Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.5.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 31.5.2024 daň z nemovitých věcí - splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 K...
  • 30.6.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Spotřební daň z benzinu a nafty se sníží.

Vážení klienti, spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr.

Legislativní novelu zákona o spotřebních daních, která sazbu daně snižuje, kontrahoval prezident Miloš Zeman. Čtyřměsíční snížení daně je vládní reakcí na zvýšení cen pohonných hmot, které podle mínění analytiků způsobily hlavně inflační tlaky a invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) při schvalování novely v Senátu připustil, že v případě nafty by snížení na min. hranici stanovenou EU mohlo být trvalé.

Z litru benzinu se aktuálně odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. MF již dříve uvedlo, že ceny u čerpacích stanic by mohly díky snížení spotřební daně klesnout až o 1,80 Kč na litr.

Předpokládaný výpadek příjmů státního rozpočtu činí zhruba čtyři miliardy korun. Státnímu fondu dopravní infrastruktury, který dostává 9,1 procenta z této daně, chce vláda jeho podíl nahradit.

Případné trvalé snížení sazby spotřební daně u nafty bude podle Stanjury záviset na vývoji cen na světových trzích. Ujistil, že do konce září budou pokračovat kontroly marží u prodejců, aby byla jistota, že se snížení daně do ceny promítne.

Dle názorů opozice je opatření nedostatečné a na cenách pohonných hmot se výrazně neprojeví. Opoziční hnutí ANO ve Sněmovně navrhuje např. zrušit DPH u pohonných hmot.

Nejběžnější příklad ke změnám v dani silniční:

Podnikatel využívá k podnikání osobní automobil. Daň silniční za rok 2021 přiznal a zaplatil. V roce 2022 na základě generálního pardonu nezaplatil zálohu za 1. čtvrtletí.

Podnikateli už nevznikají žádné povinnosti k dani silniční – motorové vozidlo není počínaje zdaňovacím obdobím roku 2022 předmětem daně.

Registrace k dani silniční bude podnikateli zrušena ex lege (ze zákona).

Jestliže by podnikatel nevyužil generálního pardonu a zálohu uhradil, může požádat o její vrácení anebo o použití na úhradu jiné daně.

V Praze dne 30. května 2022

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK a renomované daňové kanceláře manželů Běhounkových)

Informační panel

27
Květen
2024
Nedoplatky na daních v České republice vzrostly na 110 miliard.

Vážení čtenáři, objem daňových nedoplatků se loni v meziroční komparaci zvýšil o 3,7 miliardy na 110,4 miliardy korun. Je to zhruba stejná částka jako za rok 2018 a asi o dvě miliardy víc než v covidovém roce 2020.

20
Květen
2024
Pro zavedení spotřební daně na tichá vína je podle výzkumu 40 pct občanů České republiky.

Vážení čtenáři, necelých 40 procent Čechů, Moravanů a Slezanů je pro zavedení spotřební daně na tichá vína, podporovat lokální vinaře by chtěli dotacemi.

13
Květen
2024
Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ.

Vážení čtenáři, milí klienti, ošetřovné by od příštího roku mohli mít i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním.

Zobrazit další články