Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 22.5.2022 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 25.5.2022 spotřební daň - daňové přiznání za duben, daňové přiznání k uplatnění ...
  • 25.5.2022 spotřební daň - splatnost daně za březen (pouze spotřební daň z lihu)
Více informací najdete v našem kalendáři

Vláda prý hodlá podle České advokátní komory legalizovat protiprávní poskytovatele právních služeb.

Milí čtenáři, Česká advokátní komora (dále jenČAK“) se ostře ohradila proti novému nařízení vlády, které vnímá jako hrubé a zásadní porušení zákona o advokacii.

Podle ní totiž vytváří vedle advokátů kategorii občanů, kteří budou moci poskytovat právní služby bez vzdělání, bez pojištění odpovědnosti za škodu či bez povinnosti mlčenlivosti. V prohlášení zaslaném ČTK označila komora postup vlády za bezprecedentní a hodlá se bránit „ráznou odezvou“. Vyjádření představitelů vlády ČTK zjišťuje.

Vládní nařízení, které kabinet Andreje Babiše (ANO) schválil 10. května, se týká obsahových náplní jednotlivých živností. Účinné bude od letošního 1. července. Zavádí novou živnost nazvanou „poskytování služeb pro právnické osoby a svěřenské fondy“.

Obsahem živnosti má být mj. „jednání za klienta při řízení nebo provozování obchodní korporace, podnikatelského seskupení nebo jiného jim obdobného útvaru“ nebo „při zakládání nebo správě svěřenského fondu“.

Představenstvo ČAK uvedlo, že vláda dané nařízení schválila „v tichosti“ a bez jakékoliv konzultace s advokátní komorou. Krok vnímá jako útok na nezávislé postavení advokacie v celém justičním systému. Kabinet se podle ČAK snaží legalizovat protiprávní poskytovatele právních služeb.

Komora poukázala na to, že k poskytování zmíněných právních služeb bude stačit jen bezúhonnost a svéprávnost – vládní nařízení u těchto lidí nevyžaduje ani základní vzdělání. Podle ČAK také bude tyto lidi možné snadno ovládat prostřednictvím živnostenského úřadu i ostatních státních institucí.

Advokacie se bude pokusu legalizovat porušení zákona o advokacii ostře a všemi legálními prostředky bránit,“ uvedlo představenstvo. Zákon o advokacii totiž podle něj vylučuje to, aby byly právní služby poskytovány podle živnostenského zákona.

Nelze vyloučit, že jde o reakci na kritiku právní úrovně vládních opatření přijímaných v souvislosti s pandemií onemocnění covid-19, kdy advokáti i jejich komora tvrdě hájili principy právního státu a nutnou ústavnost postupu moci výkonné,“ dodala k aktuálnímu vládnímu nařízení komora. Doufáme, že v naší snaze o zjednání nápravy nás všemi silami podpoří nejen advokáti, kteří si jako členové našeho stavu nepochybně uvědomují nebezpečnost tohoto přístupu státní moci, ale i zástupci dalších právnických profesí,“ uzavřela ČAK.

 

Prameny:

https://advokatnidenik.cz/2021/06/07/vlada-se-pokousi-legalizovat-protipravni-poskytovatele-pravnich-sluzeb/,

https://www.ceska-justice.cz/2021/06/advokati-vlada-chce-v-tichosti-legalizovat-protipravni-poskytovatele-pravnich-sluzeb/,

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/advokati-vlada-chce-legalizovat-protipravni-poskytovatele-pravnich-sluzeb/2047978,

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ceska-advokatni-komora-pravni-sluzby-babis_2106071609_pj.

 

V Praze dne 9. června 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím výše uvedených pramenů)

 

Informační panel

16
Květen
2022
Evropské úřady pro ochranu osobních údajů začaly ve velkém brojit proti Google Analytics.

Vážení klienti, dle např. rakouského úřadu pro ochranu osobních údajů porušila společnost Google GDPR.

9
Květen
2022
Airbnb musí i nadále předávat informace daňovým orgánům.

Vážení čtenáři, Airbnb musí předávat informace daňovým orgánům, soud EU podniku nevyhověl.

2
Květen
2022
Finanční správa začala rozesílat složenky na zaplacení daně z nemovitých věcí.

Milí čtenáři, celkem je na cestě do poštovních schránek až 2,8 mil. obálek.

Zobrazit další články