Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.5.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 31.5.2024 daň z nemovitých věcí - splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 K...
  • 30.6.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Na konci února skončilo krizové ošetřovné, bonus v karanténě i Antivirus.

Milý klienti, na konci února skončilo vyplácení příspěvků občanům v karanténě a izolaci či firmám z programu Antivirus.

Dále se neposkytuje ani krizové ošetřovné. O této skutečnosti informovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Z jeho údajů vyplývá, že se na tato opatření za epidemie vydaly desítky miliard korun.

Míry podpor byly opravdu velké. Předpokládáme, že z hlediska vývoje pandemické situace není nutné nechávat tyto nástroje v účinnosti. Pokud by bylo potřeba, jsme připraveni je aktivovat,“ sdělil žurnalistům ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). Koronavirová epidemie v České republice začala v březnu 2020. Uzavřely se školy, restaurace, kulturní i sportovní zařízení, většina obchodů či sociální služby. Výrobu omezily některé podniky. Uzávěry s různými pravidly se pak ještě opakovaly v dalších vlnách nákazy. Příspěvek k náhradě mzdy pro lidi v izolaci a karanténě – tzv. izolačka - měl zvýšit ochotu lidí zůstat kvůli možné či potvrzené nákaze doma, léčit se a hlásit kontakty. K běžné náhradě 60 procent redukovaného příjmu se platilo až 370 korun na den, a to až 14 dnů. Celkem s tímto bonusem ale lidé nepobírali víc než 90 procent svého průměrného výdělku. Finanční prostředky v prvních 14 dnech posílají zaměstnavatelé, výdaje si pak odpočítali z odvodů. Podle resortu to bylo bezmála 1,3 miliardy korun za téměř 420.000 příspěvků.

Krizové ošetřovné se vyplácelo po celou dobu uzavření škol či tříd kvůli nákaze. Činilo 80 procent redukovaného základu výdělku. Denní částka nesměla být nižší než 400 korun. Na podporu měli nárok i takzvaní dohodáři. Obdobná pravidla platila i v minulém a předminulém školním roce. Od března se bude ošetřovné poskytovat na děti do deseti let znovu nejvýš devět dnů, a to ve výši 60 procent základu výdělku. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí se v předcovidovém roce 2019 od března do konce prosince vydalo na ošetřovném zhruba 1,4 miliardy korun. O rok později to bylo přes 11 miliard. Epidemie tak výdaje zvedla zhruba o 9,5 miliardy. Loni za celý rok do ošetřovného putovalo asi 5,7 miliardy korun. Je to skoro o čtyři miliardy víc než před koronavirem. Ministerstvo uvedlo, že od září 2020 do letošního 21. února eviduje asi 330.000 žádostí o krizové ošetřovné kvůli uzavření škol.

Antivirus měl bránit propouštění. Firmy z něj na mzdy a náhrady od března 2020 získaly přes 51 miliard. Provozům při jejich nařízeném uzavření úřady práce proplácely celé mzdy s odvody nejdřív do 39.000 korun, později do 50.000 korun. Příspěvek B pokrýval při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin 60 procent náhrady mzdy do 29.000 korun. Dorovnávalo se i 80 pct vyplacené náhrady mzdy lidí v karanténě do 39.000 korun. MPSV loni na podzim oznámilo, že příjemců tehdy bylo 74.300. Zisky či ekonomická kondice žadatelů se neposuzovaly, nastavení bylo plošné. Nejvyšší částky tak čerpala třeba kasina, některé obchodní řetězce či firmy s e-shopy. Jurečka už dřív prohlásil, že by případná pomoc v budoucnu měla být adresná.

V Praze dne 7. března 2022

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s pomocí ČSSZ, ČTK a měšec.cz)

Informační panel

27
Květen
2024
Nedoplatky na daních v České republice vzrostly na 110 miliard.

Vážení čtenáři, objem daňových nedoplatků se loni v meziroční komparaci zvýšil o 3,7 miliardy na 110,4 miliardy korun. Je to zhruba stejná částka jako za rok 2018 a asi o dvě miliardy víc než v covidovém roce 2020.

20
Květen
2024
Pro zavedení spotřební daně na tichá vína je podle výzkumu 40 pct občanů České republiky.

Vážení čtenáři, necelých 40 procent Čechů, Moravanů a Slezanů je pro zavedení spotřební daně na tichá vína, podporovat lokální vinaře by chtěli dotacemi.

13
Květen
2024
Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ.

Vážení čtenáři, milí klienti, ošetřovné by od příštího roku mohli mít i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním.

Zobrazit další články