Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 11.12.2022 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2022 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
  • 20.12.2022 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
Více informací najdete v našem kalendáři

Maďaři umožní korporacím platit daně v eurech a dolarech.

Milí čtenáři, Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech, aby jim tak alespoň částečně kompenzovalo dopady vysokých nákladů na import ze zahraničí.

Oznámil to šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás. Opatření by podle finančních analytiků mohlo zvýšit devizové rezervy v době, kdy jich Maďarsko potřebuje čím dál víc. Tak jako jiné země ve střední a východní Evropě, např. Polsko, Česká republika nebo Rumunsko, ani Maďarsko se nechystá v dohledné době přijmout jednotnou evropskou měnu euro. „Pokud je pro firmy technicky jednodušší platit daně v eurech nebo v dolarech, pak je to jednodušší i pro maďarský stát, vzhledem k tomu, že potřeba dovozu prudce vzrostla,“ řekl podle agentury Reuters Gulyás. Dovoz surovin, za které Maďarsko platí v devizách, dříve představoval tři až 3,5 procenta celkového dovozu.

Ministr financí Mihály Varga na facebooku napsal, že možnost platit daně v eurech a dolarech budou mít všechny společnosti a že se tím podnikovému sektoru zjednoduší vedení účetnictví. Vláda zajistí, aby daně i nadále proudily do státní pokladny a aby byl státní rozpočet vyrovnaný. „Podniky by mohly ušetřit na poplatcích za konverzi... vláda tím patrně sleduje i záměr zvýšit devizové rezervy,“ sdělil hlavní analytik finančního ústavu K&H Bank Dávid Németh.

Maďarsko má relativně malou, exportně orientovanou ekonomiku. Na jeho území působí výrobní závody velkých německých automobilek, včetně značek Audi a Daimler. Vláda by mohla daně zaplacené v eurech a dolarech využít i na refinancování dluhopisů denominovaných v zahraničních měnách, podotkl Németh. „Pokud bude čím dál více účastníků trhu mít možnost používat jen eura, pak se význam forintu sníží,“ uvedl Németh. „A to také znamená, že budeme blíž eurozóně, aniž bychom zaváděli euro,“ uzavřel.

 

Prameny:

https://parkerhill.cz/madarsko-umozni-firmam-platit-dane-v-eurech-a-dolarech/;

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/madarsko-umozni-firmam-platit-dane-v-eurech-a-dolarech/2237562#:~:text=Budape%C5%A1%C5%A5%20%2D%20Ma%C4%8Farsko%20umo%C5%Ben%C3%AD%20firm%C3%A1m%20platit,kancel%C3%A1%C5%99e%20ma%C4%8Farsk%C3%A9ho%20premi%C3%A9ra%20Gergely%20Guly%C3%A1s.;

https://www.iportal24.cz/featured/madarsko-umozni-firmam-platit-dane-v-eurech-a-dolarech-zabije-tak-dve-mouchy-jednou-ranou/;

https://www.msn.com/cs-cz/finance/zpr%C3%A1vy/ma%C4%8Farsko-umo%C5%Ben%C3%AD-firm%C3%A1m-platit-dan%C4%9B-v-eurech-a-dolarech/ar-AA108fyu.

 

V Praze dne 26. září 2022

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím výše uvedených zdrojů)

Informační panel

2
Prosinec
2022
Legislativní novinky v DPH

Milí klienti, dnem 1. 1. 2023 nabude účinnosti novela zákona o DPH, která mj. zvyšuje limit obratu pro vznik plátcovství z 1 000 000 Kč na 2 000 000 Kč.

28
Listopad
2022
Reálné mzdy v České republice letos klesnou nejvíce ze zemí visegradské čtyřky.

Milí čtenáři, reálné mzdy v ČR se letos kvůli vysoké inflaci sníží o 8,3 procenta.

21
Listopad
2022
Údaje v účetní závěrce a jejich začerňování

Milí klienti, pro obchodní korporace platí povinnost pravidelně zveřejňovat účetní závěrky ve sbírce listin.

Zobrazit další články