Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Legislativní rada vlády rozporovala návrh podpory občanům z obcí zasažených tornádem.

Milí čtenáři, k návrhu nařízení o státní podpoře pro lidi zasažené koncem června bouří a tornádem vznesla Legislativní rada vlády (dále jen „LRV“) připomínky, které se týkaly dotací pro pojištěné vícegeneračních domů nebo rekreačních objektů.

Ministryně pro místní rozvoj Ing. Klára Dostálová uvedla, že se s připomínkami vypořádala. Jak však uvádí server iROZHLAS.cz podle zástupců LRV tři ze čtyř připomínek přitom nevzala v potaz. Program Živel“ na pomoc lidem, kterým silná bouře 24. června na Hodonínsku, Břeclavsku a Lounsku poničila domy, nabízí dotaci až dva miliony korun a další tři miliony ze zvýhodněného úvěru. Podmínky podpory čelily kritice veřejnosti kvůli snižování dotace o dary z veřejných sbírek a celou náhradu od pojišťoven. Vláda ve středu 7. července na mimořádném zasedání své nařízení upravila. Podpora se o příjem ze sbírek snižovat nebude, od nákladů na obnovu bydlení se bude odečítat 70 procent pojistného plnění, ne celá náhrada od pojišťovny.

Právě ale na odečet pojistného plnění vládní legislativci upozorňovali. „Návrh do budoucna může demotivovat od odpovědného přístupu k majetku. Návrh je totiž vstřícnější vůči osobám, jež pro tento případ nebyly pojištěny,“ konstatovala předsedkyně Legislativní rady vlády a ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešová.

Nedůvodně zvýhodnění podle legislativců jsou vlastníci bytových domů oproti majitelům rodinných domů s více byty. Vlastník vícegeneračního rodinného domu s více byty má totiž nárok na dva miliony korun, zatímco majitelé bytového domu mohou získat dva miliony na každý byt v budově.

Legislativci měli pochybnosti také o tom, že jeden člověk může získat podporu na více nemovitostí. „Je otázkou, zda takto velkoryse koncipované řešení je v souladu se smyslem a účelem podpory,“ poznamenala Marie Benešová. Poslední výtka upozorňovala na problematiku chat. Podle nastavených pravidel, pokud má majitel zničené chaty v nemovitosti nahlášený trvalý pobyt, na podporu dosáhne. Nezáleží tak na tom, jestli ji např. pronajímá nebo v ní skutečně bydlí. V opačném případě, když člověk v chatě bydlí, ale nemá v ní nahlášený trvalý pobyt, dva miliony od státu nezíská. Opět není vysvětleno proč,“ podotkla ministryně Benešová.

Podle Kláry Dostálové ve stanovisku legislativců nešlo o vážné výtky, chtěli jen lepší zdůvodnění. S připomínkami se vypořádala, protože nařízení dodatečně zdůvodnila, uvedla ministryně. Stanoviska už se sladila také podle Marie Benešové.

Místopředseda Legislativní rady vlády JUDr. Jan Kněžínek, Ph.D., ale konstatoval, že se vláda se spornými pasážemi nevypořádala. „Je reagováno pouze na otázky pojištění. Další tři vláda tehdy nevzala v potaz a ve středu se už neřešily,“ řekl Jan Kněžínek. Další člen Legislativní rady vlády JUDr. Petr Bezouška, Ph.D., sdělil, že změna z 7. července týkající se znevýhodnění pojištěných proti nepojištěným není dostatečná. „Je to nahodilé. Není u toho žádné zdůvodnění. Odpověď je jasná – snaží se vyplatit co nejméně,“ uzavřel Petr Bezouška.

V Praze dne 10. 7. 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím LRV a Advokátního deníku)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články