Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.10.2022 zdravotní pojištění - splatná záloha za září
  • 10.10.2022 spotřební daň - splatnost daně za srpen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 16.10.2022 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
Více informací najdete v našem kalendáři

Ministerstvo práce a sociálních věcí včera spustilo dočasný kurzarbeitový program pro jih Moravy a Lounsko.

Vážení čtenáři, MPSV včera spustilo dočasný kurzarbeitový program pro firmy a instituce z poničených míst na jihu Moravy a na Lounsku.

Z programu Tornádo stát uhradí výdaje na náhrady mezd či výdělky s odvody zaměstnancům za dobu, kdy nemohli pracovat či museli dělat jinou práci. Finanční prostředky budou moci zaměstnavatelé získat již před výplatami. Na tiskové konferenci to oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Zaměstnavatelé budou moci žádosti posílat elektronicky, ale i na papíře.

Program Tornádo spouštíme dneškem. Cíl je jasný - udržet v postižených obcích zaměstnanost. Škody jsou enormní. Bylo by katastrofální, kdyby v důsledku tornáda v obcích zkrachovaly podnikatelské subjekty,“ konstatovala včera ministryně. Jih Moravy zasáhlo tornádo před týdnem. Poničilo obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice a část Hodonína. Na Lounsku bouře pobořila obce Stebno a Blatno. Dočasný kurzarbeitový program je pro zasažené obchodní společnosti a instituce z těchto míst i pro pracovníky, kteří v obcích mají bydliště. Zaměstnavatelům stát pokryje mzdové náklady u občanů, kteří v zasaženém provozu nemohou pracovat, musí kvůli následkům přírodní pohromy vykonávat jinou práci či do zaměstnání nechodí, protože doma odklízejí škody.

Neznamená to, že automaticky budou mít všichni nárok na podporu pět týdnů. Bude se to odvíjet od náhrad mezd. Někdo bude čerpat dva týdny, někdo dva dny,“ upřesnila ministryně. Stát uhradí mzdové náklady za dobu, kdy lidé kvůli překážkám nemohou dělat svou práci.

Žádost budou zaměstnavatelé moci podat elektronicky i na papíře, poněvadž v zasažených místech nefunguje internet. Podle náměstkyně ministerstva pro zaměstnanost Kateřiny Štěpánkové vysílají úřady práce do terénu mobilní týmy, které budou o kurzarbeitové podpoře informovat a pomáhat případně s vyřizováním. Elektronický systém by měl být připraven nejpozději od 12. července, dodala Štěpánková. Společnost podá žádost a úřad práce s ní podepíše dohodu. Úředníkům zaměstnavatel zašle vyúčtování výdělků a náhrad. Může ho odevzdat ještě před výplatou, peníze tak dostane předem.

V poničené korporaci, kde není možné pracovat, by zaměstnanci měli dostávat náhradu minimálně 60 procent svého průměrného výdělku. Při přesunutí na jinou práci, jako je třeba odstraňování následků pohromy v provozech, má pracovník mít svůj plný výdělek.

Pokud odklízí škody doma a do práce kvůli tomu nechodí, nárok na náhradu podle zákoníku práce nemá. Když mu firma přesto peníze pošle, stát jí výdaje pokryje. Úřad zaměstnavatelům vždy uhradí nejvýš zaměstnancův průměrný výdělek. Resort odhaduje celkové výdaje asi na 282 milionů korun.

 

V Praze dne 3. července 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím MPSV a ČTK)

Informační panel

3
Říjen
2022
Od 1. října 2022 nastávají změny v zákoně o evidenci skutečných majitelů.

Vážení klienti, opravdu povinný zápis skutečného majitele společností do veřejné evidence je starý pouze jeden rok.

26
Září
2022
Maďaři umožní korporacím platit daně v eurech a dolarech.

Milí čtenáři, Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech, aby jim tak alespoň částečně kompenzovalo dopady vysokých nákladů na import ze zahraničí.

19
Září
2022
Od srpna se zvýšilo stravné a náhrada za pohonné hmoty.

Milí klienti, v důsledku turbulentní ekonomické situace a inflace došlo k aktualizaci vyhlášky, která upravuje výši náhrad za stravné nebo průměrnou cenu pohonných hmot.

Zobrazit další články