Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Nedostatek pracovní síly existuje teď v ČR napříč obory i regiony.

Milí čtenáři, lidé chybí nejen ve výrobě a IT, nýbrž také v zemědělství, dopravě, pohostinství, zdravotnictví, cestovním ruchu a dalších službách, přičemž zaměstnavatelé hledají kvalifikované i nekvalifikované zaměstnance.

Úřad práce (dále jen „ÚP“) evidoval v červenci rekordních více než 358.000 volných míst. Podle expertů, které ČTK oslovila, vývoj nezaměstnanosti ovlivnilo uvolnění protikoronavirových opatření a do jisté míry i vládní programy, které při epidemii nemoci covid-19 držely nízkou nezaměstnanost, čímž paralyzovaly pracovní trh. Firmám navíc chybí zahraniční pracovníci, kteří loni opustili ČR a v plné míře se nevrátili.

Personalisté uvedli, že náročné je např. zpět nalákat zaměstnance do gastronomie, ubytování a osobních služeb. Během uzavření provozů kvůli omezení šíření nákazy si totiž našli práci v jiných oborech a z obavy z dalších vln pandemie se do svého oboru nechtějí vrátit.

Některým hotelům v Praze navzdory nízké obsazenosti chybí vedle kuchařů, číšníků nebo recepčních podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka taktéž pracovníci na úklid.

Češi o úklidové práce nejeví valný zájem, proto se na ně najímali agenturní zaměstnanci, například z Ukrajiny nebo dalších zemí mimo EU. Tito cizinci ale mají nyní problém získat víza, uvedl Stárek.

Asociace tento uvedla, že pokud vláda pro podnikatele v cestovním ruchu, aspoň v nejvíce zasažených regionech, rychle nespustí program kurzarbeit na udržení stávajících zaměstnanců, hrozí oboru v následujících měsících další kolaps.

Potíže s obsazením míst v gastronomii a ubytovacích zařízeních mají např. i zaměstnavatelé v Libereckém, Karlovarském, Středočeském nebo Pardubickém kraji, přitom některé hotely či restaurace nabízí kuchařům nebo číšníkům i ubytování a stravování zdarma.

Podle ředitele pardubické kanceláře úřadu práce Miroslava Blaťáka někteří lidé ze služeb prošli rekvalifikací a začali pracovat v sociální péči a zdravotnictví, ačkoli i tam je nedostatek pracovníků.

Podle zjištění ČTK se dlouhodobě potýkají s nedostatkem odborného personálu i nemocnice v Karlovarském kraji. V libereckém regionu pak chybí zaměstnanci i výrobcům dílů pro automobilový průmysl nebo některým sklárnám.

Např. energetickým firmám chybí pracovníci IT profesí a technických, případně montérských pozic v oboru elektro a plyn. Ve vyjádření pro ČTK se jejich zástupci shodli na tom, že trh práce je poznamenán koronavirovou krizí, která způsobila, že lidé jsou změně práce méně nakloněni a víc si jí váží.

Generelně platí, že v jakékoli pozici je v současnosti složitější sehnat vhodného kandidáta, než tomu bylo před pandemií,“ uvedl mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec. Elektrikáři scházejí i stavebním firmám, které hledají i strojníky.

V zemědělství podle průzkumu Agrární komory mezi svými stovkami firem chybí pracovníci v devíti z deseti podniků. Zástupci komory ČTK sdělili, že živočišné výrobě chybí hlavně ošetřovatelé skotu nebo dojiči, v rostlinné traktoristi a obsluhovači zemědělských strojů.

Na nedostatek pracovníků upozorňují rovněž dopravci, podle kterých na pracovním trhu chybí přes 20.000 profesionálních řidičů. Problém se týká především kamionových dopravců, šoféry ale shání i autobusoví přepravci. Nedostatek profesionálních řidičů řeší dopravci dlouhodobě, situaci nevyřešila ani pandemie koronaviru. Pozici řidičů nákladních vozů a kamionové dopravy se nedaří obsadit ani firmám ve středních Čechách. Vedle toho tamní zaměstnavatelé hledají přes pracovní úřad soustružníky, obráběče, kovodělníky, strojní techniky, montážníky, skladníky, pracovníky logistiky a ostrahu skladů. Nové zaměstnance nabírá např. Continental Automotive v Brandýse nad Labem, Škoda Auto či výrobce zdravotnických lůžek Linet.

Situace se výrazně neliší ani v dalších regionech. V Moravskoslezském kraji je podle Vladany Purdekové z ostravské pobočky úřadu práce největší poptávka po montážních pracovnících, stavebních dělnících, obsluze strojů, uklízečích, řidičích a pracovnících ostrahy.

Z vysoce kvalifikovaných profesí zaměstnavatelé hledají lékaře, zdravotní sestry, strojní a stavební inženýry, programátory a systémové analytiky. Výrazně navíc firmy poptávají i cizince, pro které mají k dispozici přes 5.000 pracovních míst, uzavřela Purdeková.

 

V Praze dne 23. srpna 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

 

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články