Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.5.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 31.5.2024 daň z nemovitých věcí - splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 K...
  • 30.6.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Soudní dvůr Evropské unie odmítl plošné zveřejnění údajů o majitelích firem.

Vážení čtenáři, milí klienti, omezení přístupu veřejnosti k údajům o skutečných majitelích společností žádá v minulém týdnu vydaný rozsudek Soudního dvora EU.

Podle advokátní kanceláře KPMG Legal Česká republika nejspíš bude muset znovu novelizovat zákon o evidenci skutečných majitelů. Rozsudek Soudního dvora ve spojených věcech C-37/20 reagoval na otázky od Obvodního soudu v Lucemburku, který řešil dvě žaloby domáhající se omezení přístupu k údajům o skutečných majitelích. Těmito údaji jsou zejména jméno, datum narození a místo pobytu. Rozsudek označil za neplatné ustanovení unijní směrnice AML proti praní špinavých peněz, podle něhož musí být informace o skutečných majitelích vždy k dispozici komukoliv z široké veřejnosti. Rozsudek považuje toto ustanovení, které je promítnuto i v české legislativě, za nepřijatelný zásah do práva na soukromý život a na ochranu osobních údajů.

V České republice jsou některé osobní údaje skutečných majitelů přístupné veřejnosti na základě relativně nedávné novely zákona o evidenci skutečných majitelů. Lze tedy očekávat, že ČR bude muset tento zákon v brzké době znovu novelizovat, a to i když by Evropská komise nepřistoupila k úpravě AML směrnice,“ uvedl JUDr. Bc. Tomáš Kočař, advokát KPMG Legal. „Soudní dvůr EU tedy žádá omezení přístupu veřejnosti k informacím o skutečných majitelích společností, které jsou zapsané v obchodních rejstřících na území členských států EU. Pokud by však Evropská komise pozměnila znění AML směrnice a vykompenzovala související zásahy do práv skutečných majitelů, není vyloučeno, že by Soudní dvůr EU plošné uveřejnění do budoucna povolil. I v takovém případě by se však český zákon o evidenci skutečných majitelů nevyhnul nezbytné novelizaci,“ uzavřel Kočař.

V podrobnostech lze odkázat na: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-evidence-skutecnych-majitelu-nebude-pristupna-verejnosti-rozhodl-soudni-dvur-eu-40416202.

V Praze dne 12. prosince 2022

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím KPMG, APRSF, Advokátního deníku a vlastních poznatků)

 

Informační panel

27
Květen
2024
Nedoplatky na daních v České republice vzrostly na 110 miliard.

Vážení čtenáři, objem daňových nedoplatků se loni v meziroční komparaci zvýšil o 3,7 miliardy na 110,4 miliardy korun. Je to zhruba stejná částka jako za rok 2018 a asi o dvě miliardy víc než v covidovém roce 2020.

20
Květen
2024
Pro zavedení spotřební daně na tichá vína je podle výzkumu 40 pct občanů České republiky.

Vážení čtenáři, necelých 40 procent Čechů, Moravanů a Slezanů je pro zavedení spotřební daně na tichá vína, podporovat lokální vinaře by chtěli dotacemi.

13
Květen
2024
Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ.

Vážení čtenáři, milí klienti, ošetřovné by od příštího roku mohli mít i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním.

Zobrazit další články