Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.10.2022 zdravotní pojištění - splatná záloha za září
  • 10.10.2022 spotřební daň - splatnost daně za srpen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 16.10.2022 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
Více informací najdete v našem kalendáři

Hledání v evidenci majitelů nefunguje.

Vážení čtenáři, vyhledávání v Evidenci skutečných majitelů firem přestalo hned po startu 1. června fungovat.

Resort spravedlnosti v tiskovém prohlášení informoval, že samotný systém je dál funkční, ale bylo vypnuto vyhledávání v evidenci pro veřejnost. „Dne 1. 6. 2021 nabyl účinnosti zákon č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů, který pro evidenci skutečných majitelů stanovuje nové funkční požadavky. Informační systém, který běží od 1. 1. 2018 je funkční, vypnuto je pouze vyhledávání v evidenci pro veřejnost,“ konstatoval mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Důvodem jsou technické úpravy systému kvůli včerejšímu začátku platnosti nové legislativy. „Jelikož systém umožňuje nahlížet do živých dat, bylo nutné omezit možnost vyhledávání, respektive poskytovat výpisy z evidence skutečných majitelů, jako prevenci publikace legislativně nesprávných dat,“ doplnil.

Jedná se tak podle úřadu o řízenou provozní odstávku, kterou bylo možno provést právě až s včerejším počátkem platnosti nové legislativy. „Systém musí respektovat platnou legislativní úpravu, a tedy stav, který platil 31. 5. 2021 23:59 hod., je jiný než stav platný od 1. 6. 2021 00:01 hod. a vedl k nutnosti spuštění skriptu nad produkční databází. V dávkách prochází veškeré záznamy a provádí úpravy v oblasti skutečných majitelů vzniklých na základě automatického průpisu a transformace dříve zapsaných dat o skutečných majitelích do podoby nově účinné legislativy,“ oznámila ČTK Markéta Poslušná z tiskového oddělení ministerstva.

Funkce vyhledávání v evidenci bude podle mluvčího ministerstva znovu zapnuta pravděpodobně ve středečních ranních hodinách. „Vyhledávání skutečných majitelů a získávání výpisů je v současnosti dostupné prostřednictvím notáře, soudu, po přihlášení se příslušného subjektu prostřednictvím datové schránky nebo pro oprávněné osoby prostřednictvím dálkového přístupu,“ doplnil Řepka.

Firma Smart Companies, která se mj. zabývá zakládáním firem, ČTK sdělila, že firmy kvůli odstávce nemohou konat valné hromady a mohou mít problém se schválením hospodářského výsledku za rok 2020. Vyhledávání a získávání výpisů je však podle ministerstva pro příslušné subjekty a oprávněné osoby dále možné.

 

V Praze dne 2. června 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů Ministerstva spravedlnosti a ČTK)

Informační panel

3
Říjen
2022
Od 1. října 2022 nastávají změny v zákoně o evidenci skutečných majitelů.

Vážení klienti, opravdu povinný zápis skutečného majitele společností do veřejné evidence je starý pouze jeden rok.

26
Září
2022
Maďaři umožní korporacím platit daně v eurech a dolarech.

Milí čtenáři, Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech, aby jim tak alespoň částečně kompenzovalo dopady vysokých nákladů na import ze zahraničí.

19
Září
2022
Od srpna se zvýšilo stravné a náhrada za pohonné hmoty.

Milí klienti, v důsledku turbulentní ekonomické situace a inflace došlo k aktualizaci vyhlášky, která upravuje výši náhrad za stravné nebo průměrnou cenu pohonných hmot.

Zobrazit další články