Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 15.6.2023 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
  • 20.6.2023 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.6.2023 důchodové pojištění - splatná záloha za květen
Více informací najdete v našem kalendáři

Příbuzní pěstouni opětovně získali sociální pojištění.

Milí čtenáři, příbuzní pěstouni, kteří se o dítě začali starat před koncem minulého roku a dostávali za to odměnu od státu, nebudou muset za dobu péče platit důchodové a zdravotní pojištění.

Pěstounství se u nich zařadilo mezi tzv. náhradní a vyloučené doby a zohlednilo se při výpočtu penze (důchodu). Zdravotní odvody bude posílat stát.

Počítá s tím vládní novela zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některých dalších zákonů, kterou dne 20.7.2022 schválit Senát a den poté kontrahoval prezident republiky Miloš Zeman.

Do konce loňského roku dostávali všichni dlouhodobí pěstouni od státu odměnu, která se považovala za příjem a platily se z ní odvody. Od počátku letošního roku platí legislativní novela zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí, podle níž mají odměnu jen cizí pěstouni, které zprostředkoval úřad. Nezprostředkovaným příbuzným či blízkým pěstounům stát poskytuje příspěvek, u něhož důchodové a zdravotní pojištění není.

Podle ministra práce a sociálních věcí Ing. Mariana Jurečky schválený návrh pěstouny do systému zdravotního a sociálního pojištění vrací. Noví pěstouni budou mít „adaptační bonus“, tedy až dva roky bez placení odvodů po převzetí dítěte, zmínil ministr Jurečka.

Novela právního předpisu stanovuje také to, že pokud příbuzní pěstouni začali letos v prvním pololetí pobírat starobní, invalidní či pozůstalostní penzi, bude se jim se zohledněním nových pravidel o vyloučené a náhradní době dopočítávat.

Údaje, které jsou potřeba pro budoucí důchod, povede u pěstounů úřad práce. Po skončení roku je pak přes MPSV bude zasílat sociální správě.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá novou úpravu zákona o sociálně právní ochraně dětí. Takzvaný věcný záměr zákona – tedy obrysy budoucí právní úpravy – plánuje předložit v listopadu. Paragrafy pak ministerstvo připraví příští rok.

V Praze dne 1. srpna 2022

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Advokátního deníku a ČTK)

 

Informační panel

12
Červen
2023
Limity pro odvody z dohod se podle balíčku upraví.

Vážení klienti, hranice příjmu, od kterého platí zaměstnanci s dohodou o provedení práce odvody, by se měla od příštího roku upravit.

5
Červen
2023
Daňoví poradci vidí sociální dopady u školkovného a slevy na manželku.

Vážení klienti, z daňových změn navržených vládou bude mít patrně největší sociální dopad omezení slevy na manžela či manželku a rušení školkovného.

29
Květen
2023
Konsolidační balíček odnesou firmy a jejich konkurenceschopnost.

Vážení čtenáři, milí klienti, dopady konsolidačního balíčku na ozdravění veřejných financí odnesou podle Svazu průmyslu a dopravy firmy a jejich konkurenceschopnost.

Zobrazit další články