Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 11.12.2023 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2023 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
  • 20.12.2023 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
Více informací najdete v našem kalendáři

Zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců se dohodli na novele zákoníku práce.

1. Úvod: Vážení klienti, spravedlivější výpočet dovolené nebo sdílené pracovní místo. To jsou některé ze změn, které obsahuje novela zákoníku práce z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí.

Aby byla cesta tohoto návrhu parlamentem co nejsnazší, tak v polovině října došlo k podpisu dohody mezi zástupci vládní koalice, odborů i zaměstnavatelů. Všechny strany se dohodly, že budou podporovat návrh právě v této aktuální verzi. Legislativní návrh obsahuje celou řadu vylepšení pracovního práva.

„Návrh novely vychází z potřeb praxe. Nejde o zásadní koncepční změny, ale o návrhy, které mohou usnadnit „Život“ na pracovištích téměř čtyřem milionům zaměstnanců a nepočítanému množství zaměstnavatelů. Lze si pouze přát, aby dohoda urychlila legislativní cestu novely na pracoviště,“ konstatuje JUDr. Ladislav Jouza, odborník na pracovní právo, advokát a vysokoškolský pedagog.

2. Mezi hlavní chystané změny zákoníku práce patří "Např.":

A. sdílené pracovní místo, což je nový institut, který umožní zaměstnavateli zaměstnat více pracovníků v kratším pracovním úvazku tak, aby pokryl jedno pracovní místo. Nejméně dva zaměstnanci si budou moci sami po předchozí dohodě se zaměstnavatelem rozvrhovat svou pracovní dobu ve vzájemné spolupráci podle svých osobních potřeb.

B. Dalším z témat je dovolená. Nově je v plánu, že by se její výpočet odvíjel od počtu odpracovaných hodin a nikoli dní jako doposud.

C. Jednou z dalších nosných otázek je i doručování písemností zaměstnavatelem, což je změna reagující na praktické problémy, které doručování komplikovaly.

D. Dále by se měla zrušit povinnost zaměstnavatele vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání v případě ukončení dohody o provedení práce. Exempci (výjimkou) by byly pouze dohody, u kterých je prováděn výkon rozhodnutí srážkami z dohody o provedení práce nebo které zakládaly účast na nemocenském pojištění.

3. Valorizace minimální mzdy, resp. komparace výše minimální mzdy v České republice s postkomunistickým Polskem a Slovenskem:

ČR se v mezinárodním měřítku stále drží v úrovni minimální mzdy na nejnižších příčkách. Má pořád levnou pracovní sílu a nízké mzdy. Ministryně práce a sociálních věcí proto navrhuje pro příští rok růst minimální mzdy zhruba o deset procent, tj. tedy na 14 700 Kč. Chce se na tom dohodnout už do konce října. Nutno dodat, že minimální mzda se pravidelně zvyšuje také v okolních státech, se kterými má Česká republika mnoho společného. Polská vláda např. v září schválila nárůst minimální mzdy pro příští rok o 350 zlotých na 2 600 zlotých (15 500 Kč) a do roku 2023 ji polská vláda chce navýšit na 4 000 zlotých (24 000 Kč). I slovenská vláda nedávno stvrdila další rekordní růst minimální mzdy pro příští rok na 580 eur (cca 15 000 Kč) z letošních 520 eur (13 390 Kč), což je nárůst o 11,5 procenta.

 

V Praze dne 23. října 2019

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Portálu Pohoda a Advokátního deníku)

Informační panel

4
Prosinec
2023
Konsolidační balíček obsahuje i konec podpory luxusních aut.

Vážení klienti, vláda od ledna omezila daňové odpočty u drahých služebních automobilů nad 2 mil. Kč. Podnikatelé tak mají poslední 4 týdny na nákup motorového vozidla s možností odpočtu DPH za stávajících podmínek.

27
Listopad
2023
Přehled nejdůležitějších změn, které přinese od 1. 1. 2024 konsolidační balíček.

Vážení klienti, vzhledem ke skutečnosti, že prezident republiky tento týden podepsal tzv. konsolidační balíček, přineseme v dnešní aktualitě přehled nejdůležitějších změn.

20
Listopad
2023
Reálné mzdy se od vzniku České republiky zvýšily o 141 procent.

Vážení čtenáři, reálné mzdy v ČR se od rozdělení federace do roku 2021 zvýšily o 141 procent.

Zobrazit další články