Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.5.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 31.5.2024 daň z nemovitých věcí - splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 K...
  • 30.6.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Maďaři umožní korporacím platit daně v eurech a dolarech.

Milí čtenáři, Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech, aby jim tak alespoň částečně kompenzovalo dopady vysokých nákladů na import ze zahraničí.

Oznámil to šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás. Opatření by podle finančních analytiků mohlo zvýšit devizové rezervy v době, kdy jich Maďarsko potřebuje čím dál víc. Tak jako jiné země ve střední a východní Evropě, např. Polsko, Česká republika nebo Rumunsko, ani Maďarsko se nechystá v dohledné době přijmout jednotnou evropskou měnu euro. „Pokud je pro firmy technicky jednodušší platit daně v eurech nebo v dolarech, pak je to jednodušší i pro maďarský stát, vzhledem k tomu, že potřeba dovozu prudce vzrostla,“ řekl podle agentury Reuters Gulyás. Dovoz surovin, za které Maďarsko platí v devizách, dříve představoval tři až 3,5 procenta celkového dovozu.

Ministr financí Mihály Varga na facebooku napsal, že možnost platit daně v eurech a dolarech budou mít všechny společnosti a že se tím podnikovému sektoru zjednoduší vedení účetnictví. Vláda zajistí, aby daně i nadále proudily do státní pokladny a aby byl státní rozpočet vyrovnaný. „Podniky by mohly ušetřit na poplatcích za konverzi... vláda tím patrně sleduje i záměr zvýšit devizové rezervy,“ sdělil hlavní analytik finančního ústavu K&H Bank Dávid Németh.

Maďarsko má relativně malou, exportně orientovanou ekonomiku. Na jeho území působí výrobní závody velkých německých automobilek, včetně značek Audi a Daimler. Vláda by mohla daně zaplacené v eurech a dolarech využít i na refinancování dluhopisů denominovaných v zahraničních měnách, podotkl Németh. „Pokud bude čím dál více účastníků trhu mít možnost používat jen eura, pak se význam forintu sníží,“ uvedl Németh. „A to také znamená, že budeme blíž eurozóně, aniž bychom zaváděli euro,“ uzavřel.

 

Prameny:

https://parkerhill.cz/madarsko-umozni-firmam-platit-dane-v-eurech-a-dolarech/;

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/madarsko-umozni-firmam-platit-dane-v-eurech-a-dolarech/2237562#:~:text=Budape%C5%A1%C5%A5%20%2D%20Ma%C4%8Farsko%20umo%C5%Ben%C3%AD%20firm%C3%A1m%20platit,kancel%C3%A1%C5%99e%20ma%C4%8Farsk%C3%A9ho%20premi%C3%A9ra%20Gergely%20Guly%C3%A1s.;

https://www.iportal24.cz/featured/madarsko-umozni-firmam-platit-dane-v-eurech-a-dolarech-zabije-tak-dve-mouchy-jednou-ranou/;

https://www.msn.com/cs-cz/finance/zpr%C3%A1vy/ma%C4%8Farsko-umo%C5%Ben%C3%AD-firm%C3%A1m-platit-dan%C4%9B-v-eurech-a-dolarech/ar-AA108fyu.

 

V Praze dne 26. září 2022

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím výše uvedených zdrojů)

Informační panel

27
Květen
2024
Nedoplatky na daních v České republice vzrostly na 110 miliard.

Vážení čtenáři, objem daňových nedoplatků se loni v meziroční komparaci zvýšil o 3,7 miliardy na 110,4 miliardy korun. Je to zhruba stejná částka jako za rok 2018 a asi o dvě miliardy víc než v covidovém roce 2020.

20
Květen
2024
Pro zavedení spotřební daně na tichá vína je podle výzkumu 40 pct občanů České republiky.

Vážení čtenáři, necelých 40 procent Čechů, Moravanů a Slezanů je pro zavedení spotřební daně na tichá vína, podporovat lokální vinaře by chtěli dotacemi.

13
Květen
2024
Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ.

Vážení čtenáři, milí klienti, ošetřovné by od příštího roku mohli mít i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním.

Zobrazit další články