Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

51 procent zaměstnanců dostalo loni přidáno, desetině mzda naopak klesla.

Vážení klienti, na 51 pct pracovníků dostalo v uplynulém roce přidáno.

Snížení mzdy se týkalo desetiny zaměstnanců, nejčastěji šlo o pracovníky v obchodu, retailu a marketingu, a pokles mzdy se obvykle pohyboval v rozmezí deseti až 15 procent. Toto zjištění vyplývá z únorového zkumu personální agentury Grafton Recruitment mezi 1 066 zaměstnanci.

Nejvíce spokojeni jsou lidé z IT a podnikových služeb, pracovníci s vysokoškolským vzděláním a mladší generace. Naopak nejméně spokojení jsou pracovníci z výroby a lidé bez maturity. Zaměstnance motivuje nyní především jistota práce, výše mzdy a kolegové, ukázal průzkum. „Mzda sice patří ke klíčovým faktorům spokojenosti, přispívá k ní však i míra naplnění dalších potřeb. Podle našeho průzkumu k nim patří zejména dobrý kolektiv, práce, která baví, a zaměstnavatel, který inspiruje a kterému záleží na jeho lidech,“ konstatoval ředitel Grafton Recruitment Martin Malo. Čtvrtina nespokojených si nejčastěji stěžuje na nízkou mzdu, nepříjemného šéfa nebo nemožnost kariérního postupu.

Pandemie koronaviru změnila faktory motivace českých zaměstnanců. Zatímco ještě loni byla největší motivací mzda, letos je to jistota práce. Nejdůležitější je tento důvod v obchodu a retailu, kde jej uvádí 67 procent zaměstnanců. Mzda je na druhé příčce a třetím nejčastěji zmiňovaným důvodem motivace jsou kolegové. K demotivujícím faktorům naopak patří nízká mzda, špatná organizace práce a vedení. Motivační faktory pracovníků se napříč obory liší. Zatímco špatná organizace práce a špatné vedení demotivuje spíše fyzicky pracující lidi, IT pracovníkům vadí, když nevidí ve své práci smysl. Až 54 procent zaměstnanců z obchodu, marketingu či retailu motivuje dobrý pracovní kolektiv vytvářející příjemnou atmosféru. Obdobně smýšlí také pracovníci z administrativy či lidských zdrojů, doplnil Malo. Na 95 procent respondentů šetření by si přálo zaměstnavatele, kterému záleží na jeho lidech a který vychází vstříc jejich potřebám. Zájem zaměstnavatele ovšem vnímá jen polovina zaměstnanců a s tím souvisí i jejich pocit nedostatečné podpory při sladění práce a osobního života či při kariérním růstu.

Vlivem pandemie se v mnoha firmách rozšířila možnost práce z domova. Pouze z domova aktuálně pracuje 31 procent manažerů, 33 pct pracovníků střídá kancelář s prací z domova a dalších 36 procent stále denně dochází do kanceláře. Přestože lidé pracují vzdáleně nejčastěji z důvodu nařízení firmy a berou tento model práce jako standard, jako benefit jej stále vnímá 46 procent pracovníků. Pro třetinu respondentů práce z domova představuje příležitost, jak skloubit práci s péčí o rodinu v době zavřených škol.

 

V Praze dne 16. června 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články