Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2023 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2023 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2023 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Maďaři umožní korporacím platit daně v eurech a dolarech.

Milí čtenáři, Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech, aby jim tak alespoň částečně kompenzovalo dopady vysokých nákladů na import ze zahraničí.

Oznámil to šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás. Opatření by podle finančních analytiků mohlo zvýšit devizové rezervy v době, kdy jich Maďarsko potřebuje čím dál víc. Tak jako jiné země ve střední a východní Evropě, např. Polsko, Česká republika nebo Rumunsko, ani Maďarsko se nechystá v dohledné době přijmout jednotnou evropskou měnu euro. „Pokud je pro firmy technicky jednodušší platit daně v eurech nebo v dolarech, pak je to jednodušší i pro maďarský stát, vzhledem k tomu, že potřeba dovozu prudce vzrostla,“ řekl podle agentury Reuters Gulyás. Dovoz surovin, za které Maďarsko platí v devizách, dříve představoval tři až 3,5 procenta celkového dovozu.

Ministr financí Mihály Varga na facebooku napsal, že možnost platit daně v eurech a dolarech budou mít všechny společnosti a že se tím podnikovému sektoru zjednoduší vedení účetnictví. Vláda zajistí, aby daně i nadále proudily do státní pokladny a aby byl státní rozpočet vyrovnaný. „Podniky by mohly ušetřit na poplatcích za konverzi... vláda tím patrně sleduje i záměr zvýšit devizové rezervy,“ sdělil hlavní analytik finančního ústavu K&H Bank Dávid Németh.

Maďarsko má relativně malou, exportně orientovanou ekonomiku. Na jeho území působí výrobní závody velkých německých automobilek, včetně značek Audi a Daimler. Vláda by mohla daně zaplacené v eurech a dolarech využít i na refinancování dluhopisů denominovaných v zahraničních měnách, podotkl Németh. „Pokud bude čím dál více účastníků trhu mít možnost používat jen eura, pak se význam forintu sníží,“ uvedl Németh. „A to také znamená, že budeme blíž eurozóně, aniž bychom zaváděli euro,“ uzavřel.

 

Prameny:

https://parkerhill.cz/madarsko-umozni-firmam-platit-dane-v-eurech-a-dolarech/;

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/madarsko-umozni-firmam-platit-dane-v-eurech-a-dolarech/2237562#:~:text=Budape%C5%A1%C5%A5%20%2D%20Ma%C4%8Farsko%20umo%C5%Ben%C3%AD%20firm%C3%A1m%20platit,kancel%C3%A1%C5%99e%20ma%C4%8Farsk%C3%A9ho%20premi%C3%A9ra%20Gergely%20Guly%C3%A1s.;

https://www.iportal24.cz/featured/madarsko-umozni-firmam-platit-dane-v-eurech-a-dolarech-zabije-tak-dve-mouchy-jednou-ranou/;

https://www.msn.com/cs-cz/finance/zpr%C3%A1vy/ma%C4%8Farsko-umo%C5%Ben%C3%AD-firm%C3%A1m-platit-dan%C4%9B-v-eurech-a-dolarech/ar-AA108fyu.

 

V Praze dne 26. září 2022

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím výše uvedených zdrojů)

Informační panel

4
Prosinec
2023
Konsolidační balíček obsahuje i konec podpory luxusních aut.

Vážení klienti, vláda od ledna omezila daňové odpočty u drahých služebních automobilů nad 2 mil. Kč. Podnikatelé tak mají poslední 4 týdny na nákup motorového vozidla s možností odpočtu DPH za stávajících podmínek.

27
Listopad
2023
Přehled nejdůležitějších změn, které přinese od 1. 1. 2024 konsolidační balíček.

Vážení klienti, vzhledem ke skutečnosti, že prezident republiky tento týden podepsal tzv. konsolidační balíček, přineseme v dnešní aktualitě přehled nejdůležitějších změn.

20
Listopad
2023
Reálné mzdy se od vzniku České republiky zvýšily o 141 procent.

Vážení čtenáři, reálné mzdy v ČR se od rozdělení federace do roku 2021 zvýšily o 141 procent.

Zobrazit další články