Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2023 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2023 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2023 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

ČR má nejvýš stanovenou sníženou sazbu DPH z okolních zemí.

Vážení čtenáři, Česká republika má nejvýše stanovenou sníženou sazbu daně z přidané hodnoty z okolních zemí.

Pakliže Sněmovna schválí beze změny vládní konsolidační balíček, nejnižší snížená sazba DPH se od ostatních středoevropských ještě vzdálí, uvádí studie poradenské společnosti Mazars. Ta současně ale upozorňuje, že při sledování zatížení spotřebitelů DPH je třeba sledovat nejen nastavení sazeb, nýbrž i rozložení jednotlivých položek mezi nimi.

Legislativa Evropské unie umožňuje státům mít vyjma základní sazby DPH jednu nebo dvě snížené sazby. ČR v současné době uplatňuje dvě snížené sazby, a to deset a 15 procent. Vládní balíček ke konsolidaci veřejných financí předpokládá, že se obě snížené sazby sjednotí na 12 procentech.

Studie upozorňuje, že už nyní jsou snížené sazby DPH v České republice vyšší než v okolních zemích. Polsko uplatňuje snížené sazby osm a pět procent, Slovensko deset a pět procent, Rakousko 13 a deset procent. Německo využívá jednu sníženou sazbu DPH ve výši sedm procent. V Maďarsku jsou snížené sazby 18 a pět procent.

Při pohledu na daňové systémy různých států je zřejmé, že výše a počet sazeb DPH je pouze jedním z kritérií pro posouzení DPH systému dané země. Pro získání komplexního pohledu je potřeba dále zkoumat, jaké sazbě daně jednotlivé typy zboží a služeb podléhají,“ upozornil vedoucí partner daňového oddělení Mazars v České republice Pavel Klein.

Připomněl, že při sloučení snížených sazeb DPH v ČR se také změní rozložení položek v základní a snížené sazbě. Zvýhodněné už by neměly být kadeřnické služby, úklidové práce nebo točené pivo.

Ve srovnání základní sazby DPH je Česká republika s 21 procenty ve střední Evropě v průměru. Německo má sazbu 19 procent, Slovensko a Rakousko 20 procent, Polsko 23 procent a Maďarsko 27 procent. Klein upozornil, že Maďarsko je co do nastavení základní sazby DPH výjimečné v celé EU.

 

V Praze dne 14. srpna 2023

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím Mazars a ČTK)

Informační panel

4
Prosinec
2023
Konsolidační balíček obsahuje i konec podpory luxusních aut.

Vážení klienti, vláda od ledna omezila daňové odpočty u drahých služebních automobilů nad 2 mil. Kč. Podnikatelé tak mají poslední 4 týdny na nákup motorového vozidla s možností odpočtu DPH za stávajících podmínek.

27
Listopad
2023
Přehled nejdůležitějších změn, které přinese od 1. 1. 2024 konsolidační balíček.

Vážení klienti, vzhledem ke skutečnosti, že prezident republiky tento týden podepsal tzv. konsolidační balíček, přineseme v dnešní aktualitě přehled nejdůležitějších změn.

20
Listopad
2023
Reálné mzdy se od vzniku České republiky zvýšily o 141 procent.

Vážení čtenáři, reálné mzdy v ČR se od rozdělení federace do roku 2021 zvýšily o 141 procent.

Zobrazit další články