Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Průměrná mzda stoupla o 3,2 pct na 35.285 Kč.

Milí čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním prvním kvartálu v meziroční komparaci vzrostla o 3,2 procenta na 35.285 korun.

Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o jedno procento. Toto zjištění vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (dále jen ČSÚ“). Generelně ale v České republice platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Pokles reálného výdělku statistici zaznamenali v prvním čtvrtletí ve dvou ze 14 krajů, a to v Plzeňském a Karlovarském.

Všechny ostatní kraje měly nárůst. Nejvyšší průměrná hrubá mzda, 44.432 korun, byla tradičně v Praze a druhá ve středních Čechách (35.296 Kč) a třetí v Jihomoravském kraji (34.540 Kč). Naopak Karlovarský kraj zůstává regionem s nejnižší mzdovou úrovní, v prvním čtvrtletí tam průměrná mzda činila 30.148 korun.

V prvním čtvrtletí v ČR kulminovala pandemie covid-19, provázená rozsáhlými karanténními opatřeními, ovšem dopad na trh práce byl menší, než se očekávalo,“ informoval v analýze ČSÚ.

Zvýšení průměrné mzdy tak bylo podobné jako za celý loňský rok. Údaje za letošní první čtvrtletí podle ČSÚ výrazně ovlivnilo snížení počtu zaměstnanců.

Zpomalení růstu mezd v prvním čtvrtletí je podle analytiků dočasné. Ve druhém čtvrtletí v souvislosti s vyplácením odměn zdravotníků v dubnu, postupnému oživení ekonomiky a srovnávací základně z loňského druhého kvartálu lze podle nich čekat zrychlení růstu. Dramatický růst ale letos čekat celkově podle analytiků nelze.

S odezníváním pandemie a opětovným zrychlením růstu ekonomiky se otevře prostor také k rychlejšímu růstu mezd. Ostatně situaci na trhu práce pandemie zásadně nezměnila,“ konstatoval např. hlavní ekonom Deloitte David Marek.

V porovnání odvětví průměrná mzda proti loňskému prvnímu kvartálu nejvýrazněji klesla v kultuře, zábavní a rekreační činnosti o 5,1 procenta a v ubytování, stravování a pohostinství o 2,6 procenta. Obě odvětví silně zasáhla vládní omezení zavedená proti epidemii koronaviru. Nejvyšší růst naopak statistici zaznamenali u činností spojených s nemovitostmi o 12,2 procenta a ve zdravotní a sociální péči o 11,3 procenta.

Medián mezd, tedy střední hodnota mezd, vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 2,5 procenta na 29.867 Kč. U mužů byl 32.235 Kč a u žen 27.237 Kč. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší. Osmdesát procent zaměstnanců tak pobíralo podle ČSÚ mzdu mezi 15.430 Kč a 56.423 Kč.

Aktuální výsledek lze podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila hodnotit jako úměrný kondici, ve které se česká ekonomika nacházela v prvních třech měsících letošního roku.

ČSÚ rovněž upozornil, že zpřesnění údajů za roky 2019 a 2020 ukázalo, že v loňském druhém kvartálu zasaženém první vlnou epidemie koronaviru průměrná mzda v tuzemsku nevzrostla, ale klesla o 0,6 procenta. Revize snížila i původně ohlášené nárůsty ve zbylých čtvrtletích. V loňském prvním čtvrtletí tak průměrná mzda stoupla meziročně o 3,8 procenta, ve čtvrtém čtvrtletí o 5,3 procenta.

 

V Praze dne 22. června 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

 

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články