Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2023 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2023 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2023 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

SMS ČR nesouhlasí se změnou rozdělování výnosů z daní.

Milí klienti, Sdružení místních samospráv České republiky (dále i jako SMS ČR“) nesouhlasí se změnami rozpočtového určení daní ve vládním konsolidačním balíčku a se zavedením státního podílu na dani z nemovitosti.

Proti změně daně z nemovitosti se v připomínkovém řízení vyslovil i Pardubický kraj. Obdobně jako další regiony rovněž rozporuje plánované krácení podílu krajů na rozpočtovém určení daní a žádá začlenění dosavadní dotace Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy a rekonstrukce silnic nižších tříd přímo do rozpočtů krajů. „Důrazně požadujeme zachovat stávající podíly obcí a krajů na výnosu daně z příjmů fyzických a právnických osob. Snížení podílů obcí a krajů na výnosu daní z příjmu fyzických a právnických osob ve dvou krocích zcela popírá základní princip sdílených daní, kterým je návaznost hlavních příjmů veřejných rozpočtů na vývoj národního hospodářství, a to jak na ekonomický vývoj, tak na vývoj míry zdanění,“ prohlásilo SMS ČR. Vládní balíček navrhuje zvýšit daň z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent, měl by se ale změnit podíl pro rozdělení příjmů mezi stát a samosprávy, aby dodatečný výnos mířil výhradně do státního rozpočtu.

Sdružení místních samospráv ČR se postavilo i proti zavedení státního koeficientu, který by zvýšil daň z nemovitosti a dodatečný výnos by šel do státního rozpočtu. „Daň z nemovitých věcí je daní s výlučným rozpočtovým určením do rozpočtu obce, na jejímž území se nemovitá věc, která je předmětem daně, nachází. Obce z jejího výnosu financují budování, opravy a údržbu infrastruktury, která je pro využívání nemovitých věcí nezbytná,“ uvedlo sdružení. Kraje nesouhlasí s postupným snížením svých podílů na rozpočtovém určení daní z 9,78 procenta na 9,70 procenta příští rok a 9,27 procenta od roku 2025. Navrhované snížení by podle nich mohlo výrazně ohrozit výdaje krajů, které jsou např. i zákonem stanovené nebo se týkají investičních akcí. Vyjádřily se tak dosud Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj. Požadují také, aby peníze na opravy silnic nižších tříd přestaly být součástí Státního fondu dopravní infrastruktury a spadaly přímo pod kraje, a to navýšením jejich podílu na výběru daní.
 

V Praze dne 26. června 2023

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím SMS ČR, Krajů a ČTK)

Informační panel

4
Prosinec
2023
Konsolidační balíček obsahuje i konec podpory luxusních aut.

Vážení klienti, vláda od ledna omezila daňové odpočty u drahých služebních automobilů nad 2 mil. Kč. Podnikatelé tak mají poslední 4 týdny na nákup motorového vozidla s možností odpočtu DPH za stávajících podmínek.

27
Listopad
2023
Přehled nejdůležitějších změn, které přinese od 1. 1. 2024 konsolidační balíček.

Vážení klienti, vzhledem ke skutečnosti, že prezident republiky tento týden podepsal tzv. konsolidační balíček, přineseme v dnešní aktualitě přehled nejdůležitějších změn.

20
Listopad
2023
Reálné mzdy se od vzniku České republiky zvýšily o 141 procent.

Vážení čtenáři, reálné mzdy v ČR se od rozdělení federace do roku 2021 zvýšily o 141 procent.

Zobrazit další články