Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Politické subjekty v programech volají po zjednodušení daňového systému a boji proti daňovým únikům.

Milí čtenáři, většina stran, které mají dle výzkumů reálnou šanci na vstup do Sněmovny, slibuje zjednodušení daňového systému nebo boj proti daňovým únikům a daňovým rájům.

Liší se ovšem již v tom, jak to chtějí zajistit. Návrhy počítají např. s reformou celého systému daní, zdaněním nadnárodních korporací nebo zamezením přístupu firem z daňových rájů k veřejným penězům.

Současně strany předkládají návrhy na snížení DPH u potravin nebo ekologických výrobků, zvyšování slevy na poplatníka nebo rušení nesystémových výjimek. Zároveň ale některé ze stran připouští růst spotřebních daní u škodlivých výrobků.

Výše uvedené vyplývá ze zjištění ČTK.

Plošné zvyšování daní ale nemá v programu žádná ze stran, i když vzhledem ke zrušení superhrubé mzdy a stavu veřejných financí řada ekonomů hovoří o tom, že to bude nevyhnutelné.

Hnutí ANO plánuje podle opakovaných vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) rušení daňových výjimek nebo růst spotřební daně z tabákových výrobků a tvrdého alkoholu. Plošné zvýšení daní opakovaně Schillerová odmítla. Volební program hnutí ANO chce představit na začátku září.

Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL slibuje, že velké daňové změny provede jen jednou za celé volební období a vytvoří pravidlo daňové brzdy, podle kterého při dosažení určité úrovně složené daňové kvóty bude růst daní vyloučený. Současně hodlá snížit sociální pojištění na straně zaměstnavatelů nebo DPH u ekologických výrobků. Spotřební daně podle programu budou zohledňovat škodlivost výrobků a firmy z daňových rájů nebudou mít přístup k veřejným penězům. Koalice Spolu chce také zamezit obcházení placení daní internetovými korporacemi.

Koalice Pirátů a STAN v oblasti daní nabízí pravidelnou valorizaci slevy na poplatníka podle vývoje inflace. Dále chce reformu daně z příjmů fyzických osob s cílem zlepšit podmínky zdanění zkrácených úvazků nebo zpřehlednění zdanění příjmů zejména odstraněním nesystémových výjimek.

Získáme přinejmenším miliardy korun díky adekvátnímu zdanění digitálních gigantů, většímu důrazu na ekologické prvky zdanění, zdanění prodeje konopí a negativních externalit,“ uvádí dále program koalice Piráti a STAN.

Strany chtějí taktéž nastavit automatické daňové kontroly, propojení portálu Moje daně s katastrem nemovitostí nebo zrušení 3. a 4. vlny EET pro řemeslníky a drobné podnikatele. EET je kvůli pandemii dočasně do konce letoška přerušená. "V případě zachování musí EET přinášet podnikatelům i uživatelské benefity," hovoří se v programu.

ČSSD v dostupných dokumentech slibuje např. zavedení daně z obřích majetků nad 100 milionů korun se sazbou jedno procento ročně nebo bankovní daň. Zároveň chce též progresivní zdanění příjmů fyzických osob jako nezbytnou nápravu zrušení superhrubé mzdy.

Dále plánuje ČSSD snížit DPH u základních potravin na nejnižší sazbu. Zajímavostí mezi stranami je u ČSSD úvaha nad zavedením daně z robotů, tedy zvláštní daně z kapitálu, která bude reflektovat nahrazování profesí automatizací a roboty.

Komunisté slibují zvýšení daňových úlev pro rodiny s dětmi, zavedení bankovní a digitální daně, výrazné zdanění nadnárodních firem nebo miliardářskou daň.

SPD hodlá prosazovat snižování DPH a spotřební daně. U daně z příjmu firem chce moratorium na daňové změny po dobu tří let. „Cílem je vytvořit stabilní ekonomické prostředí a podpořit poptávku na trhu. Chceme výrazné daňové zvýhodnění u daně z příjmu fyzických osob pro rodiny s třemi a více dětmi. SPD připraví reformu, která přinese zjednodušení daňového systému a daňové administrativy,“ propaguje zmíněná strana.

Prověříme stávající daňový systém, efektivitu daní podle poměru nákladů na výběr a inkasa a na základě výsledků analýzy daňový systém přenastavíme tak, aby byl moderní, funkční a efektivní. Naším cílem bude co nejnižší daňové zatížení lidské práce,“ uvádí ve svém programu hnutí Přísaha.

To současně slibuje nezvyšování daní minimálně do konce roku 2022. Přísaha hodlá rovněž snížit DPH u potravin, bojovat proti daňovým rájům nebo zvýšit limit pro podnikatele u paušální daně z jednoho na dva miliony korun.

 

V Praze dne 15. srpna 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články