Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.9.2021 spotřební daň - daňové přiznání k uplatnění nároku na vrácení spotřebn...
  • 25.9.2021 spotřební daň - splatnost daně za červenec (pouze spotřební daň z lih...
  • 25.9.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Přes 60 pct průmyslových firem si stěžuje na nedostatek zaměstnanců.

Vážení klienti, přes 60 procent průmyslových firem si stěžuje, že jim chybí některý typ pracovníků, nejvíce kvalifikovaných dělníků.

Na jednu volnou pracovní pozici ve výrobě připadá průměrně pouze 0,3 až 0,5 uchazeče. Podnikatelské subjekty se proto plánují v budoucnu ještě intenzivněji spoléhat na zaměstnance ze zahraničí.

Kvalifikovaných dělníků je na trhu dlouhodobě nedostatek a situace se jen tak nezmění. Poptávka po těchto lidech již mnoho let výrazně převyšuje nabídku. Nyní podle našich odhadů chybí ve výrobě a ve stavebnictví až 300.000 pracovníků,“ uvedla ředitelka personální agentury Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková. Jedním z důvodů je podle ní nízký zájem o učňovské obory. Řada studentů má manuální práci spojenou s nižším finančním ohodnocením, ale to už dávno neplatí. Kvůli nedostatku pracovních sil v technických oborech společnosti naopak často zvyšují nabízenou mzdu a zlepšují pracovní podmínky, občané jim však přesto stále chybí. Situaci neřeší ani postupující automatizace a nové technologie, ty totiž dokáží zastat rutinní nekvalifikovanou práci, nikoliv odborné pozice.

Nabírat nové zaměstnance, zejména kvalifikované dělníky, by v příštích měsících potřebovala třetina dotázaných společností. Zvyšování stavů plánují především korporace z automobilového průmyslu. Nižší čísla než průměr hlásí Praha, Středočeský, Plzeňský a Pardubický kraj, naopak lépe jsou na tom v tomto ohledu kraje Moravskoslezský, Karlovarský, Olomoucký nebo Ústecký, které mají vyšší nezaměstnanost a tudíž více uchazečů na jedno volné pracovní místo. Ohledně budoucí situace na trhu práce jsou skeptičtí i personalisté. Skutečnost, že v podnicích chybí nejen kvalifikovaní zaměstnanci, je v současné době největší starost více než pětiny z nich. Až 84 procent si myslí, že nedostatek odborných profesí bude přetrvávat i v budoucnu.

Stále více firem vidí řešení v zaměstnávání cizinců. To bylo populární již před pandemií, jejich podíl mezi zaměstnanci vzrostl v roce 2019 až na 15 procent. V dnešní době se již otevřeně mluví o tom, že bez cizinců se ve výrobě v tuzemsku neobejdeme. Více než polovina podniků obsazuje cizince i na kvalifikované pozice. Až 70 procent personalistů pak navíc uvádí, že u nich dělníci z ciziny pracují v průměru déle než rok. Častěji je zaměstnávají větší podniky, oborově pak zejména automobilové a strojírenské firmy. Dělníky či manuálně pracující ze zahraničí zaměstnává aktuálně 55 procent podniků a tato tendence stále roste. Vedle Slovenska v ČR pracují nejčastěji lidé z Polska, Rumunska, Bulharska, Ukrajiny, Vietnamu, Srbska nebo Filipín.

 

V Praze dne 31. července 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

20
Září
2021
Pandemie koronaviru nejvíce postihla rodinné společnosti.

Vážení čtenáři, milí klienti, s nejhoršími následky pandemie covid-19 se potýkaly rodinné firmy a ubytovací a stravovací služby.

13
Září
2021
Českomoravská záruční a rozvojová banka se přejmenovala na Národní rozvojovou banku.

Vážení čtenáři, jmenovaná státní banka, která se zaměřuje na podporu podnikání, přitom funguje již od roku 1992.

6
Září
2021
Absolvent střední školy musí nahlásit zdravotní pojišťovně své pokračování na vysoké.

Milí čtenáři, vzhledem k tomu, že covidová situace už naštěstí pro podnikatele pominula, nebudeme se na vás s články již obracet každý den, nýbrž od září pouze každý týden.

Zobrazit další články