Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Poptávka společností po zaměstnancích je už jako před pandemií.

Vážení čtenáři, poptávka firem po zaměstnancích je nyní již na úrovni stavu před pandemií, v řadě oborů a profesí dokonce na vyšší úrovni.

Toto zjištění vyplývá z dat pracovních portálů Jobs.cz a Prace.cz, které provozuje společnost LMC. Počet zájemců, kteří na pozice zasílají své životopisy, v porovnání se situací z roku 2019 stagnuje. A to navzdory zvýšené nezaměstnanosti i vyššímu počtu lidí, kteří se během loňského roku ocitli bez práce. Především v případě pozic s vyšší kvalifikací to výrazně ovlivňuje snížená ochota lidí dobrovolně měnit práci. Letos v dubnu byl počet korporacemi obsazovaných pracovních pozic přibližně o 90 procent vyšší než o rok dříve, tedy v první fázi pandemie. Počet odpovědí od zájemců se u méně kvalifikovaných pozic zvýšil o 27 procent, u pozic s náročnější kvalifikací se naopak meziročně o devět procent snížil.

Na počátku pandemie se propadl počet nabízených pozic a na druhé straně narostl průměrný počet zaslaných životopisů na jednu pozici. Práce bylo méně a uchazečů více. Poté se ale většině uchazečů podařilo práci najít a situace se stabilizovala. Dnes se situace opět překlápí do opačné polohy, kdy firmy nabízejí dostatek pracovních pozic, ale scházejí lidé s vhodnou kvalifikací. Konkurence mezi uchazeči se liší podle úrovně kvalifikace. U práce pro lidi s nižší kvalifikací přichází na nabízené pozice v průměru více životopisů. Méně kvalifikovaná, zejména manuální práce, se tedy hledá z pohledu lidí o něco hůře. U kvalifikovanějších pozic se naopak průměrný počet odpovědí na jednu pozici meziročně významně snížil a současně počet nabízených pozic meziročně roste. Pokud tedy někdo hledá takovou práci, bude mít mnohem nižší konkurenci ze strany ostatních kandidátů než o rok dříve.

Pro zaměstnance, kteří zvažují změnu práce, je tedy podle pracovních portálů k takovému rozhodnutí ideální doba. „Firmy se zejména u kvalifikovaných pozic o kandidáty doslova přetahují. Řešením takové situace je dát šanci i lidem, kteří se danou práci teprve učí, tedy přicházejí z jiných oborů, rekvalifikují se a potřebují příležitost začít novou profesi vykonávat,“ uzavřela LMC.

 

V Praze dne 24. července 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články