Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Firmy a odbory žádají prodloužení Antiviru.

Milí čtenáři, odbory a zaměstnavatelé vyzývají vládu, aby prodloužila vyplácení příspěvků na mzdy z programu Antivirus do konce června.

I poté by se ale podle nich mohla zachovat podpora pro zaměstnance v karanténě či pro podniky, pro které by dál platila omezení.

ČTK to řekli viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Antivirus má skončit na konci května. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) sdělila ČTK, že připravuje návrhy případného dalšího fungování. Rozhodne kabinet. „Máme celkově pět scénářů. Jsme připraveni na všechny možné situace, které mohou nastat. Pracujeme s různými rozpočtovými variantami,“ konstatovala ministryně. Rozhodující podle ní bude epidemiologická situace. Jestliže nebude rozvolněno, tak se Antivirus musí prodloužit. Platí ale i opačná logika. Pokud bude vše rozvolněno, tak jsem velkou zastánkyní toho, aby se Antivirus vypnul,“ uvedla Maláčová.

Antivirus má bránit propouštění. Poskytují se z něj příspěvky na mzdy firmám, na které dopadla nařízená omezení proti covidu a koronavirová krize. Podle údajů ministerstva práce od loňského jara do letošního 17. května výdaje činily 43,7 miliardy korun. Z toho čtyři pětiny hradí Evropská unie a pětinu stát. „Máme jediný konkrétní scénář, a to prodloužení do konce června,“ poznamenal Rafaj. Podotkl, že odbory a zaměstnavatelé prodloužení do konce prvního pololetí žádali už na dubnové tripartitě. Kabinet se ale tehdy rozhodl pro konec května. Pro prodloužení Antiviru o další měsíc jsou i odbory. „Program bude ještě potřeba. Od počátku června nebude možné všechno rozvolnit. Bylo by každopádně nemoudré program neprodloužit,“ řekl Středula.

Zástupci zaměstnanců i podnikatelů míní, že by vláda měla i po začátku prázdnin ponechat karanténní příspěvek. Rafaj řekl, že by se podpora měla případně dál vyplácet i firmám, které nebudou moci plně fungovat. Jako příklad zmínil nařízenou poloviční kapacitu hotelů.

Ani podle Maláčové by se Antivirus úplně rušit neměl. „Ponechala bych Antivirus spíš na nějakém takovém minimalistickém plamínku, abychom program nemuseli (v případě nutnosti) znovu spouštět a notifikovat u Evropské komise. Samozřejmě se nabízejí karanténní příspěvky, protože to je nejmenší položka,“ uvedla ministryně. Dodala, že zachování podpory v karanténě je jedna z chystaných verzí. Dle Středuly by program mohl zůstat otevřený, při úplném uvolnění pak nebude potřeba. „Když nebude důvod, nebude ani žadatel,“ poznamenal předák. Pakliže by Českou republiku postihla na podzim další vlna, měl by se podle Rafaje už využít nový kurzarbeit. „Antivirus byl výborný nástroj. Pokud ale nebudou omezení, neměl by zůstávat. Ekonomika je schopná se se situací poprat. Další pokračování by znamenalo umělé zabetonovávání trhu,“ uzavřel viceprezident svazu.

 

V Praze dne 23. května 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články