Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2023 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2023 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2023 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

O příspěvek k důchodu za výchovu dětí žádají především muži.

Vážení čtenáři, ČSSZ dostala takřka 33.000 žádostí o výchovné. Asi tři čtvrtiny z nich podali muži. Ženám s dětmi se důchod většinou zvedl o výchovné automaticky. Nyní úřad žádosti vyřizuje.

Pakliže se nepodaří větší rozsah péče o děti prokázat, úřad bonus 500 korun za vychované dítě nepřizná a žádost zamítne. ČTK to sdělil ústřední ředitel ČSSZ František Boháček.

Výchovné se zavedlo od ledna. Nárok na navýšení penze za výchovu descendentů (potomků) má ten z rodičů, který pečoval víc. Většinou jsou to ženy. Česká správa sociálního zabezpečení už dřív uvedla, že v lednu se důchod automaticky zvedl 1,4 milionu žen za tři miliony jejich dětí.

V současnosti evidujeme necelých 33.000 žádostí o výchovné. Z tohoto čísla představují žádosti o výchovné mužů asi 75 procent. V tomto počtu jsou zahrnuti jak vdovci, tak rozvedení muži,“ konstatoval Boháček.

Sociální správa bude dál prověřovat případy, u nichž nebude zřejmé, nakolik žadatel či žadatelka o děti pečovali. „Pokud se nepodaří v rámci došetřování čestného prohlášení prokázat, že osoba ve větším rozsahu pečovala, budou žádosti zamítány,“ prohlásil ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zopakoval, že nárok na bonus má ten z rodičů, který pečoval víc. „Setkáváme se s žádostmi vdovců o výchovné. To však mělo náležet hlavně jejich ženám - maminkám. Jen ty měly kvůli výchově svých dětí nižší výdělky... Výchovné samozřejmě může dostat i muž, ale jen v případě, kdy splní příslušné podmínky,“ uzavřel ministr.

V Praze dne 24. dubna

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČSSZ, MPSV a ČTK)

Informační panel

4
Prosinec
2023
Konsolidační balíček obsahuje i konec podpory luxusních aut.

Vážení klienti, vláda od ledna omezila daňové odpočty u drahých služebních automobilů nad 2 mil. Kč. Podnikatelé tak mají poslední 4 týdny na nákup motorového vozidla s možností odpočtu DPH za stávajících podmínek.

27
Listopad
2023
Přehled nejdůležitějších změn, které přinese od 1. 1. 2024 konsolidační balíček.

Vážení klienti, vzhledem ke skutečnosti, že prezident republiky tento týden podepsal tzv. konsolidační balíček, přineseme v dnešní aktualitě přehled nejdůležitějších změn.

20
Listopad
2023
Reálné mzdy se od vzniku České republiky zvýšily o 141 procent.

Vážení čtenáři, reálné mzdy v ČR se od rozdělení federace do roku 2021 zvýšily o 141 procent.

Zobrazit další články