Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

První data o HDP jsou spíše zklamáním, národní hospodářství ale poroste.

Vážení klienti, tuzemská ekonomika ve druhém čtvrtletí zahájila růstový trend, ale výsledky jsou spíše zklamáním.

Rekordní meziroční růst byl dán především nízkou srovnávací základnou z loňského roku, přičemž národohospodáři očekávali růst větší. Současné údaje podle nich naznačily, že většímu růstu zabránil vývoj v průmyslu omezeném kvůli problémům s dodávkami. Avšak podle ekonomů lze čekat, že národní hospodářství poroste i v dalších čtvrtletích, i když ne už tak silným tempem.

Česká ekonomika ve druhém kvartálu v meziroční komparaci stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 0,6 procenta. K meziročnímu růstu se hrubý domácí produkt tak vrátil po roce a čtvrt. Jeho výše překonala předchozí zatím největší meziroční růst ekonomiky z druhého čtvrtletí 2006, kdy činil 7,5 procenta.

Výsledek kladně ovlivnilo uvolnění restrikcí proti koronaviru, které výrazně zasáhly národní hospodářství v loňském roce, a zejména pak zahraniční poptávka a zvýšená spotřeba domácností.

Česká ekonomika druhým kvartálem odstartovala růstový trend. Předběžný odhad HDP sice přinesl mírné zklamání, s větší odchylkou skutečnosti od očekávání však s ohledem na bezprecedentní změny v národním hospodářství bylo nutné počítat,“ prohlásil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Předběžný výsledek českého HDP za druhý kvartál nelze označit jinak než zklamáním,“ konstatoval i analytik ČSOB Petr Dufek. Upozornil, že meziroční růst sice může ohromit, nicméně je nutné jej posuzovat v kontextu. „V meziročním srovnání sice česká ekonomika poskočila o 7,8 procenta, avšak jen díky velmi nízkému srovnávacímu základu z doby první vlny pandemie, kdy se HDP propadl o téměř 11 procent,“ uvedl. Podle jeho mínění rozmach odložené spotřeby zatím nebyl nikterak silný, a to navzdory rozvolnění. Navíc na průmysl začaly doléhat problémy s logistikou. „A tak tento dosavadní lídr ekonomiky jede v porovnání se začátkem na menší výkon,“ dodal Dufek.

V Praze dne 10. srpna 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články