Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2023 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2023 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2023 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Od 1. července 2023 nabylo účinnosti daňové milostivé léto.

Vážení čtenáři, milí klienti, občané mají šanci zbavit se úroků a penále k neuhrazeným daním z minulých let, jestliže splatí původní dlužnou částku.

Mimořádnou úlevu zavedl zákon, který dne 1. července nabyl účinnosti. Předloha umožnila také úplné odpuštění drobných daňových nedoplatků. Účinnosti nabyl rovněž analogický právní předpis, který se týká dluhů na sociálních odvodech (viz naše další aktualita).

Na mimořádné odpuštění příslušenství daně dosáhnou podle zákona pouze fyzické osoby, kterým dluh vznikl do loňského září. Podmínkou bude, že v době do konce listopadu zaplatí dlužnou daň a současně formálně požádají o odpuštění úroků a penále.

U dlužných částek vyšších než 5 000 korun bude možné rozložení úhrady do měsíčních splátek. Na snazší vyrovnání daňových dluhů s možností splátek dosáhnou i lidé, vůči kterým už byla k 30. září 2022 zahájena tzv. daňová exekuce.

Právní norma zahrnuje taktéž justiční poplatky a místní poplatky. K akci se tak budou moci připojit kraje a obce, pokud schválí do konce září příslušnou vyhlášku.

Zákon též umožnil odpuštění drobných daňových nedoplatků vzniklých do konce loňského září. Opatření se týká fyzických i právnických osob, které dlužily na dani, úrocích a penále méně než 200 korun.

Exempci (výjimku) stanoví daň z nemovitých věcí, u níž činí hraniční výše dluhu 30 korun. Celková výše nedoplatků pak nesmí přesáhnout 1 000 korun. Dluh zanikl k červenci, aniž o to dlužníci museli přímo žádat. Stát tím sleduje i snížení nákladů na administrativu těchto malých dluhů.

Ministerstvo financí odhadlo, že maximální rozsah odpuštěných úroků a penále u dluhů v působnosti finanční správy představuje 7,7 miliardy korun, u dluhů v působnosti celní správy 1,4 miliardy korun. Část z těchto dluhů je ale už nyní vedena jako nedobytná.

V Praze dne 10 července 2023

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Advokátního deníku, renomované daňové kanceláře manželů Běhounkových a ČTK)

Informační panel

4
Prosinec
2023
Konsolidační balíček obsahuje i konec podpory luxusních aut.

Vážení klienti, vláda od ledna omezila daňové odpočty u drahých služebních automobilů nad 2 mil. Kč. Podnikatelé tak mají poslední 4 týdny na nákup motorového vozidla s možností odpočtu DPH za stávajících podmínek.

27
Listopad
2023
Přehled nejdůležitějších změn, které přinese od 1. 1. 2024 konsolidační balíček.

Vážení klienti, vzhledem ke skutečnosti, že prezident republiky tento týden podepsal tzv. konsolidační balíček, přineseme v dnešní aktualitě přehled nejdůležitějších změn.

20
Listopad
2023
Reálné mzdy se od vzniku České republiky zvýšily o 141 procent.

Vážení čtenáři, reálné mzdy v ČR se od rozdělení federace do roku 2021 zvýšily o 141 procent.

Zobrazit další články