Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2022 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2022 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2022 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Kvůli výplatě předdůchodu přicházejí rodiny o slevu na dani.

Milí čtenáři, díky výplatě předdůchodu přicházejí rodiny o slevu na dani na druhého z manželů, upozornil ombudsman Dr. Křeček.

Ten apeluje na resort financí, aby urychleně zjednal nápravu. Kancelář veřejného ochránce práv se zabývala konkrétním případem muže, který nedosáhl na slevu na dani na manželku. Žena přitom pobírala pouze tzv. předdůchod složený z větší části z peněz, které si sama v předchozích letech nastřádala v doplňkovém penzijním spoření. Finanční úřad ale muži tvrdil, že celá částka předdůchodu je ženin nový příjem. Avšak takový právní výklad je podle ombudsmana v rozporu s vymezením kapitálových příjmů v zákoně o daních z příjmů.

Pro porovnání lze podle jeho názoru uvést, že pokud by žena své úspory ukládala např. na termínovaný účet a poté je vybrala, na slevu na manžela by jejich domácnost dosáhla. V takovém případě by totiž finanční úřad jako kapitálový příjem započítal pouze výnos z vložených peněz, nikoliv úspory samotné.

K odkládání úspor na stáří stát občany motivuje prostřednictvím státního příspěvku a daňových úlev pro účastníky doplňkového penzijního spoření. Ročně tak účastník doplňkového penzijního spoření může získat od státu navíc až 6.360 korun (tedy 12 krát 230 korun státního příspěvku a snížení daně z příjmů o 3.600 Kč za rok).

Při současném výkladu finanční správy, která celou výplatu předdůchodu považuje za nový příjem, domácnosti přicházejí každý rok o slevu na dani na druhého z manželů! Ta je aktuálně 24.840 korun, tedy čtyřikrát vyšší než podpora doplňkového penzijního spoření.

V případě stěžovatele a jeho manželky přišla jejich domácnost kvůli odepření slevy na manželku (24.840 Kč) za jeden rok téměř o celou částku státního příspěvku (28.329 Kč) za víc než 17 let spoření!

Takový přístup je podle mne zjevně nespravedlivý a absurdní. Navíc je v přímém rozporu se záměrem zákonodárce motivovat občany ke spoření v systému doplňkového penzijního spoření. Pokud to stát myslí s podporou dobrovolného spoření na stáří vážně, měl by urychleně zjednat nápravu,“ konstatoval JUDr. Stanislav Křeček. Ombudsman problematiku předdůchodu projednal s ministrem financí. Následně znovu kontaktoval Generální finanční ředitelství, které však podle něj odmítlo změnit svůj výklad. Nyní tak podle Křečka zbývá pravděpodobně pouze možnost řešit věc změnou právního předpisu. „Apeluji proto na ministerstvo financí, aby nenechalo poctivé střadatele na holičkách a urychleně zjednalo nápravu,“ uzavřel ombudsman.

V Praze dne 22. srpna 2022

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů Kanceláře veřejného ochránce, České-justice a České tiskové kanceláře)

Informační panel

28
Listopad
2022
Reálné mzdy v České republice letos klesnou nejvíce ze zemí visegradské čtyřky.

Milí čtenáři, reálné mzdy v ČR se letos kvůli vysoké inflaci sníží o 8,3 procenta.

21
Listopad
2022
Údaje v účetní závěrce a jejich začerňování

Milí klienti, pro obchodní korporace platí povinnost pravidelně zveřejňovat účetní závěrky ve sbírce listin.

14
Listopad
2022
Česká správa sociálního zabezpečení čelí náporu občanů kvůli předčasným důchodům.

Milí čtenáři, ČSSZ čelí dramatickému náporu lidí kvůli předčasným důchodům.

Zobrazit další články