Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.10.2022 zdravotní pojištění - splatná záloha za září
  • 10.10.2022 spotřební daň - splatnost daně za srpen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 16.10.2022 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
Více informací najdete v našem kalendáři

Ministerstvo pro místní rozvoj v programu pro velké CK vyplatilo 37,5 milionu, v COVID cestovní ruch pak 375 mil. Kč.

Milí čtenáři, MMR v programu pro velké cestovní kanceláře podpořilo čtyři žadatele ze šesti, vyplatilo jim 37,5 milionu korun.

Na pomoc bylo připraveno 75 milionů korun. V dotačním titulu COVID podpora cestovního ruchu dosud proplatilo 1 500 žádostí za 375,4 milionu korun, další žádosti úředníci zpracovávají. Na dotaz České tiskové kanceláře (ČTK) to sdělil Jiří Landa z odboru komunikace MMR. Podnikatelé v programu COVID cestovní ruch podali 1 867 žádostí v objemu 456 mil. korun. Příjem žádostí do programu pro velké cestovní kanceláře (dále jen „CK“) se uskutečnil od 8. dubna do 7. května. Úředníci podle MMR dvě žádosti zamítly z důvodu nesplnění podmínek výzvy.

Dotace byly určeny pro největší CK, které je mohly použít na pokrytí provozních nákladů vzniklých od loňského 11. října do letošního do 4. ledna a uspokojení nároků zákazníků ze smluv o zájezdu s termínem od 20. února do 31. prosince loňského roku, které se nemohly konat z důvodu pandemie koronaviru.

O pomoc mohly žádat pouze CK, které nebyly v konkurzu, úpadku ani v likvidaci a nebylo vůči nim zahájeno insolvenční řízení. Další podmínkou bylo zajištění ke dni podání žádosti proti úpadku.

Představitelé jedné z největších tuzemských CK Alexandria program označili za „čirý alibismus“ a pouhé předstírání pomoci místo reálné podpory. Pomoc, kterou dostávají cestovky“ v cizině, je několika řádově vyšší, uvedli dříve.

Dotační titul pro velké CK navazoval na COVID podpora cestovního ruchu, kde byl příjem žádostí otevřen od 11. listopadu do 29. ledna. Žádat v něm mohli o podporu CK, agentury a průvodci.

Pro CK bylo připraveno asi 345 milionů korun. Mohly získat 2,5 procenta z plánovaných tržeb z prodeje zájezdů a z prodeje spojených cestovních služeb na loňský rok. MMR jim na účty zatím poslalo zhruba 294,7 milionu korun.

Cestovním agenturám mělo původně připadnout asi 55 mil. korun, dosud už jim ale resort vyplatil zhruba 62 milionů korun. Mohly získat 500 korun na pokrytí ztrát za každý zrušený zájezd či lázeňský pobyt kvůli koronaviru od 20. února do 10. října loňského roku.

Pro agentury, jejichž hlavní činností je příjezdový cestovní ruch, byl připraven druhý typ dotace, a to paušál podle příjmů, které agentura měla v roce 2019. Podmínkou byl propad o více než 50 procent. Agentury nemohly žádat o oba druhy podpory.

Na pomoc průvodcům resort vyčlenil zhruba 25 milionů korun, zatím proplatil žádosti v objemu 18,7 milionu korun. Průvodce mohl získat dotaci 50.000 korun, pokud poskytne školskému zařízení minimálně deset vyučovacích hodin výchovně vzdělávacích služeb.

Druhou možností je absolvování dalšího vzdělávání či rekvalifikačního kurzu akreditovaným ministerstvem školství do konce příštího roku. Pokud ani jednu podmínku průvodce nesplní, měl nárok na příspěvek 40.000 korun.

V Praze dne 11. července 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ministerstva pro místní rozvoj a České tiskové kanceláře)
 

Informační panel

3
Říjen
2022
Od 1. října 2022 nastávají změny v zákoně o evidenci skutečných majitelů.

Vážení klienti, opravdu povinný zápis skutečného majitele společností do veřejné evidence je starý pouze jeden rok.

26
Září
2022
Maďaři umožní korporacím platit daně v eurech a dolarech.

Milí čtenáři, Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech, aby jim tak alespoň částečně kompenzovalo dopady vysokých nákladů na import ze zahraničí.

19
Září
2022
Od srpna se zvýšilo stravné a náhrada za pohonné hmoty.

Milí klienti, v důsledku turbulentní ekonomické situace a inflace došlo k aktualizaci vyhlášky, která upravuje výši náhrad za stravné nebo průměrnou cenu pohonných hmot.

Zobrazit další články