Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

V květnu více OSVČ živnost přerušilo, než vzniklo nových.

Vážení čtenáři, milí klienti, v květnu začalo v České republice podnikat 5 008 živnostníků, zatímco 5 837 jich své podnikání přerušilo a 1 710 svoji živnost trvale ukončilo.

Počet nových podnikatelů byl o šest procent vyšší než v květnu loňského roku, zatímco počet přerušených živností se zvýšil o 56 procent. Naopak počet lidí, kteří svoji živnost ukončili, se v meziroční komparaci snížil. Toto zjištění vyplývá z analýzy společnosti CRIF.

Na počátku června jsme evidovali za květen o 800 ukončených živností méně než před rokem. Tato data se ale v živnostenském rejstříku objevují s určitým zpožděním, proto bude konečný rozdíl nižší,“ sdělila analytička CRIF Věra Kameníčková.

Počet přerušených živností byl v dubnu a v květnu minulého roku podle ní poměrně nízký, protože živnostníci mohli využívat státní kompenzační bonus 25.000 korun měsíčně. Řada z nich proto rozhodnutí o přerušení živnosti odložila na později, typicky na srpen a září, kdy se jim vrátila povinnost platit zálohy za sociální a zdravotní pojištění, dodala. V prvních pěti měsících letošního roku vzniklo 26.961 nových živností, 52.280 jich bylo přerušeno a 14.000 ukončeno. Počet nových podnikatelů tak byl o desetinu vyšší než v prvních pěti měsících loňského roku, ale zároveň o šest procent nižší než v roce 2019. Počet přerušených živností se proti roku 2020 zvýšil o pětinu, zatímco počet ukončených živností klesl o 18 procent. Za vyšším počtem přerušených živností stojí kombinace vlivu loňského kompenzačního bonusu a velmi vysokého počtu přerušených živností z ledna letošního roku.

Během prvních pěti měsíců letošního roku tak v ČR vzniklo skoro o 13.000 živností více, než kolik jich zaniklo. Díky nízkému počtu zaniklých živností se také výrazně zvýšil počet nových živností připadajících na jednu ukončenou. Na každých deset ukončených živností připadlo 19 nově založených. „Za prvních pět měsíců letošního roku byl počet nových živnostníků jen o něco nižší, než jaký byl průměr ve stejném období v letech 2017 až 2019. Naopak počet zaniklých živností byl výrazně nižší a jejich čistý přírůstek naopak výrazně vyšší,“ upozornila Kameníčková.

Dá se však podle ní očekávat, že s ukončením vládních podpůrných opatření se bude zvyšovat i počet končících živnostníků, zatímco vývoj počtu nových živnostníků se bude odvíjet od rychlosti obnovy ekonomického růstu. „Můžeme proto očekávat, že celkový počet živnostníků se v dalším období bude zvyšovat pomaleji než dosud,“ uzavřela Kameníčková.

V Praze dne 12. června 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články