Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2023 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2023 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2023 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Řidiči mohou opravit špatně koupené dálniční známky i v době platnosti.

Milí čtenáři, chybně zadanou elektronickou dálniční známku mohou motoristé opravit i v době její platnosti.

Řidiči tak mohou změnit až dva znaky v SPZ a také stát, kde bylo vozidlo zaregistrováno. Oprava je ovšem možná pouze jednou. Informoval provozovatel systému, státní podnik Cendis. Dosud bylo totiž možné chyby opravovat pouze před začátkem platnosti známky.

Stát tak reaguje na podněty motoristů, kteří typicky zadali při koupi dálniční známky značku s překlepem nebo zaměnili jednotlivé znaky. Jestliže řidič dříve zadal např. písmeno O místo nuly (0), prohodil dva znaky při vyplňování nebo se jinak spletl, zaplatil tak třeba známku na auto někoho jiného nebo na značku, která neexistuje. Nyní ale může svou chybu jednoduše napravit. Zabere mu to pár minut a nestojí ho to ani korunu,“ informoval ředitel Cendisu Jan Paroubek. Nejrychleji může řidič podle něj možné údaje ověřit na webu edalnice.cz v Ověření platnosti. „Pokud najde chybu, stačí do Správy známky zadat autorizační kód z potvrzení o úhradě a pak opravit, co je potřeba,“ dodal Paroubek.

Další novinkou na webu dálniční známky je průvodce nejčastějšími životními situacemi spojenými s dálniční známkou. Řidiči zde mohou zjistit třeba jak ověřit platnost dálniční známky nebo co dělat při ztrátě potvrzení o úhradě.

Elektronické známky loni nahradily papírové kupony. Jsou vázány na poznávací značky automobilů, není už tak nutné je lepit na přední sklo vozidla. Řidiči jich během prvního roku fungování nakoupili přes šest milionů kusů za přibližně 5,5 miliardy korun, což je asi o 600 milionů korun meziročně více.

Dálniční známky v České republice zatím zdražovat nebudou. Stát od původního záměru na zvýšení cen dálničních poplatků ustoupil kvůli současné situaci na trhu. V rozhovoru s ČTK to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). V příštím roce by tak měla dálniční známka nadále stát i nadále 1 500 Kč za rok.

V Praze dne 11. dubna 2022

Mgr. Petr Jezdinský (s použitím ekonomické rubriky ČTK a Jakešová D. Za chybu už není třeba platit. Deník Lidové noviny-příloha servis LN, dne 8.4.2022, s. 16)

Informační panel

4
Prosinec
2023
Konsolidační balíček obsahuje i konec podpory luxusních aut.

Vážení klienti, vláda od ledna omezila daňové odpočty u drahých služebních automobilů nad 2 mil. Kč. Podnikatelé tak mají poslední 4 týdny na nákup motorového vozidla s možností odpočtu DPH za stávajících podmínek.

27
Listopad
2023
Přehled nejdůležitějších změn, které přinese od 1. 1. 2024 konsolidační balíček.

Vážení klienti, vzhledem ke skutečnosti, že prezident republiky tento týden podepsal tzv. konsolidační balíček, přineseme v dnešní aktualitě přehled nejdůležitějších změn.

20
Listopad
2023
Reálné mzdy se od vzniku České republiky zvýšily o 141 procent.

Vážení čtenáři, reálné mzdy v ČR se od rozdělení federace do roku 2021 zvýšily o 141 procent.

Zobrazit další články