Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2023 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2023 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2023 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Příbuzní pěstouni opětovně získali sociální pojištění.

Milí čtenáři, příbuzní pěstouni, kteří se o dítě začali starat před koncem minulého roku a dostávali za to odměnu od státu, nebudou muset za dobu péče platit důchodové a zdravotní pojištění.

Pěstounství se u nich zařadilo mezi tzv. náhradní a vyloučené doby a zohlednilo se při výpočtu penze (důchodu). Zdravotní odvody bude posílat stát.

Počítá s tím vládní novela zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některých dalších zákonů, kterou dne 20.7.2022 schválit Senát a den poté kontrahoval prezident republiky Miloš Zeman.

Do konce loňského roku dostávali všichni dlouhodobí pěstouni od státu odměnu, která se považovala za příjem a platily se z ní odvody. Od počátku letošního roku platí legislativní novela zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí, podle níž mají odměnu jen cizí pěstouni, které zprostředkoval úřad. Nezprostředkovaným příbuzným či blízkým pěstounům stát poskytuje příspěvek, u něhož důchodové a zdravotní pojištění není.

Podle ministra práce a sociálních věcí Ing. Mariana Jurečky schválený návrh pěstouny do systému zdravotního a sociálního pojištění vrací. Noví pěstouni budou mít „adaptační bonus“, tedy až dva roky bez placení odvodů po převzetí dítěte, zmínil ministr Jurečka.

Novela právního předpisu stanovuje také to, že pokud příbuzní pěstouni začali letos v prvním pololetí pobírat starobní, invalidní či pozůstalostní penzi, bude se jim se zohledněním nových pravidel o vyloučené a náhradní době dopočítávat.

Údaje, které jsou potřeba pro budoucí důchod, povede u pěstounů úřad práce. Po skončení roku je pak přes MPSV bude zasílat sociální správě.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá novou úpravu zákona o sociálně právní ochraně dětí. Takzvaný věcný záměr zákona – tedy obrysy budoucí právní úpravy – plánuje předložit v listopadu. Paragrafy pak ministerstvo připraví příští rok.

V Praze dne 1. srpna 2022

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Advokátního deníku a ČTK)

 

Informační panel

4
Prosinec
2023
Konsolidační balíček obsahuje i konec podpory luxusních aut.

Vážení klienti, vláda od ledna omezila daňové odpočty u drahých služebních automobilů nad 2 mil. Kč. Podnikatelé tak mají poslední 4 týdny na nákup motorového vozidla s možností odpočtu DPH za stávajících podmínek.

27
Listopad
2023
Přehled nejdůležitějších změn, které přinese od 1. 1. 2024 konsolidační balíček.

Vážení klienti, vzhledem ke skutečnosti, že prezident republiky tento týden podepsal tzv. konsolidační balíček, přineseme v dnešní aktualitě přehled nejdůležitějších změn.

20
Listopad
2023
Reálné mzdy se od vzniku České republiky zvýšily o 141 procent.

Vážení čtenáři, reálné mzdy v ČR se od rozdělení federace do roku 2021 zvýšily o 141 procent.

Zobrazit další články