Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Podnikatelské subjekty žádají od státu 12 mld. jako odškodnění za protiepidemická omezení.

Vážení klienti, podnikatelé žádají od státu přes 12 miliard korun jako odškodnění za vládní omezení podnikání kvůli pandemii nemoci covid-19.

Uvedl to deník Mladá fronta Dnes (MfD). Ministerstva vnitra a zdravotnictví, která žádosti o odškodné dostala, finanční prostředky zatím vyplácet nechtějí. Podle deníku počkají na výsledky soudů s podnikateli.

Soudy už několikrát zrušily vládní protiepidemická opatření. V posledních týdnech např. Nejvyšší správní soud (dále jen NSS“) postupně označil za nezákonné uzavření restaurací, obchodů, skiareálů nebo koupališť.

Podnikatelé se s žádostmi o odškodnění obracejí na ministerstva vnitra a zdravotnictví. „Ministerstvo eviduje 268 žádostí o náhradu škody. Celkový finanční objem činí 4,33 miliardy korun,“ řekl MfD mluvčí ministerstva zdravotnictví Kryštof Berka.

Vnitro dostalo podle deníku žádosti o odškodnění dohromady za více než osm miliard korun. Ministerstvo financí žádosti o odškodnění nezaznamenalo.

Co se týče žádostí o náhradu škod podle pandemického zákona, kde je ministerstvo financí k jejich vyřízení příslušné, neevidujeme žádnou podanou žádost,“ sdělila deníku mluvčí úřadu Anna Vasko.

Ministerstva vnitra a zdravotnictví zatím sama dobrovolně odškodnění vyplácet nehodlají a počkají na výsledky soudních sporů, píše MfD. Ministerstvo zdravotnictví v současné chvíli vede podle deníku jeden soudní spor, v němž podnikatel požaduje 16,4 milionu korun.

Na vnitro podle MfD zamířilo již 11 žalob a jeden spor, a to o náhradu nákladů na pořízení testů na koronavirus, ministerstvo vyhrálo.

Soudy už od loňského jara, kdy v České republice začala epidemie covidu-19, několikrát zrušily vládní protiepidemická opatření. NSS např. rozhodl, že contra legem (v rozporu se zákonem) bylo opatření, kvůli kterému zůstávaly na přelomu dubna a května zavřené restaurace, nebo opatření týkající se provozu lyžařských vleků a lanových drah. Zrušit je ale nemohl, protože opatření platila pouze týden, a posléze je nahradila nová.

Vláda pak však na konci května nečekaně rozhodla, že výrazně rozvolní protiepidemická opatření a otevře vnitřní prostory restaurací, bazény, wellness, diskotéky či kasina. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tehdy informoval, že rozvolnění kabinet schválil nikoli v reakci na zlepšující se epidemickou situaci, ale právě kvůli rozsudku NSS. Podle soudu totiž nelze uzavírat služby plošně. V červnu pak ještě NSS oznámil, že mj. i dubnová regulace provozu sportovišť, koupališť a wellness zařízení byla nezákonná.

V Praze dne 19. června 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články