Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 16.10.2021 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
Více informací najdete v našem kalendáři

Ministryně Maláčová je pro vypnutí Antiviru.

Vážení klienti, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy.

Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v České republice by již kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK.

O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. Program protáhla do konce května, kdy by měl skončit. Odbory a zaměstnavatelé požadovali vyplácení podpor firmám do konce června. Podle Maláčové by kabinet mohl o Antiviru případně jednat zhruba za dva týdny.

„Já budu pro vypnutí programu Antivirus. Teď, v momentě rozvolňování už bych ho vypínala. Jakmile se obnoví provoz, už ho nepotřebujeme. Uvolnil by se pohyb na trhu práce. Nechala bych to dál už na vývoji,“ konstatovala ministryně. Podle ní bude záležet na vývoji epidemické situace, podle té by případně vláda rozhodovala.

Z Antiviru stát poskytuje příspěvky na mzdy firmám, na které dopadla nařízená omezení proti covidu a koronavirová krize. Podpora pokrývá období od loňského 12. března od vyhlášení prvního nouzového stavu do konce letošního května. Podle údajů MPSV od počátku do 10. května peníze získalo přes 73.600 firem. Dostaly 42,8 miliardy korun pro víc než milion zaměstnanců. Nezaměstnanost je v ČR nízká. V dubnu dosahovala 4,1 procenta. Z Antiviru aktuálně stát posílá tři druhy příspěvků. Příspěvkem A+ proplácí firmám celé mzdy s odvody do 50.000 korun v zavřených provozech. Příspěvkem A poskytuje 80 procent vyplacené náhrady mzdy lidí v karanténě do 39.000 korun. Příspěvek B dorovnává při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin 60 procent náhrady mzdy do 29.000 korun.

V letošním prvním čtvrtletí úřady práce zaměstnavatelům na výdělky a náhrady poslaly kolem 13,5 miliardy korun. Do mezd v uzavřených provozech putovaly měsíčně přes tři miliardy korun, skoro miliarda a půl směřovala do náhrad pro lidi v karanténě a do podniků s výpadkem práce. Podporu pobíralo v jednotlivých měsících 37.200 až 38.500 firem. Celý příjem či jeho část stát v jednotlivých měsících zajistil 284.000 až 290.500 pracovníků.

Na Antivirus měl navázat nový kurzarbeit. Jeho pravidla schválila Sněmovna minulý týden. Ministryně poté žurnalistům sdělila, že nepředpokládá, že by se kurzarbeit v nynější covidové epidemii spustil. Uvedla, že by pro řešení koronavirové krize dál chtěla využívat Antivirus. Novelu s kurzarbeitem projedná Senát. Po schválení v Parlamentu ji dostane k podpisu prezident. Právní norma by měla platit od července. Podporu z dočasného programu Antivirus je možné podle pravidel EU poskytovat do konce roku. Po zavedení kurzarbeitu volali odboráři, zaměstnavatelé i ekonomové. Uskupení expertů KoroNERV-20 již před rokem navrhovalo Antivirus ukončit. Podle něj bránil modernizaci národního hospodářství a udržoval dál místa, která by bez podpory už neexistovala. Na nedostatek pracovních sil si stěžují někteří podnikatelé. Podle nich je pracovní trh v ČR nyní zakonzervovaný.

 

V Praze dne 14. května 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

27
Září
2021
Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.

Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.

Zobrazit další články