Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Bez rychlého spuštění kurzarbeitu prý hrozí cestovnímu ruchu další kolaps.

Milí klienti, pakliže vláda podle Asociace hotelů a restaurací ČR pro podnikatele v turismu rychle nespustí program kurzarbeit na udržení stávajících zaměstnanců, oboru v následujících měsících hrozí další kolaps.

Pomoc by měla směřovat minimálně do nejvíce zasažených regionů. Nejhorší situaci čelí velká města. Již tak komplikovaný stav ve službách zhorší navíc rozhodnutí vlády, že od září nebudou mít lidé ze zdravotního pojištění hrazené preventivní testy na koronavirus. Asociace hotelů a restaurací ČR (dále jen AHR“) to uvedla v tiskové zprávě. Hotely ve velkých městech podle AHR dlouhodobě dosahují průměrné obsazenosti do 20 procent. Nejhůře je na tom metropole, kde v červnu a červenci obsazenost činila pouhých 18 pct. Čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové hotely v hlavním městě za letošní první pololetí podle AHR měly obsazenost 9, 9 procenta. Loni přitom dosáhla 26 procent. Před pandemií koronaviru se v tomto období pohybovala na úrovni 75 procent. Tržby na disponibilní pokoj a noc klesly na 5, 42 eura (asi 138 Kč), což je podle AHR dosud zcela nejnižší hodnota. Některé hotely v Praze, ale i v dalších městech zůstávají z těchto důvodů stále uzavřeny, uvedla dále asociace.

Restaurace podle AHR za prvních šest měsíců letošního roku evidují 60procentní výpadek tržeb. Opět jsou na tom nejhůře gastronomické podniky ve městech, včetně našeho hlavního města. Chybějí turisté, ale také stále mnoho zaměstnanců pracuje z domu, což má podle AHR negativní dopad na polední provoz restaurací. Ubytovací provozy, které se nacházejí v lokalitách tradičně v letních měsících vytíženými domácími turisty, hlásí obsazenost v průměru na 60 procentech. Od září očekávají propady, odhadují je na 30 až 40 procent.

V oblíbených destinacích se ale podnikatelé potýkají s nedostatkem zaměstnanců. Pandemie podle AHR způsobila, že cestovní ruch a pohostinství se staly rizikovými obory. Cestovní ruch má podle prezidenta AHR Václava Stárka velký potenciál pro rozvoj životní úrovně obyvatel. Do veřejných rozpočtů přinášel podle něj až 41 korun z každé stokoruny, utracené turistou.

Pokud vláda bude nadále ignorovat jakoukoliv účinnou pomoc podnikatelům v oboru, hrozí cestovnímu ruchu v následujících měsících další kolaps,“ řekl. Dále podle něj není možné jakkoliv omezovat zaměstnávání agenturních pracovníků, bez kterých se v sezoně tam, kde ještě jsou turisté, nedá zajistit kvalitní služba.

Z nedávného průzkumu společnosti Data Servis – informace podle Stárka vyplynulo, že až 57 procent hostů už nyní vidí v povinnosti mít pro využití služeb negativní test zásadní bariéru. Jestliže by měly být laboratorní testy hrazeny samoplátci, pak se motivace českých zákazníků ještě sníží. Povinnost být testován před využitím některých služeb ukládá stát, tudíž by neměl finanční zátěž s touto povinností spojenou přenášet na občany,“ konstatovala AHR. Lidé teď mohou na náklady pojišťoven podstoupit dva PCR testy za měsíc a antigenní test jednou za sedm dní.

 

V Praze dne 11. srpna 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články