožňuje státům mít vyjma základní sazby DPH jednu nebo dvě snížené sazby. ČR v současné době uplatňuje dvě snížené sazby, a to deset a 15 procent. Vládní balíček ke konsolidaci veřejných financí předpokládá, že se obě snížené sazby sjednotí na 12 procentech.

Studie upozorňuje, že už nyní jsou snížené sazby DPH v České republice vyšší než v okolních zemích. Polsko uplatňuje snížené sazby osm a pět procent, Slovensko deset a pět procent, Rakousko 13 a deset procent. Německo využívá jednu sníženou sazbu DPH ve výši sedm procent. V Maďarsku jsou snížené sazby 18 a pět procent.

Při pohledu na daňové systémy různých států je zřejmé, že výše a počet sazeb DPH je pouze jedním z kritérií pro posouzení DPH systému dané země. Pro získání komplexního pohledu je potřeba dále zkoumat, jaké sazbě daně jednotlivé typy zboží a služeb podléhají,“ upozornil vedoucí partner daňového oddělení Mazars v České republice Pavel Klein.

Připomněl, že při sloučení snížených sazeb DPH v ČR se také změní rozložení položek v základní a snížené sazbě. Zvýhodněné už by neměly být kadeřnické služby, úklidové práce nebo točené pivo.

Ve srovnání základní sazby DPH je Česká republika s 21 procenty ve střední Evropě v průměru. Německo má sazbu 19 procent, Slovensko a Rakousko 20 procent, Polsko 23 procent a Maďarsko 27 procent. Klein upozornil, že Maďarsko je co do nastavení základní sazby DPH výjimečné v celé EU.

 

V Praze dne 14. srpna 2023

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím Mazars a ČTK)

Informační panel

27
Květen
2024
Nedoplatky na daních v České republice vzrostly na 110 miliard.

Vážení čtenáři, objem daňových nedoplatků se loni v meziroční komparaci zvýšil o 3,7 miliardy na 110,4 miliardy korun. Je to zhruba stejná částka jako za rok 2018 a asi o dvě miliardy víc než v covidovém roce 2020.

20
Květen
2024
Pro zavedení spotřební daně na tichá vína je podle výzkumu 40 pct občanů České republiky.

Vážení čtenáři, necelých 40 procent Čechů, Moravanů a Slezanů je pro zavedení spotřební daně na tichá vína, podporovat lokální vinaře by chtěli dotacemi.

13
Květen
2024
Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ.

Vážení čtenáři, milí klienti, ošetřovné by od příštího roku mohli mít i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním.

Zobrazit další články