Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2023 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2023 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2023 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Spotřební daň z benzinu a nafty se sníží.

Vážení klienti, spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr.

Legislativní novelu zákona o spotřebních daních, která sazbu daně snižuje, kontrahoval prezident Miloš Zeman. Čtyřměsíční snížení daně je vládní reakcí na zvýšení cen pohonných hmot, které podle mínění analytiků způsobily hlavně inflační tlaky a invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) při schvalování novely v Senátu připustil, že v případě nafty by snížení na min. hranici stanovenou EU mohlo být trvalé.

Z litru benzinu se aktuálně odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. MF již dříve uvedlo, že ceny u čerpacích stanic by mohly díky snížení spotřební daně klesnout až o 1,80 Kč na litr.

Předpokládaný výpadek příjmů státního rozpočtu činí zhruba čtyři miliardy korun. Státnímu fondu dopravní infrastruktury, který dostává 9,1 procenta z této daně, chce vláda jeho podíl nahradit.

Případné trvalé snížení sazby spotřební daně u nafty bude podle Stanjury záviset na vývoji cen na světových trzích. Ujistil, že do konce září budou pokračovat kontroly marží u prodejců, aby byla jistota, že se snížení daně do ceny promítne.

Dle názorů opozice je opatření nedostatečné a na cenách pohonných hmot se výrazně neprojeví. Opoziční hnutí ANO ve Sněmovně navrhuje např. zrušit DPH u pohonných hmot.

Nejběžnější příklad ke změnám v dani silniční:

Podnikatel využívá k podnikání osobní automobil. Daň silniční za rok 2021 přiznal a zaplatil. V roce 2022 na základě generálního pardonu nezaplatil zálohu za 1. čtvrtletí.

Podnikateli už nevznikají žádné povinnosti k dani silniční – motorové vozidlo není počínaje zdaňovacím obdobím roku 2022 předmětem daně.

Registrace k dani silniční bude podnikateli zrušena ex lege (ze zákona).

Jestliže by podnikatel nevyužil generálního pardonu a zálohu uhradil, může požádat o její vrácení anebo o použití na úhradu jiné daně.

V Praze dne 30. května 2022

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK a renomované daňové kanceláře manželů Běhounkových)

Informační panel

4
Prosinec
2023
Konsolidační balíček obsahuje i konec podpory luxusních aut.

Vážení klienti, vláda od ledna omezila daňové odpočty u drahých služebních automobilů nad 2 mil. Kč. Podnikatelé tak mají poslední 4 týdny na nákup motorového vozidla s možností odpočtu DPH za stávajících podmínek.

27
Listopad
2023
Přehled nejdůležitějších změn, které přinese od 1. 1. 2024 konsolidační balíček.

Vážení klienti, vzhledem ke skutečnosti, že prezident republiky tento týden podepsal tzv. konsolidační balíček, přineseme v dnešní aktualitě přehled nejdůležitějších změn.

20
Listopad
2023
Reálné mzdy se od vzniku České republiky zvýšily o 141 procent.

Vážení čtenáři, reálné mzdy v ČR se od rozdělení federace do roku 2021 zvýšily o 141 procent.

Zobrazit další články