Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.5.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 31.5.2024 daň z nemovitých věcí - splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 K...
  • 30.6.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Používat Google Analytics je dále možné.

Vážení klienti, prezident USA Biden totiž podepsal nařízení o předávání osobních údajů mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými.

Americký prezident Joe Biden v uplynulých dnech podepsal exekutivní příkaz, který má posunout vpřed nový rámec pro přenášení osobních údajů uživatelů z Evropské unie na servery ve Spojených státech. Podle agentury AFP se jedná o klíčový krok pro digitální ekonomiku. Agentura AP napsala, že nový mechanismus má „rozptýlit obavy Evropanů, že je americké zpravodajské služby ilegálně špehují“, slibuje posílit ochranu proti zneužívání sběru dat a vytváří prostor pro řešení stížností justiční cestou. Na principech nové dohody se Evropská unie dohodla s USA již v březnu. Nový rámec má ukončit dlouhodobý spor ohledně ochrany dat uživatelů z EU, která technologické společnosti ukládají v USA.

Přepracovaná dohoda Privacy Shield podle americké ministryně obchodu Giny Raimondové „zahrnuje důrazný závazek posílit záruky ochrany soukromí a občanských svobod u signálového zpravodajství“, což má zajistit ochranu osobních údajů obyvatel Evropské unie. Doplnila, že to současně vyžaduje vytvoření vícevrstvého mechanismu nápravy s nezávislým orgánem, u kterého se budou občané EU moci domáhat nápravy, pokud budou „mít pocit, že jsou nezákonně terčem zpravodajských aktivit USA“. V aplikační praxi má podle AP jít o nezávislý soud zaměřený na přezkum ochrany osobních údajů. Ministryně nyní zašle EU k analýze dokumenty, které mají nastínit fungování a prosazování nového rámce. Evropský komisař Didier Reynders podpis dekretu prezidentem Bidenem přivítal jako „důležitou etapu“ na cestě k obnovení bezpečného a svobodného toku dat napříč Atlantikem.

Mezi Washingtonem a Bruselem dlouhodobě panují neshody kvůli nesouladu právního rámce pro ochranu osobních údajů. Evropská unie má poměrně striktní (přísná) pravidla ohledně digitálního soukromí uživatelů, což kontrastuje s poměrně mírným režimem v USA, kde absentuje federální zákon o ochraně osobních údajů, připomíná AP. To vyvolalo nejistotu u technologických gigantů, včetně společnosti Google a mateřské společnosti Facebooku Meta, a nastínilo možnost, že by americké technologické společnosti musely uchovávat evropská data mimo USA.

Bidenem podepsané nařízení zužuje rozsah shromažďování zpravodajských informací, bez ohledu na státní příslušnost cíle, aby byl zaměřen na „ověřené zpravodajské priority“.

Soudní dvůr EU dvakrát - v roce 2015 a znovu v roce 2020 - zrušil rámcové dohody o ochraně osobních údajů mezi Washingtonem a Bruselem. Reagoval na podnět rakouského aktivisty Maxe Schremse, podle něhož společnost Facebook nerespektovala pravidla ochrany citlivých dat. Schrems s odvoláním na informace o činnosti amerických tajných služeb, které v roce 2013 zveřejnil někdejší analytik americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden, tvrdil, že ve Spojených státech neexistuje dostatečná ochrana před sledováním ze strany orgánů státní moci.

Odborné zdroje:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/biden-podepsal-narizeni-o-predavani-osobnich-udaju-mezi-eu-a-usa/2268143?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu;

https://www.dsl.cz/clanky/biden-podepsal-nove-narizeni-o-predavani-osobnich-udaju-mezi-usa-a-eu;

https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-predavani-osobnich-udaju-mezi-eu-a-usa-ma-zelenou-biden-podepsal-klicove-narizeni-40411053.

V Praze dne 31. října 2022

Mgr. Petr Jezdinský, právník

Informační panel

27
Květen
2024
Nedoplatky na daních v České republice vzrostly na 110 miliard.

Vážení čtenáři, objem daňových nedoplatků se loni v meziroční komparaci zvýšil o 3,7 miliardy na 110,4 miliardy korun. Je to zhruba stejná částka jako za rok 2018 a asi o dvě miliardy víc než v covidovém roce 2020.

20
Květen
2024
Pro zavedení spotřební daně na tichá vína je podle výzkumu 40 pct občanů České republiky.

Vážení čtenáři, necelých 40 procent Čechů, Moravanů a Slezanů je pro zavedení spotřební daně na tichá vína, podporovat lokální vinaře by chtěli dotacemi.

13
Květen
2024
Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ.

Vážení čtenáři, milí klienti, ošetřovné by od příštího roku mohli mít i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním.

Zobrazit další články