Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2023 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2023 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2023 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

V ČR je nová zákonná oznamovací povinnost provozovatelů digitálních platforem.

Milí klienti, v ČR existuje nová legislativní povinnost provozovatelů aukcí a dražeb. Došlo k tomu zákonem č. 373/2022 Sb., který novelizoval zákon č. 164/2013 Sb., o mezinárodní spolupráci při správě daní.

Nově shromážděné informace budou provozovatele digitálních platforem povinni poskytovat daňovým orgánům za účelem zajištění vyšší transparentnosti digitálního prostoru. Směrnice DAC 7 definuje platformu jako kterýkoli software, včetně internetové stránky nebo její části a aplikací, včetně mobilních aplikací, dostupný uživateli, umožňující spojení prodejců s jinými uživateli za účelem provádění příslušné činnosti přímo či nepřímo pro tyto uživatele. Zahrnuje rovněž všechny způsoby výběru a platby protiplnění ve vztahu k příslušné činnosti.

Např. obchodní společnost JURIS REAL Dražby, a.s, která provozuje aukční a dražební web www.exdrazby.cz, se k 1. lednu 2023 stala českým oznamujícím provozovatelem platformy a proto na ní dopadají povinnosti podle zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní.

Zmíněná společnost má povinnost podat ohlášení Specializovanému finančnímu úřadu do 3. dubna 2023. Shora uvedená obchodní korporace je však také povinna podat správci daně oznámení o oznamované činnosti vykonávané oznamovaným prodejcem a to každoročně do 31. ledna následujícího kalendářního roku, přičemž první oznámení se podává do 31. ledna 2024.

V Praze dne 27. března 2023

Mgr. Petr Jezdinský, právník (na základě vlastních poznatků, stanoviska Ministerstva financí a stanoviska Specializovaného finančního úřadu)

Informační panel

4
Prosinec
2023
Konsolidační balíček obsahuje i konec podpory luxusních aut.

Vážení klienti, vláda od ledna omezila daňové odpočty u drahých služebních automobilů nad 2 mil. Kč. Podnikatelé tak mají poslední 4 týdny na nákup motorového vozidla s možností odpočtu DPH za stávajících podmínek.

27
Listopad
2023
Přehled nejdůležitějších změn, které přinese od 1. 1. 2024 konsolidační balíček.

Vážení klienti, vzhledem ke skutečnosti, že prezident republiky tento týden podepsal tzv. konsolidační balíček, přineseme v dnešní aktualitě přehled nejdůležitějších změn.

20
Listopad
2023
Reálné mzdy se od vzniku České republiky zvýšily o 141 procent.

Vážení čtenáři, reálné mzdy v ČR se od rozdělení federace do roku 2021 zvýšily o 141 procent.

Zobrazit další články