Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.5.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 31.5.2024 daň z nemovitých věcí - splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 K...
  • 30.6.2024 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
Více informací najdete v našem kalendáři

II. ETAPA EET STARTUJE JIŽ OD 1. 3. 2017 ANEB II. VLNA V NĚKOLIKA PŘEHLEDNÝCH KROCÍCH

ZÁKLADNÍ INFORMACE, ANEB PRO KOHO PLATÍ TATO NOVÁ DAŇOVÁ POVINNOST

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, jak už napovídá samotný název naší dnešní aktuality, tak tématem historicky prvního článku na webových stránkách www.ahs.cz je II. fáze EET.

Ve středu dne 1. 3. 2017 totiž začíná další (v pořadí již druhá) „vlna“ elektronické evidence tržeb, která se dotýká podnikatelů v oblasti velkoobchodu a maloobchodu, spadajících do ekonomické klasifikace (NACE) 45.1, 45.3, 45.4, 46 a 47 (viz níže).

KTERÝCH PODNIKATELSKÝCH SUBJEKTŮ SE II. ETAPA DOTÝKÁ?

II. Etapa EET – Velkoobchod a maloobchod – 1. 3. 2017

NACE 45.1

Obchod s motorovými vozidly, kromě motocyklů

NACE 45.3

Obchod s díly a příslušenstvím pro motorová vozidla, kromě motocyklů

NACE 45.4

Obchod, opravy a údržba motocyklů, jejich dílů a příslušenství

NACE 46

Velkoobchod, kromě motorových vozidel

NACE 47

Maloobchod, kromě motorových vozidel

POSTUP ZAVEDENÍ EET

ŽÁDOST O AUTORIZAČNÍ ÚDAJE (cca 2 dny)

ELEKTRONICKY PROSTŘEDNICTVÍM DAŇOVÉHO PORTÁLU

(https://adisdpr.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/form/form_uvod.

faces?CPodani=zwSGSdH4rDUbob4s2PW-duip)

OSOBNĚ NA LIBOVOLNÉM ÚZEMNÍM PRACOVIŠTI MÍSTNĚ

PŘÍSLUŠNÉHO FINANČNÍHO ÚŘADU. Například pro Prahu na libovolném  územním pracovišti Praha 1-15

PŘIHLÁŠENÍ DO WEBOVÉHO ROZHRANÍ EET (https://adisdpr.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/auth/LoginPage.faces;jsessionid=9515B26E2FE8736B89AAC1AAB87A8F9C.ep1ap7)

REGISTRACE PROVOZOVNY

VYGENEROVÁNÍ CERTIFIKÁTU

NASTAVENÍ POKLADNÍHO ZAŘÍZENÍ

TESTOVACÍ PROVOZ

OSTRÝ PROVOZ OD 1.3.2017

VÝBĚŘ VHODNÉHO ŘEŠENÍ

Samotnému výběru vhodného řešení věnujte dostatečnou pozornost! Na trhu je nabízeno hned několik řešení.

Výběr vhodného zařízení by měl především vycházet z počtu uskutečněných denních transakcí (množství obsloužených zákazníků) a dalších funkcí (např. skladový systém, propojení s účetním software, a jiné), které budou od systému požadovány. Služby v této oblasti poskytují např. všichni mobilní operátoři v ČR.

Srovnání jednotlivých variant na trhu naleznete na: http://finance.idnes.cz/eet-pokladny-tipy-pro-drobne-podnikatele-fpn-/viteze.aspx?c=A161227_122234_viteze_kho

V případě měsíčních prodejů v řádech jednotek ks je možné nainstalovat aplikaci s certifikátem zdarma na mobilní telefon nebo tablet a toto zařízení propojit s tiskárnou (v případě dohody se zákazníkem je možné doklad o zaplacení s náležitostmi EET zaslat např. e-mailem).

Obecně doporučujeme klientům, přestože nerealizují hotovostní transakce, aby byli na tuto variantu připraveni a nahráli si aplikaci EET do mobilního telefonu. Nemusí s tím být spojeny žádné vedlejší finanční náklady a klient neriskuje, že se připraví o zajímavou obchodní příležitost nebo úhradu dlužné faktury jenom proto, že nebude schopen v souladu se zákonem přijmout hotovostní tržbu.

POVINNOSTI

Poplatník je povinen viditelně v provozovně nebo na internetových stránkách, kde nabízí své zboží či služby, umístit následující informační oznámení:

„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku“.

Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

JAKÉ JSOU SANKCE ZA PORUŠENÍ POVINNOSTÍ?

500 000 Kč,

PROBLEMATIKA ONLINE PLATEB

Jelikož v lednu poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR nechválili pozměňovací návrhy, které měly transakce platební kartou zbavit povinnosti EET, Finanční správa po naléhání konečně vydala dne 3. 2. 2017 srozumitelné stanovisko (viz http://www.etrzby.cz/cs/novinky_Stanovisko-GFR-k-online-platbam), jak postupovat v případě tzv.online plateb.

Doposud totiž nebylo zřejmé, jakých přesně transakcí se povinnost EET týká a jak správně postupovat v případě úhrad prostřednictvím tzv. platebních brán (gopay, paypal) a plateb kartou. Ze stanoviska daňové správy (http://www.etrzby.cz/cs/novinky_Stanovisko-GFR-k-online-platbam) vybíráme právě tyto podstatné informace:

Povinnost elektronické evidence tržeb se týká i plateb, uskutečněných bezhotovostním převodem, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce ve smyslu § 3 odst. 1 písm. c) bod 3. a § 3 odst. 1 písm. d) bod 3. zákona č. 284/2009 Sb., o platebním styku. Finanční správa jako příklad uvádí:

Finanční a Celní správou bude akceptován postup, kdy poplatník zašle správci daně údaje o evidované tržbě a vystaví účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plyne, nejpozději v okamžiku, kdy se dozví o tom, že došlo k odepsání platby z účtu plátce (zákazníka) a jejímu odeslání poplatníkovi.

Pokud tomuto předchází také vyexpedování zboží (poskytnutí služby), je povinen zaslat správci daně údaje o evidované tržbě a vystavit účtenku tomu, od koho tržba plyne, nejpozději v okamžiku expedice zboží (poskytnutí služby). To neplatí v případě, pokud je zboží expedováno ještě před okamžikem vydání příkazu k provedení platby.

V Praze dne 7. 2. 2017

Petr Smékal, majitel a ředitel A.H.S. – ekonomický servis, s.r.o.,

Mgr. Petr Jezdinský, právník

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY A DOPORUČENÁ LITERATURA:

http://www.etrzby.cz/cs/index

http://www.etrzby.cz/cs/legislativa

https://adisdis.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/auth/LoginPage.faces;jsessionid=F137E078B48DC26A1359E2C897EF607A.ep2ap1

http://finance.idnes.cz/eet-pokladny-tipy-pro-drobne-podnikatele-fpn-/viteze.aspx?c=A161227_122234_viteze_kho

 

Informační panel

27
Květen
2024
Nedoplatky na daních v České republice vzrostly na 110 miliard.

Vážení čtenáři, objem daňových nedoplatků se loni v meziroční komparaci zvýšil o 3,7 miliardy na 110,4 miliardy korun. Je to zhruba stejná částka jako za rok 2018 a asi o dvě miliardy víc než v covidovém roce 2020.

20
Květen
2024
Pro zavedení spotřební daně na tichá vína je podle výzkumu 40 pct občanů České republiky.

Vážení čtenáři, necelých 40 procent Čechů, Moravanů a Slezanů je pro zavedení spotřební daně na tichá vína, podporovat lokální vinaře by chtěli dotacemi.

13
Květen
2024
Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ.

Vážení čtenáři, milí klienti, ošetřovné by od příštího roku mohli mít i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním.

Zobrazit další články