Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Většina rodinných firem kvůli pandemii odložila investice.

Milí čtenáři, naprostá většina jich ale naštěstí plánuje investovat do rozvoje společnosti v následujících třech letech.

Toto zjištění vyplývá z jarního výzkumu agentury Ipsos pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR mezi dvěma stovkami rodinných korporací napříč obory a regiony České republiky.

Čtvrtina rodinných firem považuje dle průzkumu svou situaci z hlediska odbytu na domácím trhu, obratu či ziskovosti podnikatelského subjektu za lepší než před koronavirovou krizí. Dvě třetiny rodinných společností rovněž uvádějí, že počet jejich zaměstnanců zůstal stejný jako před krizí. Na 61 procent rodinných firem však muselo odložit nebo zrušit alespoň část plánovaných investic. Nejčastěji byly předmětem úspor investice do nových strojů a technologií či do rekonstrukce prostor. Právě do těchto oblastí naopak nejčastěji investovaly obchodní korporace, na jejichž investice neměla koronavirová krize vliv. Společnosti mají nachystané investiční záměry, zajímavé je zaměření na zelené investice a energetické úspory. Investice do testování (na covid-19) byly hlavním neplánovaným výdajem rodinných firem. Dále proti původním plánům rodinné společnosti investovaly více do marketingu a on-line komunikace. Vlastníci ukázali, kde leží jejich priority, nejdříve zaměstnanci, a potom rozvoj obchodu,“ uvedl místopředseda představenstva asociace Libor Musil.

Pětina rodinných subjektů využila investičních pobídek od státu. Třetina obchodních společností pobídky zatím nevyužila s tím, že to mají v plánu. „Pokud spojí síly vláda a rodinné firmy, ekonomika ožije. Výsledky průzkumu jsou přímým návodem pro vládu, které oblasti investic by se aktuálně měly podpořit,“ doplnil Musil.

Ze šetření je patrné, že rodinné subjekty prochází současnou pandemickou situací poměrně dobře, a právě kombinace podnikání a odpovědnost, jak za rodinu, tak také za své zaměstnance, zajišťuje určitou stabilitu i v dobách takovéto krize. Z pandemické krize vyšly rodinné korporace jako vítězové, teď přichází období dalších zkoušek - zvládnutí obnovy a transformace pro digitální a udržitelný svět spojené s jejich doprovodným jevem, a to prudce rostoucími cenami komodit.

Skoro polovina zástupců rodinných firem je optimistická, co se týká výhledu na následujících 12 měsíců, ať už jde o celkovou ekonomickou situaci v ČR (48 procent) nebo ekonomickou situaci pro jejich společnosti (51 pct).

Naprostá většina rodinných korporací (83 procent) také plánuje investovat do rozvoje podnikatelského subjektu v následujících třech letech. Vyjma investic do strojů a rekonstrukce prostor plánují investovat do vzdělávání nových zaměstnanců či rozvoje produktů.

 

V Praze dne 29. června 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím webu ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články