Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2023 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2023 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2023 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Soudní dvůr Evropské unie odmítl plošné zveřejnění údajů o majitelích firem.

Vážení čtenáři, milí klienti, omezení přístupu veřejnosti k údajům o skutečných majitelích společností žádá v minulém týdnu vydaný rozsudek Soudního dvora EU.

Podle advokátní kanceláře KPMG Legal Česká republika nejspíš bude muset znovu novelizovat zákon o evidenci skutečných majitelů. Rozsudek Soudního dvora ve spojených věcech C-37/20 reagoval na otázky od Obvodního soudu v Lucemburku, který řešil dvě žaloby domáhající se omezení přístupu k údajům o skutečných majitelích. Těmito údaji jsou zejména jméno, datum narození a místo pobytu. Rozsudek označil za neplatné ustanovení unijní směrnice AML proti praní špinavých peněz, podle něhož musí být informace o skutečných majitelích vždy k dispozici komukoliv z široké veřejnosti. Rozsudek považuje toto ustanovení, které je promítnuto i v české legislativě, za nepřijatelný zásah do práva na soukromý život a na ochranu osobních údajů.

V České republice jsou některé osobní údaje skutečných majitelů přístupné veřejnosti na základě relativně nedávné novely zákona o evidenci skutečných majitelů. Lze tedy očekávat, že ČR bude muset tento zákon v brzké době znovu novelizovat, a to i když by Evropská komise nepřistoupila k úpravě AML směrnice,“ uvedl JUDr. Bc. Tomáš Kočař, advokát KPMG Legal. „Soudní dvůr EU tedy žádá omezení přístupu veřejnosti k informacím o skutečných majitelích společností, které jsou zapsané v obchodních rejstřících na území členských států EU. Pokud by však Evropská komise pozměnila znění AML směrnice a vykompenzovala související zásahy do práv skutečných majitelů, není vyloučeno, že by Soudní dvůr EU plošné uveřejnění do budoucna povolil. I v takovém případě by se však český zákon o evidenci skutečných majitelů nevyhnul nezbytné novelizaci,“ uzavřel Kočař.

V podrobnostech lze odkázat na: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-evidence-skutecnych-majitelu-nebude-pristupna-verejnosti-rozhodl-soudni-dvur-eu-40416202.

V Praze dne 12. prosince 2022

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím KPMG, APRSF, Advokátního deníku a vlastních poznatků)

 

Informační panel

4
Prosinec
2023
Konsolidační balíček obsahuje i konec podpory luxusních aut.

Vážení klienti, vláda od ledna omezila daňové odpočty u drahých služebních automobilů nad 2 mil. Kč. Podnikatelé tak mají poslední 4 týdny na nákup motorového vozidla s možností odpočtu DPH za stávajících podmínek.

27
Listopad
2023
Přehled nejdůležitějších změn, které přinese od 1. 1. 2024 konsolidační balíček.

Vážení klienti, vzhledem ke skutečnosti, že prezident republiky tento týden podepsal tzv. konsolidační balíček, přineseme v dnešní aktualitě přehled nejdůležitějších změn.

20
Listopad
2023
Reálné mzdy se od vzniku České republiky zvýšily o 141 procent.

Vážení čtenáři, reálné mzdy v ČR se od rozdělení federace do roku 2021 zvýšily o 141 procent.

Zobrazit další články