Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2022 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2022 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2022 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Sankční balíček EU vůči ruským subjektům byl rozšířen i o právní služby.

Milí klienti, dne 6.10. došlo v rámci tzv. sankčního balíčku EU k publikaci nařízení 2022/1904, kterým se mění nařízení č. 833/2014 o omezujících opatřeních vzhledem k činnostem Ruska destabilizujícím situaci na Ukrajině, v Úředním věstníku EU.

Pro podnikové právníky, advokáty či daňové poradce je velmi zásadní informací, že aktualizovaný sankční balíček Evropské unie nově obsahuje zákaz poskytování právního poradenství ruské vládě a právnickým osobám, subjektům a orgánům usazeným v Ruské federaci.

Seznam omezujících opatření byl dále rozšířen s ohledem na reakci Evropské rady a vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku na další agresi Ruské federace vůči Ukrajině, uspořádání ilegálních zinscenovaných „referend“ v částech Doněcké, Chersonské, Luhanské a Záporožské oblasti, které jsou v současné době protiprávně okupovány Ruskou federací, za účelem připojení těchto ukrajinských území k Ruské federaci, jakož i na mobilizaci v Rusku a opakování výhrůžek ohledně použití (jaderných) zbraní hromadného ničení.

Nařízení, které bylo vydáno na základě podkladového rozhodnutí Rady EU (SZBP) 2022/1909, rozšiřuje stávající zákaz poskytování některých služeb do Ruské federace tím, že zakazuje poskytování architektonických a inženýrských služeb, jakož i poradenských služeb v oblasti IT a právních poradenských služeb.

Podle bodu odůvodnění nařízení číslo 19 zahrnují právní poradenské služby poskytování právního poradenství zákazníkům v nesporných záležitostech, včetně obchodních transakcí, zahrnujících uplatňování nebo výklad práva; účast s klienty nebo jejich jménem na obchodních transakcích, jednáních a jiných jednáních se třetími stranami a přípravu, provádění a ověřování právních dokumentů.

Právní poradenské služby nezahrnují zastupování, poradenství, přípravu a ověřování dokumentů v souvislosti se službami právního zastupování, zejména ve věcech nebo řízeních před správními orgány, soudy, jinými řádně zřízenými soudními tribunály a v rozhodčích a mediačních řízeních.

 

V Praze dne 7. listopadu

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Advokátního deníku, Finančně analytického úřadu, Komory daňových poradců a vlastních poznatků)

Informační panel

28
Listopad
2022
Reálné mzdy v České republice letos klesnou nejvíce ze zemí visegradské čtyřky.

Milí čtenáři, reálné mzdy v ČR se letos kvůli vysoké inflaci sníží o 8,3 procenta.

21
Listopad
2022
Údaje v účetní závěrce a jejich začerňování

Milí klienti, pro obchodní korporace platí povinnost pravidelně zveřejňovat účetní závěrky ve sbírce listin.

14
Listopad
2022
Česká správa sociálního zabezpečení čelí náporu občanů kvůli předčasným důchodům.

Milí čtenáři, ČSSZ čelí dramatickému náporu lidí kvůli předčasným důchodům.

Zobrazit další články